גלקסי אס 7

אין ספק כי אחד השיקולים המרכזיים ברכישת טלפון חכם הוא אורך חיי הסוללה, ולא משנה אם מדובר בטלפון דגל או לא. אבל מה אם מדובר בשני דגמים שונים של אותו מכשיר דגל? זה בדיוק מה שהעלתה בדיקה לגבי אורך חיי הסוללה של מכשירי הדגל של סמסונג (Samsung) – הלא הם Galaxy S7 (גלקסי אס 7) ו-Galaxy S7 Edge (גלקסי אס 7 אדג') הנמכרים במקומות שונים בעולם. אם הבחינה שנעשתה אכן משקפת את השימוש היומיומי במכשיר, מחזיקי הדגם שמיובא ביבוא רשמי לישראל יזכו לאורך חיי סוללה הגדול בכ-71% מזה של מכשירים הנמכרים בארצות הברית.

על פי הבדיקה שהגיעה לידי אתר PhoneArena, השינוי נובע בגין ערכת השבבים עליה מבוססים המכשירים: בעוד שברוב העולם S7 ו-S7 Edge מבוססים על ערכת שבבים מתוצרת סמסונג המכונה Exynos 8890 Octa, בארצות הברית משווקים דגמים המבוססים על ערכת שבבים של קוואלקום (Qualcomm) מסדרת Snapdragon 820. מעבר לכך מדובר במכשירים זהים למעשה.

LG G5 ו-HTC 10, מכשירי דגל שהושקו השנה ושמבוססים גם כן על ערכת השבבים Snapdragon 820, נכנסו גם להשוואה ואלו נבחנו בכמה בחינות: צריכת סוללה בעת הזרמת וידאו מ-YouTube ומ-Netflix, צריכת סוללה בעת הזרמת אודיו מ-Spotify ומ-Tidal ומשך הזמן בו נשארו המכשירים דולקים עד שהתרוקנה הסוללה. בכל הבחינות ניצח ה-S7 שמבוסס על 8890 Exynos ופתח פער משמעותי בהשוואה ל-S7, ל-G5 ול-HTC 10 המבוססים על Snapdragon 820.

מתודולוגיית בדיקה בעייתית?

אך האם הבדיקה באמת משקפת את השימוש היומיומי במכשיר? קשה להגיד וזו גם תגובתה קוואלקום, יצרנית ערכת השבבים שנמצאה כפחות יעילה: "מתודולוגיה הבדיקה שמבוססת תוכנה ושהוזכרה במאמר פותחה במקור למפתחי אפליקציות שמעוניינים להבין את הכוח והביצועים הדרושים להפעלת תרחישים מסויימים במהלך הפיתוח… נדרשות בדיקות נוספות כדי להבין את הביצועים של ערכת השבבים עצמה ללא שאר רכיבי המכשיר המשפיעים על התוצאות".

כך או כך, נראה כי הסערה לא תגיע לחופי ישראל, אלא אם מישהו יבצע רכישה בחוץ לארץ או באמצעות ייבוא מקביל של מכשיר שמבוסס על המעבד של קוואלקום.