השנה היא 2013. שלהי אוגוסט תחילת ספטמבר ועונת החגים. בדרך כלל נעים יחסית. הילדים כבר פלשו לכיתות החדשות שלהם. עוד מעט שוב פולשת לחיינו חופשה קצת ארוכה מדי. האמריקאים מתכננים פלישה כזו או אחרת לסוריה. הפלישה סינית, לעומת זאת, ממשיכה להתנהל בכל עוצמתה. פלישת הטלפונים החכמים והטאבלטים כמובן.

זהו זה. אם למישהו עוד היה ספק, היצרניות הסיניות הבינו היטב שהם יכולות לצאת מקונכיית ה-ODM שלהן. למה לייצר מכשירים לאחרות אם הן יכולות במקום זה, או במקביל, למכור טלפונים בזכות עצמן? הן מרגישות שלא רק שהן לא צריכות להסתתר יותר, אלא ההפך: לשאת את דגל שמן בגאווה.

זה קורה במכירה ישירה באמצעות האינטרנט, וזה קורה בזכות יבואן זה או אחר. כך או כך, השוק שהכיר רק שמות כמו סמסונג (Samsung), סוני (Sony) ו-LG, הדרום קוריאניות, לצד ה-iPxxx של אפל (Apple) מארצות הברית, לומד מדי שבוע כמעט שם של יצרנית סינית חדשה שבעברה ייצרה את הטלפונים בפועל עבור אותן חברות.

אחת החברות הללו היא ThL, שמבט קטנטן אל הלוגו שלה כבר יסביר לכם מאחורי איזו חברה היא עמדה בעבד. טוב, אם אתם לא מזהים, מדובר ב-HTC – הלוגו הנוכחי של ThL הוא כמעט תעתיק מושלם של הלוגו הישן של החברה שכיום נחשבת לאחת הטובות בשוק, לפחות מבחינת איכות המכשירים אם לא הכמויות שהיא מוכרת.

כמו חברות אחרות, גם ThL מוצאת את דרכה לישראל. חברת IGWT מתחילה להביא חלק מההצע הנוכחי של החברה. אנחנו קיבלנו ממנה לבדיקה את ה-W200 (בתמונה משמאל) וה-W11 (בתמונה מימין), ובסקירה הקרובה אנחנו נבדוק את שניהם ביחד. הסיבה? מבחינות רבות הטלפונים הללו זהים. ההבדלים נובעים בעיצוב, מצלמות, רזולוציה וכדומה, אבל בבסיס מדובר בטלפונים שהם פחות או יותר אותו הדבר. אם תרצו, הם מייצגים שתי רמות שונות של הטלפונים שמציעה החברה: ביניים, וביניים עד גבוה.

אז מה דומה? ובכן, שני הטלפונים מבוססים על מעבד 4 ליבות של MediaTek. מדובר ב-MT6589, מעבד שמיוצר בליטוגרפיה של 28 ננ-מטר ומציע ארבע ליבות מעבד מבוססות Cortex-A7 של ARM שפועלות במקור במהירות של 1 ג'יגה-הרץ. עם זאת שני הטלפונים הללו מגיעים עם גרסת הטורבו החדשה של המעבד הזה שפועלת כבר במהירות שהוגברה באופן משמעותי ועומדת כעת על 1.5 ג'יגה-הרץ.

ThL-W11
ThL W11. עיצוב יוקרתי

מעבד זה תומך, בין השאר, בסים כפול. בהתאם לכך, שני המכשירים מגיעים עם האפשרות לממש זאת. ב-W200 פשוט מוציאים את המכסה האחורי ממקומו, בקלות רבה, ובחלק העליון, מעל הסוללה יש שתי תושבות שמיועדות לסים בגודל מלא שביניהן יש תושבת נוספת שמיועדת לכרטיס הרחבת זיכרון מסוג microSD שתומך בעד 32 ג'יגה-בייט זיכרון אחסון נוסף. ב-W11 החריצים לסימים, כן חריצים, ממוקמים על מעטפת המכשיר: אחד מצד ימין ואחד למעלה ליד חיבור ה-USB שלו. גם כאן ניתן להרחיב את הזיכרון, אבל אבוי: כדי להגיע לחריץ הוספת כרטיס הזיכרון microSD צריך לפתוח שני ברגים עדינים למטה כדי להרים את המכסה, פעולה שרק טכנאי מנוסה יכול לבצע, ובכל מקרה לא היינו ממליצים לבצע לבד.

ה-MK6589 תומך, מבחינת שבב תצוגה, בשבבים מסדרת ה-5XT של PowerVR. בהתאם לכך, שני המכשירים מגיעים עם PowerVR SGX 544MP, שבב די מקובל כיום בשוק, גם אם הוא לא שייך לשורה הראשונה של השבבים הגרפיים.

מעבר לכך, תומך ה-SoC הזה באפשרות לשלב מצלמה ברמה של עד 13 מגה-פיקסלים עם ייצוב תמונה באמצעות תוכנה (וכפי שתקראו עוד מעט, אחד מהצמד משתמש ביכולת הזו ועוד איך), וגם ברזולוציית HD מלאה (כן, גם במקרה הזה אותו מכשיר). מבחינת קישוריות הוא מגיע עם תמיכה ב-WiFi בתקן של עד 802.11n, בלוטות' בגרסה 4.0, GPS וגם רדיו FM. הכל ממומש בשני המכשירים.

עוד נקודה מעניינת וחשובה בשני הטלפונים הללו היא מערכת ההפעלה: גרסה 4.2 של אנדרואיד (Android) נקייה כמעט לחלוטין. למה כמעט לחלוטין? כי אם תרכשו את המכשירים בארץ, כלומר מכשירים שהגיעו דרך IGWT לחנויות, תמצאו שמותקנים בהם גם כמה יישומים שאפשר להגדיר כיישומי חובה, כמו Waze, WhatsApp, Skype, Facebook, VLC ועוד. עם זאת, אלו הם כמובן אינם יישומים שתוקעים שורשים במערכת ההפעלה, כמו שקורה שרוכשים מכשיר דרך אחת ממפעילות הסלולר בארץ, ולא רק, או כמו שקורה שרוכשים מכשיר של אחת החברות המובילות בשוק. אם תרצו, הרבה יותר קרוב ל-Nexus 4 מאשר ל-Galaxy S4 הרגיל.

גם גודל המסך של המכשירים זהה: שניהם מציעים מעטפת זכוכית מקצה לקצה בגודל 5 אינץ', זכוכית שמשלבת את יכולת ההגנה והמגע ביחד, כך שהיא יחסית דקה.

אז מה שונה? נתחיל במה שסיימנו לעיל. אמנם שני המכשירים מגיעים עם מסך בגודל של 5 אינץ', אך ה-W11, היוקרתי יותר מבין השניים, מגיע עם מסך שמציע רזולוציית אבחנה גבוהה מלאה (1,920×1,080 פיקסלים, שמתורגמת לצפיפות מרשימה למדי של 480 פיקסלים לאינץ'). לעומתו, ה-W200, העממי יותר אם תרצו, מציג רזולוציה של 1,280×720 פיקסלים עם 320dpi (וגם צפיפות זו לא רעה בכלל).

ההבדל המשמעתי השני הוא המצלמות. ה-W200 מגיע עם מצלמה אחורית של 8 מגה-פיקסלים, שזה בהחלט עומד בסטנדרד גבוה יחסית, ומצלמה קדמית של 5 מגה-פיקסלים שזה גם כן יפה מאוד, אבל כמו שכבר הזכרנו, המערכת על שבב עליה מבוססים הטלפונים הללו מסוגלת ליותר. ויותר זה בדיוק מה שתמצאו ב-W11. בטח כבר הבנתם, כי בעצם כבר סיפרנו לכם על כך בפסקה הקודמת: המכשיר המסוים הזה מגיע עם מצלמה אחורית של 13 מגה-פיקסלים שמלווה במבזק לד. ואם זה לא מספיק לכם, גם המצלמה הקדמית היא ברמה של 13 מגה-פיקסלים והיא גם מצלמת בזווית רחבה למדי. מרשים בהחלט.

ה-W200 נמכר עם 1 ג'יגה-בייט זיכרון RAM ו-8 ג'יגה-בייט, ואילו ל-W11 יש בעיקרון שתי אופציות: אחת שה-RAM שלה זהה להו של המכשיר האח אך מציע כמות כפולה של זיכרון אחסון, והשנייה שמציעה כמות כפולה. אנו בדקנו את המכשיר בגרסת ה-1 ג'יגה-בייט זיכרון עבודה ו-16 ג'יגה-בייט זיכרון אחסון.

הסוללה של ה-W11 היא בנפח של 2,000mAh ושל ה-W200 קצת קטנה יותר, 1,800mAh. עם זאת לא מדובר בהבדל של ממש בזמן העבודה בגלל הרזולוציה הגבוהה יותר של הראשון. לשאלה האם זה מספיק או לא, נתייחס בשלב המבחנים שלנו.

עיצוב, וכן גם כאן יש כמובן הבדלים משמעותיים. מוקדם יותר בסקירה אמרנו שהמכשירים הללו מיועדים לשוק הביניים ולשוק הביניים הגבוה. כמו כן אמרנו שה-W11 הוא היוקרתי יותר מבין השניים. ובכן, זה בהחלט בא לידי ביטוי בעיצוב החיצוני של המכשיר, שגם העיצוב של ה-W200 בהחלט לא רע בכלל.

ה-W200 הוא מכשיר בצבע שחור סטנדרטי למדי למראה, אך פסים אפורים בשני צידיו בהחלט מוסיפים לו אופי משלו. כמו כן שני הצדדים של המעטפת יחסית דקים כמו שמקובל כיום במכשירים מודרניים. יחד עם הזכוכית, שכאמור מכסה את כל המכשיר מקצה לקצה, הוא בהחלט נראה לא רע למרות הפינות העגולות המוכרות מכל כך הרבה מכשירים. בתוך הפסים גם נמצאים הכפתורים העיקריים: כפתור ההפעלה/כיבוי מימין וכפתור עוצמת הקול משמאל. כפתורי הניווט הפיזיים בחלקו התחתון של המכשיר נראים לעין רק בזמן שהוא דלוק, וגם אז הם מופיעים בצבע כחלחל מאוד חלש. הוא באופן משמעותי יותר גדול מה-Galaxy S3/4, אך זה מורגש פחות ברוחב. המידות שלו, באופן כללי, הן 141.5x71x9.3 מ"מ. משקלו, כולל הסוללה, כ-160 גרם.

ה-W11 אף מעט ארוך ורחב יותר מה-W200, אך הוא יותר צר. מידותיו 144×71.2×8.6 מ"מ. הוא שוקל הרבה פחות מחברו, 139 גרם, וגם העיצוב שלו הרבה יותר יוקרתי, כפי שכבר בטח הבנתם (כי חזרנו על כך כמה פעמים, זה למה). מעבר לכך שהצדדים והגב הפלסטיים צבועים בצבע לבן שנהב חזק שהניגודיות שלו מול המסך השחור מרשימה מאוד, הצדדים שלו בנויים כך שהם יוצרים אלכסונים לכיוון הגב באופן שמוסיף הרבה חן. השקעים (עבור שני כרטיסי הסים) וכן הכפתורים (כפתור ההפעלה/כיבוי וכפתור השליטה בעוצמת הקול נמצאים שניהם בצד שמאל) ממוקמים כך שבקושי מבחינים מהם מקדימה, וזה בהחלט יפה ונותן הרגשה של מכשיר ללא כפתורים. רק חבל שהאידיליה הזו נפגמת אם מגיעים לרגע של הוספת כרטיס זיכרון.

ThL-W200-Cameraהעובדה שהוא קל יותר בכ-20 גרם, יחד עם העובי הדק יותר, גורמים לכך שהוא מרגיש יותר טוב ביד לעומת חברו. כך או כך, האחיזה בשני המקרים נוחה בהחלט. אבל עם הערה אחת: עדשת המצלמה בשני המכשירים נמצא במעין גבעה קטנה. כמו במכשירים עם אפיון דומה, כדאי להיזהר שמניחים את הטלפון על השולחן כשגבו מטה. צורה זו יכולה בעת שימוש לא זהיר לגרום לפגיעה במצלמה.

מצלמה. אז הנה הגענו למצלמה. אחד הכלים החשובים ביותר בכל טלפון חכם כיום. הממשק בשני המכשירים זהה ומציע אפשרויות בסיסיות אך נוחות, שלא מצריכות יותר מידי התעסקות בזמן הצילום כדי להגיע לתוצאה הרצויה. כפתורי צילומי התמונה והוידאו ממוקמים בצד ימין, ומעליהם שי תצוגה של התמונה האחרונה שלומה וגישה לגלריית התמונות הכללית של המכשיר. בחלק השמאלי של המסך אפשר למצוא את כפתורי בחירת מצבי הצילום, סצנות, פנורמה, הפעלת HDR, זיהוי חיוכים ועוד.

הצילום במצלמה מתבצע בזריזות למדי, ומיד לאחר הלחיצה על הכפתור אנו מוכנים לצילום הבא. זה בא לידי ביטוי יותר ב-W200 מאשר ב-W11, ובמכשיר הראשון מדובר במהירות שממש תפתיע אתכם לטובה. יש גם תמיכה בריבוי-מגעים כדי לבצע לזום בתמונות, וכן אפשרות לאינטרפולציה של הרזולוציה, אולם זו לא אפשרות שהיינו ממליצים להשתמש בה.

ומה לגבי האיכות? ב-W200 הצבעים יצאו טובים אם כי היה חסר מעט ניגודיות בתמונה. החדות, באופן מפתיע הייתה טובה מאוד ובצילום המקרו שביצענו (של המפתחות) ניתן לראות את הפרטים הקטנים ביותר שבתמונה. חברו ה-W11 סיפק איכות מעט יותר טובה, אם כי עדיין חסר לנו צבעים יותר עשירים בתמונות, אך בסך הכל מדובר בשני המקרים במצלמות שמספקות תמורה טובה לכסף, ובמיוחד ב-W11 עבור מי שמחפש יותר פרטים בתמונה, במיוחד אם מצלמים כזכור עם המצלמה הקדמית שלו.

    
ThL W200

    
ThL W11

שימושיות כללית. התייחסנו למצלמה באופן מיוחד בגלל החשיבות שלה לחיי היום יום הדיגיטליים הממוצעים שלנו, אבל מעבר לכך, המכשירים מתפקדים בצורה נאותה וטובה בכל שימוש כמעט, והעובדה שהם מבוססים על מערכת אנדרואיד נקייה בוודאי עוזרת בכך. בכל מה שקשור לתגובה של המכשיר, בדרך כלל הייתה עבודה חלקה עם תגובות מיידיות ומדויקות. גם בגלישה העמודים בהחלט עלו במהירות סבירה כפי שיש לצפות.

עם זאת נתקלנו במעט בעיות. זה קרה שניסינו לשחק במשחקים כבדים באמת, ובמיוחד ב-Real Racing 3, משחק המרוצים הנפלא והחינמי מבית Electronic Arts שבאותה מידה הוא גם אחד המשחקים הכבדים מבין אלו שנמצאים ב-Google Play – וזו בדיוק הסיבה בה אנחנו משתמשים בו לבדיקה בכל עת שאפשר. ה-W200 פשוט לא עמד במשימה. אם הוא כבר הצליח להגיע למצב של הרצת המשחק, הוא נתקע כמעט מיד ותקע את המכשיר לחלוטין. אנחנו מעריכים עם זאת שמדובר בתקלה נקודתית של המכשיר המסוים שבדקנו. מעדויות של משתמשים אחרים הם לא נתקלו בבעיה כזו.

משחקים קלים ופשוטים יותר הוא הריץ בקלות, כמו גם סרטונים מיו-טיוב (YouTube), ובכל עת ניתן היה אפשר לבדוק ולהבחין שזוויות הצפייה כמעט מושלמות.

מבחנים. לפני שממש ניכנס למבחנים, וקודם כל לזמן העבודה של המכשיר, בחינה שהיא המשך טבעי של השימושיות הכללית בו, בואו נספר לכם משהו על מעבדים לתחום הסלולאר. כשבודקים מעבד, או SoC למעשה, רואים שהוא מציע בפועל טווח של תדרים שנעים בין מהירות מזערית לבין המהירות המרבית אותה בדרך כלל נוהגים לפרסם. המעבר בין המהירות הנמוכה לגבוהה מתבצע בצעדים (Stepping). המעבד כולל מנהל תוכנתי שיודע להשתמש בעוצמה שהוא צריך מהמעבד. לכן, כשבודקים את השימושים בפועל במעבד, רואים שהם מתחלקים על פני מגוון של מהירויות, והמכשיר לא עובד כל הזמן במהירות המרבית
כמו שהוא לא עובד כל הזמן במהירות המזערית

ThL-W200
ThL W200, הזול מהשניים

.

במעבדים של קוואלקום (Qualcomm) ושל סמסונג המהירות המזערית היא בדרך כלל 200 מגה-הרץ והצעדים הם של 100 מגה-הרץ. במקרה של ה-MT6589T המהירות המזערית היא יותר מ-400 הרץ, והצעדים נמצאים בפערים גדולים יותר: יש בסך הכל כ-6 או 7 צעדים בין המהירות המזערית למרבית.

מה זה אומר? שהמכשירים עובדים יותר זמן במהירות גבוהה יותר יחסית למכשירים דומים, וכאן גם מדובר ב-4 ליבות שעובדות כל הזמן. אמנם כל אחת פועלת במהירות עצמאית כפי שנדרש ממנה באותו רגע על ידי כלל המערכת, אבל המהירות הכי נמוכה עדיין יותר גבוהה מהמקובל במכשירים שנמצאים בקו הראשון.

עכשיו הזכרנו במה שסיפרנו לכם על הסוללה – 1,800mAh ל-W200 ו-2,000mAh ל-W11. מדובר בסוללות שמציעות נפח עבודה יחסית קטן. תחברו לזה את מה שסיפרנו לכם למעלה, ותבינו מדוע אנחנו לא לגמרי מרוצים מזמן העבודה שמציעים המכשירים הללו. כל עוד היינו עסוקים בבדיקות כלליות של שימושיות, הצגת תמונות, צילום, גלישה באינטרנט, שליחת מסרונים, המכשירים עוד החזיקו מעמד בערך יום עבודה פחות או יותר. ברגע שהכנסנו קצת משחקים וסרטונים לתמונה, הסוללה כאילו מיהרה להיגמר והיינו צריכים למהר ולחבר את המכשירים לחשמל אחרי כמה שעות ספורות בלבד.

ב-ThL מצאו לכך מעין פתרון יצירתי, אבל אנחנו נספר לכם על כך בשלב המסקנות שלנו (קוראים לזה בניית מתח, לא?).

ומה לגבי מבחני הביצועים? ובכן לאורך כל הדרך כמעט השיג ה-W200 תוצאות טובות מה-W11, והדבר היחיד שממש יכול להוביל לכך הוא כמובן רזולוציית המסך הגבוהה יותר של ה-W11 – בהינתן כמובן שמדובר באותו מעבד ובאותו שבב גרפי. במבחנים גם ניתן היה לראות שהעובדה שמכשיר כלשהו מצויד במעבד 4 ליבות זה לא אומר שהוא באופן אוטומטי חזק יותר, במיוחד עם היישומים שהוא עובד איתם לא ממש יודעים להשתמש בכל 4 הליבות בו זמנית.

ThL-W11-Cameraוזה בדיוק מה שראינו כאן: ה-W200 הוציא במבחן ה-HTML 5 של Vellamo ציון של 1,642 נקודות (גבוה ב-78 נקודות מחברו) שהיה קצת גבוה יותר ממה ב-OneTouch של אלקטל (Alcatel) שהגיע ל-1,301 נקודות, אבל נמוך בפער גדול באותה מידה מהתוצאה של ה-Galaxy S4. תחת AnTuTu, יישום שכן מבין ליבות בדרך כלל,  קיבל ה-W200 ציון יפה מאוד של לא פחות מ-15,972 נקודות, מהגבוהים שיצא לנו במבחן הזה, ובהפרש גדול מה-W11 שקיבל 13,267 נקודות (שגם זה לא רע בכלל). רוב ההפרש נבע, איך לא, בבדיקת ה-GPU.

במבחן Passmark Performance Test Mobile שוב הייתה ידו של ה-200 על העליונה (2,580 נקודות לעומת 2,292 נקודות) ושוב השיגו שניהם בסך הכל תוצאה נחמדה, אבל אל כזו שיכולה להתמודד עם התוצאה של ה-S4 שהגיע ל-4,429 נקודות, וגם לא עם ה-Xperia Tablet Z, הטאבלט החזק מבית סוני (Sony) שהגיע ל-3,227 נקודות.

במבחן הגרפי Epic Citadel הגיע ה-W200 לקצב מרשים של 60.4 פריימים לשנייה, אך התרשמנו דווקא יותר מה-46.4 פריימים לשנייה של ה-W11 שכמובן השיג אותם ברזולוציה גבוהה הרבה יותר. בכל מקרה, לא אמורה להיות בעיה של משחקים, כשהם כבר עובדים והם לא גדולים מדי.

בשורה התחתונה: לפני שנגיע למסקנות שלנו ממש נבהיר במה שהתכוונו שאמרנו של-ThL יש פתרון בנוגע לסוללה. היא פשוט מצרפת עוד אחת לחבילה. מסיימים להטעין סוללה ממש לפני השינה? הוציאו אותה וטענו גם את האחרת ושימו אותה בתיק למקרה הצורך. במקרה של ה-W11, בגלל סוג סגירת המכסה האחורי, זה קצת בעיה למעשה.

יחד עם הסוללה מוצאים בחבילה גם מגן מסך לצד האוזניות, המטען וכבל ה-USB הרגילים. ה-W200 מגיע כרגע ללא כיסוי, אבל ה-W11 מגיע עם כיסוי אחורי. גם טלפונים יקרים לא מגיעים עם כל הפריטים הללו, וזו נקודה שעומדת לזכות החברה, גם אם מדובר ברמה בסיסית שלהם.

אפשר אולי לקחת אותם גם בחשבון כשבודקים את המחירים המומלצים של המכשירים שבדקנו עומדים על 1,349 ש"ח ל-W200 ו-1,649 ש"ח ל-W11 כולל מע"מ וכוללת אחריות במעבדת תיקונים מקומית, מה שכמובן לא ניתן לקבל בעת רכישה בחוץ לארץ. המחירים האלה מעט גבוהים לעומת המחירים שניתן לרכוש בהם את המכשירים הללו בארץ המקור, אבל בבדיקה קלה כבר גילינו שניתן להשיגן בחנויות שונות במחירים נמוכים יותר (Tbay לדוגמה). בנוסף, מדובר גם בשכבות מחיר מאוד מאוד עמוסות מבחינת היצע, של חברות ידועות יותר ופחות.

כמכשירים עמדו ה-W200 וה-W11 בציפיות שלנו מהם, למרות תקלות כאלה ואחרות. הם כאמור מיועדים לשוק הביניים עד לשוליים הגבוהים שלו, והם אכן לא יכולים להתחרות עם הטלפונים המובילים של השוק מבחינת ביצועים, אבל זו כבר הרי השאלה: מה אתם מחפשים?

ובין שניהם? שוב השאלה מה אתם מחפשים. אם רזולוציית HD מלאה היא הבחירה הטבעית שלכם, ואתם רגילים לצלם הרבה בטלפון ומחפשים מצלמה שתיתן לכם עוד קצת, אז ה-W11 הוא ללא ספק המכשיר שאתם צריכים לבחור, וכתוספת גם תקבלו מראה ועיצוב מוצלחים יותר. מצד שני, אם כל מה שלעיל לא מדבר אליכם ואתה מחפשים משהו פרקטי, ה-W200, ללא צל של ספק, צריך להיות הבחירה שלכם.

-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.