מי שעקב באדיקות אחרי ההכרזות הרבות ב-MWC 2014, ודאי לא פספס את הכרזת שני מכשירי הדגל של ענקיות האלקטרוניקה העולמית: הגלקסי S5 של סמסונג (Samsung Galaxy S5) לצד האקספיריה Z2 של סוני (Sony Xperia Z2). אך מי שצלל לעומקם של המפרטים הטכניים ודאי חש בלבול מסויים נוכח העובדה ששתי ערכות השבבים משתייכות לאותה המשפחה, אך מספרי הדגם שלהן שונות.

הדיווחים שהתפרסמו ברחבי העולם ייחסו לשני מכשירי הדגל הללו ערכת שבבים המשתייכת למשפחת ה-Snapdragon 801, בעוד שמספר הדגם של שבב האקספיריה Z2 וטאבלט האקספיריה Z2 הוא MSM8974AB, המשתייך בכלל לדור הקודם של המשפחה, ה-Snapdragon 800.

יצרנית המעבדים קוואלקום (Qualcomm) הודיעה היום (ב') כי שתי ערכות השבבים משתייכות למשפחה החדשה, וכי מדובר בסיווג חדש שערכה החברה: "אני מתנצל על הבלבול, אך מספרי הדגם המסויימים נועדו בעיקר להתייחסות פנימית בחברה. שני המעבדים, הן זה שנמצא ב-Z2 והן בזה שנמצא ב-S5, משתייכים למשפחת Snapdragon החדשה – 801", אמר ג'ייסון וודמאנסיי מקוואלקום.

ומדוע זה משנה כל כך? דווקא משום שקוואלקום התפארה בכך שהסדרה החדשה, סדרה ה-801, מגיעה עם מעבד מהיר יותר, מאיץ גרפי חזק יותר, שיפורים בתמיכה במצלמה ובהקלטת וידאו 4K. אז מה בכל זאת שונה? מהירויות השעון של שני המאיצים הגרפיים: זו של ה-MSM8974AB גדלה ל-550MHz בעוד שמהירות השעון של ה-MSM8974AC גדלה ל-578MHz. כך שמשמעות הדבר שלפחות מבחינת נתונים יבשים, הגלקסי S5 של סמסונג מציג ביצועים מעט טובים יותר בהשוואה לאקספיריה Z2.

אך כיצד משפיעים הנתונים היבשים על הביצועים בפועל? למבחני הבנצ'מרק המלאים עוד ניאלץ להמתין בסבלנות.

-פרסומת-
בוגר תואר ראשון בתקשורת דיגיטלית, ועוסק בתחום הפרסום. אלעד חובב טכנולוגיה מהיום שהוא זוכר את עצמו, ואין יום שעובר מבלי שהתעדכן בחידושים שבעולמות הסלולר, הגאדג'טים, הרשתות החברתיות ועולם האפליקציות. למרות שאלעד מוקיר כבוד רב לחברת אפל ולמוצריה, מרבית המכשירים החכמים, שהיו ושעדיין ברשותו, מריצים דווקא אנדרואיד.