אין זה סוד גדול, שכיום, שתי מערכות ההפעלה העיקריות מתחקות אחת אחר השנייה. אילו ב-iOS 9 אפל "השאילה" מספר אלמנטים ממערכת האנדרואיד, כך נטען, הרי שבמערכת ה-Android M שהוצגה לא מזמן "מושאלים" להם אלמנטים שנלקחו ישירות מה-iOS של אפל; אספנו עבורכם חמישה כאלו:

מערכת ניהול הרשאות לאפליקציה

אחד מהמאפיינים הבולטים של מערכת ה-iOS, עוד מהגרסאות הראשונות שלאחר הופעת חנות היישומים, היא האפשרות לשלוט בהרשאות האפליקציות השונות – דבר שלא היה קיים עד כה במערכת האנדרואיד – לפחות לא באופן מובנה. בפשטות, הניהול מאפשר למשתמש לשלוט בהרשאות אותן דורשת האפליקציה לאחר ההתקנה (גישה לאנשי הקשר, מיקום, לוח שנה, תמונות ועוד) ולנטרלן במידה ואינו מעוניין בהן, גם לאחר ההתקנה. באנדרואיד M אמנם נראית מערכת הניהול שונה מזו של ה-iOS, אך העיקרון זהה לחלוטין.

מנגנון לסריקת טביעת אצבע

Apple touch id_finger 2

מנגנון לסריקת טביעת אצבע אינו דבר חדש. הדבר הופיע לראשונה בשנת 2013 יחד עם ה-iPhone 5S, ומאז ניתן לראותו בהרבה מכשירים. עם זאת, השוני בין מנגנון טביעת האצבע הקיים בזה של ה-iOS לבין זה הקיים באנדרואיד, הוא שבמכשירי האנדרואיד היצרניות בעצמן מפתחות תמיכה במערכת ומטמיעות אותו בעצמן – ללא קשר ותלות בגוגל. באנדרואיד M גוגל הלכה צעד אחד קדימה, ותטמיע מנגנון שכזה ישירות במערכת ההפעלה – שיהיה זמין גם למכשירים שאינם בעל החיישן הפיזי. בצורה זו, תקל גוגל על יצרניות האנדרואיד השונות המעוניינות לשלב את החיישן בפיזי במכשיריהן.

מנגנון העתק/הדבק משופר

Floating-text-selection-menu

מנגנון העתק/הדבק הוא אחד מהפיצ'רים הוותיקים ביותר בשתי הפלטפורמות, אמנם שונה למדי באופן פעולתו. מאז צאתו של האפשרות המדוברת בגרסת ה-OS 3 (בטרם נקראה iOS בגרסה הרביעית), פעולות ה"העתק/גזור/הדבק" מופיעות ישירות על המסך בעת סימון המילה הנוכחית, פעולות שעד עתה, במערכת האנדרואיד, הופיעו בראש המסך או נשמרה ברקע. בגרסת האנדרואיד M שיפרה גוגל מעט את מנגנון ה"העתק הדבק" (שנקרא בשפה המקצועית גם Action Menu) ותשלב את פעולות הגזירה וההדבקה בצמוד למילה המסומנת עצמה באמצע המסך.

תמיכה בהתקני מדיה חיצוניים

Piano midi external device iphone ipad

תמיכה בהתקני מדיה חיצוניים היא אחת מהיכולות הוותיקות ביותר במערכת ההפעלה iOS המתאימה במיוחד לחובבי המוזיקה. כך, לדוגמא, יכולים המשתמשים לחבר לאייפון התקן חיצוני כדוגמת גיטרה חשמלית, מיני פסנתר וכו', ולהקליט את הצלילים הבוקעים מההתקנים בעזרתן של אפליקציות ייעודיות לכך. עם צאתה של מערכת האנדרואיד M, יוכלו גם משתמשי האנדרואיד לחבר התקנים חיצוניים למכשירים – ללא תלות במכשיר עצמו. לא מן הנמנע כי בקרוב נראה באנדרואיד שלל אפליקציות ואביזרים בהתאם.

מערכת DND (נא לא להפריע) משופרת

אחד המאפיינים שליוו את גרסת iOS 5 הוא מנגנון ה-DND, או, במילים אחרות: Do Not Distrub – נא לא להפריע. בפשטות, מדובר באפשרות דרכה יכולים המשתמשים לקבוע קבוצה או אנשי קשר ספציפיים שרק מהם תותר קבלת התראות או, לחילופין, להשתיק את כל צלילי ההתראות והשיחות עבור אנשי קשר. ב-iOS הפיצ'ר המדובר מעט יותר משוכלל מזה הקיים באנדרואיד, ובאפשרות המשתמשים לקבוע בעזרת מתג אפשרות ששיחה שנייה ממשתמש בטווח של שלוש דקות לא תושתק. עם השקתה של מערכת האנדרואיד M צפויה גוגל להטמיע אפשרות זו ישירות במערכת ההפעלה, גם ללא התקנת יישום חיצוני.

Apple iOS 6 Do not distarb
אפשרות ה-DND שהוצגה ב-iOS 6

 

שתף:
-פרסומת-
כתב טכנולוגי ותיק, הדרומי שבחבורה (תלוי מאיזה כיוון), עובד ביום וחיית טכנולוגיה בלילה. את חיבתו לחברת אפל קשה לתמצת בכמה מילים, עם זאת, אם נגיד שהוא מחזיק בביתו 'אפל סטור' מקומי - לא נשקר.
 • K

  רק חמש? ממש התאמצתם לחפש דברים שגוגל העתיקה בעולם שבו כולם אומרים שאפל מעתיקה מאנדרואיד
  (למי שלא הבין, אני תומך בגוגל)

 • user30000z

  מדברים נטו על מערכת ההפעלה והיעילות שלה ולא על רומים שנותנים לך אחד מהפיצ'רים אבל הורסים עוד 10 כי איזה ילד מחוצ'קן שתיכנן את הרום היה צריך לישון מוקדם באותו היום…

  • שדג

   מכמה דיונים לאחרונה מתקבל הרושם שאתה שומר המון טינה למתכנתים בכלל ולמפתחי מערכות הפעלה בפרט.
   לא יודע מתי התנסית ברום נורמלי לאחרונה אבל כמי שמתקין אותם באופן כמעט שגרתי עבור אחרים, אני יכול להרגיע אותך: קח רום ידוע שיש לו גרסה יציבה ולרוב אפילו בטא רשמית למכשיר מסויים ותגלה חוייה נקייה מאוד מבאגים. איך אני יודע? כי אלו שאני מתקין בשבילם לא חוזרים כדי לבקש להתקין משהו אחר או לתקן.

   "ילד מחוצ'קן"- מרגיש כאילו יש לך חסכים רציניים מהילדות אז אני לא מתכוון להיכנס לזה.
   רוב המפתחים הם לא ממש ילדים ועובדים מצליחים בתחום במקביל. אם ניסית להתקין פורט של רום כלשהו שנתן לך חוויה לא טובה זה חבל מאוד.

 • גיא קרויטורו

  "אפל מעתיקה הכל האנדרואיד"

 • אני

  נראה כאילו חיפשתם בנרות מה גוגל לקחו מאפל(העתק/הדבק? בחירה עיצובית), תעשו חיפוש הפוך, נראה מה ייצא.

 • Asaf Moraz

  כולכם קופצים אבל מדובר כאן על אלמנטים שמגיעים באופן מובנה ולא באמצעות CM או רומים מקוסטמים אחרים. עם זאת, ברור שאפשר לעשות את הכל כבר עכשיו רק לא באופן מובנה וזה כל היופי באנדרואיד 🙂

 • James Crow

  מצטער אבל דברים אלו ויותר מכך קיימים דיי הרבה זמן ברומים של החברות הסיניות (שיומי,מייזו ואופו)

 • Android Developer

  תגובה למה שהוצג בכתבה:
  1. ניהול ההרשאות קיים ברומים זה זמן רב, עוד מגרסת 2.3 של אנדרואיד. כל שהיה לעשות זה ללחוץ על ההרשאה והיא נחסמה. זה גם היה קיים ברומים אחרים (חלקם של יצרניות) מאז.
  2. סריקת אצבעות קיימת עוד ממכשיר motorola atrix , רק שלא ממש היה API רשמי לכך.
  3. מנגנון העתק הדבק. קודם כל, באנדרואיד היה קודם מנגנון כזה (גרסה 1.5 יצאה ב 2009-4 עם זה, בעוד IOS3 יצאה ב 2009-6 עם זה).
  דבר נוסף, מה שפספסתם זה שאפליקציות יכולות (ע"י API) להציע עוד אייטמים לבחירה על הטקסט שנבחר. כך, לדוגמה, אפליקציית תרגום יכולה להציע "translate" מכל אפליקציה אחרת.
  לגבי העיצוב, עוד ממכשירי סמסונג הישנים היה עיצוב ששם את כפתורי ההעתקה וכולי קרוב לטקסט שנבחר. באחרים זה לעתים היה בדיאלוג במקום.
  4. תמיכה בהתקני מדיה חיצוניים – לא מבין בזה.
  5. מערכת DND – יש המון אפליקציות לזה. יש גם המון אפליקציות לאוטומציה, דבר שיחסית מוגבל ב IOS.

  • Arik Shainer

   מדובר על אלמנטים מובנים במערכת ההפעלה.

   • Android Developer

    האם תצפה שכל דבר אפשרי יהיה במערכת ההפעלה, ולא יהיה צורך יותר באפליקציות, ואף חברה לא תמצא שום רעיון להוסיף למערכת?

    אילו פיצ'רים יש בכרום ובfirefox בילט אין? כמעט כלום. ובכל זאת המון אנשים משתמשים בהם, ומוסיפים יכולות אם צריך על ידי פלגינס.
    דבר נוסף, מספר 3 כן מדבר על משהו בילט אין, ובאנדרואיד עכשיו יהיה על כך משהו שאין ב IOS : תמיכה ב API לאפליקציות צד שלישי שיוכלו להעשיר את מה שאפשר לבצע על הטקסטים שנבחרים.

 • Dan saharovich

  מערכת ניהול ההרשאות באה כנראה מcynagenmod ולא העתקה מios.

  • Android Developer

   בדיוק. היה קיים בגרסאות ה 2.3 של CM , ממש מזמן.

   • גיא קרויטורו

    מערכת ניהול ההרשאות הייתה עוד ב- ios 1.1 לפני android 2.3

    • Android Developer

     טוב לדעת.

 • Yossi Cohen

  dnd קיים כבר דיי הרבה זמן…

  • K

   מלוליפופ
   או שמקיטקט ואני לא יודע?!

   • Yossi Cohen

    קיים בהרבה טלפונים של יצרניות שונות עוד מג'לי בין אבל באנדרואיד סטוק יש את המצב של "התראות דחופות בלבד"(PRIORITY) ואפשר אף לקבוע כמה זמן הוא ימשך כולל האפשרות שהוא ימשך עד שהשעון המעורר יצלצל.