כמה אפליקציות מותקנות במכשיר האנדרואיד שלכם? 10, 15 ואולי יותר מ-20? אתם בכלל יודעים או זוכרים? ואיך אתם מטפלים באפליקציות שלכם, ובהיבטים השונים שהן כופות על מערכת ההפעלה והמכשיר שלכם?

החלטנו לאסוף בשבילכם רשימה קצרה של אפליקציות שהמשימה שלהן היא לאפשר לכן לטפל באפליקציות השונות המותקנות במכשיר שלכם, ומהיבטים שונים: החל מאפשרות להזיזן לכרטיס הזיכרון או למחוק את זיכרון המטמון שהן אספו להן, ועד טיפול בנושאים שקשורים לאבטחה ולתפעול היום יומי שלהן. תיהנו.

AppWererabbit – טיפול אפליקטיבי כמעט מלא

מבין כל האפליקציות שמוצגות בסקירה הקצרה הזו, אין ספק ש-AppWererabbit היא האפליקציה שיותר מכולן מטפלת באפליקציות עצמן. את רוב הדברים שתמצאו כנראה שתוכלו למצוא גם באפליקציות אחרות, אבל כאן מקבלים הכל בצורה מסודרת וברורה ומאורגנת, ויש עוד כמה תוספות מעניינות.

כאמור, AppWererabbit מאפשרת לכם לעקוב אחר האפליקציות המותקנות במכשיר שלכם ולקבל עליהן פרטים מלאים ככל האפשר וזאת בלי צורך לעבור בין דפים שונים של מסכי ההגדרות והיישומים של מערכת ההפעלה האנדרואידית עצמה. כך, לדוגמה, ניתן לנקות את זיכרון המטמון של כל האפליקציות בבת אחת, אם זקוקים למקום פנוי במכשיר באופן מיידי, כשעוד לפני כן ניתן לקבל אבחנות לגבי כמות הזיכרון שתופסת כל אפליקציה בעצמה, לצד זיכרון המטמון שהיא תופסת באותו רגע. כמו כן ניתן לראות במסך אחד בדיוק את כל האפליקציות שניתן להעביר מהזיכרון הראשי של המכשיר לכרטיס זיכרון, אם הוא זמין במכשיר שלכם, כדי לפנות מקום לדברים חשובים יותר. אבל אלו הברים הרגילים.

מה שמיוחד כאן הוא שניתן לייצא רשימות של אפליקציות מותקנות לצורך מעין גיבוי, לייבא ותן כדי להתקין מיידית, אם צריך, את כל האפליקציות שכבר היו קיימות, וכן אפשרות לייצא את האפליקציות שקיימות במכשיר כקובצי apk שאפשר להתקין בכל עת שרוצים. למה זה טוב? אם למשל חוששים שגרסה חדשה של אפליקציה תתברר כפחות שימושית, לדוגמה, אפשר לייצא לפני העדכון שלה – בהנחה שלא מאפשרים עדכונים אוטומטיים  – את הגרסה הנוכחית ולחזור אליה במקרה הצורך. אפשר גם לייצא את כל האפליקציות הקיימות לכרטיס זיכרון, ובמקרה של מכשיר חדש פשוט להכניס את הכרטיס ולהתקין ממנו את האפליקציות שאתם אוהבים במהירות רבה בלי לחששו שאין חיבור לאינטרנט או משהו כזה. את הרשימות הללו ניתן לערוך, כך שניתן להגדיר במדויק אלו אפליקציות יהיו בהן.

אלמנט נחמד נוסף של האפליקציה הוא האפשרות להפעיל אותה ברקע, כך שבכל התקנה או עדכון של אפליקציה מהחנות ניתן לראות מייד אם אפשר להעבירה לכרטיס הזיכרון.

גרסת הפרו מוסיפה עוד כמה אלמנטים על הגרסה הנוכחית, שרובן יעניינו בעיקר משתמשים כבדים, ומחירה 9.16 ש"ח בעת כתיבת שורות אלו. להורדת הגרסה החינמית:

Google-Play-Store-Button

Condi (לשעבר Mini Tasker) – אפליקציה להרצה אוטומטית של אפליקציות והגדרות טלפון

Condi, של אנטון וולקוב הישראלי, היא אחת האפליקציות היותר אינטליגנטיות שככל הנראה תמצאו בחנות היישומים של גוגל, ולמרות שהיא לא מטפלת רק באפליקציות, יש לה בהחלט מקום של כבוד בכל רשימת אפליקציות מומלצות, במיוחד עבור ממשתמשים מתקדמים שמכירים יחסית טוב את צורת העבודה של המכשיר שלהם.

Condi (previously Mini Tasker)

קשה מאוד להציג את האפליקציה, שממש עד לאחרונה כונתה Mini Tasker, בפירוט מלא בכמה שורות שהחלטנו להקדיש לכל אפליקציה שמופיעה ברשימה הקצרה הזו, אבל בקצרה היא מאפשרת למשתמשים למכן (להגדיר ביצוע אוטומטי) הגדרות ופעולות שונות של המכשיר כף שהן יבוצעו תחת תנאים שונים, משונים ומאוד מאוד מגוונים. כך, לדוגמה, ניתן לקבוע שאם אתם עומדים בלי תזוזה הוא יפעיל את הדפדפן שלכם כדי שתוכלו לגלוש באינטרנט, ולעומת זאת, אם אתם מחברים את חיבור ה-miniUSB למצת הרכב כדי להטעין את המכשיר, הוא יפעיל את הבלוטות' כדי שתוכלו להתחבר לאוזניה שלכם. אפשר גם להגדיר שנטלפון יושתק דרך קבע בשעות מסוימות, או ידחה שיחות נכנסות שמגיעות ממספר לא מזוהה או פרטי. ניתן אפילו לקבוע שאם אתם נמצאים באזור מסוים תופיע הודעה שתזכיר לכם מה אתם צריכים לעשות שם (למשל, לקנות לחם, חלב וזיתים אם אתם נמצאים ליד הסופר הקבוע שלכם). ותאמינו לנו, זה ממש, אבל ממש, על קצה המזלג – למרות שהשם המקורי הוא mini, בכל מה שקשור להפעלות והתניות מדובר באפליקציה גדולה.

המסך הראשי של האפליקציה מציג את המטלות המוגדרות וניתן לקבוע עבור כל אחת מהן האם היא תהיה פעילה או לא. בנוסף, ניתן לבצע לחיצה ארוכה על כל מטלה כדי לסמנה לצורך עריכה, וגם לצורך מחיקה אם רוצים, ואם רוצי, גם לשיתוף. במסך הראשי ניתן ללחוץ על צלמית הכנן כדי לראות התניות ששותפו על ידי משתמשים אחרים ולהורידן לשימוש פרטי.

כשלוחצים על פלוס מתחילים בקביעת הפעולה שתבוצע. אמור, ניתן לבחור הפעלת אפליקציה, השתקת שיחות, שליחת מסרונים ועוד ועוד. לאחר שבוחרים את הפעולה, מגדירים מה יבוצע במדויק ומתי, כשעבור כל נושא ונושא יש מסך הגדרה ייחודי שמתאים בדיוק לפעולה שרוצים לבצע.

שוב, קשה מאוד לתאר את כל האפשרויות שקיימות ב-Condi, אך אם אתם מרבים להריץ אפליקציות בתנאים מסוימים, או רוצים להגדיר את הטלפון שלכם באופן מעט שונה עבור מצבים שונים ומוגדרים שחוזרים על עצמם, אנחנו פשוט ממליצים לכם להתנסות. יש לנו הרגשה שתתאהבו באפליקציה הזו.

להורדת Condi:

Google-Play-Store-Button

 

Clueful – לבדוק עד כמה אפליקציות מסכנות את הפרטיות

עם יד על הלב: כמה ממכם באמת בודקים באופן מלא את הדרישות של האפליקציות שאתם מתקינים מבחינת הדרישות לשירותים השונים של הטלפון שלכם? האם אתם שמים לב, בזמן ההתקנה, האם הן רוצות גישה למצלמה (ראו להלן), לספר הכתובות שלכם או מבקשות אפשרות לבצע שינויים כאלה בזיכרון שלכם? מבלי לעשות סקר אמיתי, אנחנו בטוחים שרובכם פשוט מבצעים את ההתקנות בלי לבחון את רשימת האישורים שמבקשות האפליקציות השונות.

אתם יודעים מה? אנחנו גם מבינים אתכם. רשימת הדרישות לעיתים יכולה להיות ארוכה למדי, ומדובר בטקסט מעצבן שלא ממש תצמיד אפשר לקלוט ולהבין באופן מיידי, וזאת מעבר להנחה, הטבעית למדי, שמה שמורידים מ-Google Play אמור להיות בטוח מעצם העובדה שהוא מאושר להורדה על ידי גוגל (שמי שקצת מכיר את הנושא, יודע שזה, בלשון המעטה, מש לא נכון).

אז למרות שאנחנו בעידן בו הפרטיות היא לא ממש בדיוק מה שהייתה, ודי הרבה אנשים לא ממש מתרגשים מאובדנה, Clueful תספק לכם אומדן לגבי הדרך בה האפליקציות המותקנות במכשיר שלכם מסכנות את הפרטיות שלכם, ויותר מכך, את המידע ששמור בטלפון שלכם, וזאת בגלל ההרשאות שניתנות לכל אפליקציה בעת ההתקנה שלה. היתרון הגדול שלה לעומת קריאת הטקסט שמלווה את הדרישות בעת ההתקנה של אפליקציה, הוא שבמקרה הזה מקבלים את המידע הזה באופן וויזואלי ביותר: לא צריך לחשוב האם דרישה מסוימת היא בסדר, סבירה או גרועה. מקבלים את זה בצבעים, וזאת מעבר להסבר מלא לגבי כל בעיה ובעיה.

בעת ההרצה הראשונית של Clueful מקבלים ציון כללי לגבי כלל האפליקציות המותקנות במכשיר. אם הציון הכללי הוא בצבע אדום, אתם יכולים להיות בטוחים שיש אפליקציה אחת לפחות שמאפשרת להעביר מידע כמעט מלא מהמכשיר שלכם, ורוב הסיכויים בלי שאתם ממש יודעים שזה קורה. אבל רוב הסיכויים הוא שהציון שלכם יהיה בצבע הכתום, ציון בינוני, ומעטים מכם אולי אפילו יזכו לראות את הצבע הירוק – ודרך אגב, גם לאפליקציות המותקנות כברירת מחדל יש לא מעט הרשאות לא ממש נחמדות.

בעזרת כלים שונים תוכלו לבדוק אלו אפליקציות נמצאות תחת כל קטגוריה, ובבחירת אפליקציה כלשהי, תראו הסבר מלא ומדויק של ההרשאות שהיא מקבלת ומה ציון הסיכון של כל הרשאה והרשאה. אם תרצו תוכלו להסיר מיד אפליקציה מהעמוד שלה אם תמצאו שהיא קצת יותר מדי פוגעת בפרטיות שלכם, ואם תרצו, תוכלו להפיץ את חוסר שביעות הרצון שלכם ממנה דרך כל יישום שמאפשר הפצה במכשיר שלכם.

מעבר לבדיקה האקטיבית קיימת גם אפשרות להפעיל את Clueful ברקע ולקבל דיווח לגבי רמת סיכון הפרטיות בעת כל התקנה של אפליקציה חדשה או עדכון.

להורדה מ-Google Play, לחצו כאן. דרך אגב, מדובר באחת מיני אפליקציות אבטחה וניהול רבות למדי שמספקת חברת האבטחה והאנטי וירוסים Bitdefender למשתמשי אנדרואיד, חלקן הגדול בחינם.

Camera Block – למנוע שימוש לא יזום במצלמה

אם השתמשתם באפליקציה לעיל כדי לבדוק עד כמה האפליקציות שלם מסכנות אתכם, או לחות חושפות אתכם, בהיבט של השמירה על הפרטיות, תוכלו לפחות להבטיח דבר אחד: שהמצלמה לא תפעל בלי שאתם ממש מתכוונים לכך.

אפליקציה קטנה בשם Camera Block עושה בדיוק את מה שהשם שלה מציין: כשהיא פעילה, המצלמה לא פועלת, לא באופן יזום ולא באופן בלתי יזום. היא אמנם פיזית כמובן נשארת במקום, אבל Camera Block מונעת מכל אפליקציה אחרת לגשת אליה ולתפעל אותה.

למה זה חשוב? אם תשתמשו באפשרות Apps with Camera Permission תגלו שלא מעט מהאפליקציות שהתקנתם במכשיר האנדרואיד קיבלו הרשאה בזמן ההתקנה, בלי כמובן שמתם לב או בכלל בדקתם, לגשת למצלמה ולתפעל אותה. זה אומר שאם מדובר באפליקציה שחלק לפחות זדוני, יכול להיות שאי שם יושב מישהו ומשתמש בהרשאה שלכם כדי לצלם תמונות ללא ידיעתכם. גם אם זה נשמע קצת היסטרי, בכל מקרה, לא מזיק בכלל למנוע את פעולת המצלמה אלא אם באמת כשרוצים להשתמש בה.

התפעול פשוט עד מעט: במסך הראשי של האפליקציה לוחצים על המגן כדי להפעיל/לכבות את המצלמה. זהו זה. אפשר גם לבחור להציג צלמית בפס ההתראות שמראה האם המצלמה פעילה או לא (כתום – כן, כחול – לא). פשוט, ולעניין.

האפליקציה מותאמת גם לשימוש בטאבלטים, וניתן להוריד אותה מהחנות:

Google-Play-Store-Button

-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.