קצת קשה לנו להיזכר מתי בדיוק הפכה דקיקות של טלפון חכם למעין הוכחה שיש בו משהו טוב יותר מקודמיו. כך או כך, תחרות סמויה, או בעצם גלויה לעיני ולאוזני הצרכנים, בנושא של שיא הדקיקות קיימת כבר זמן ממושך למדי בין כל היצרניות. 9 מ"מ, 8 מ"מ ועד 6.14 מ"מ, אם איננו טועים לגבי השיא הנוכחי, שיא דקיקות אחר שיא דקיקות נותצו לרסיסים. לעיתים זה גם מלווה במשקל קל מאוד, לעיתים לא כל כך, לעיתים זו אכן אכסניה לטלפון רב יכולות מתקדם ולפעמים זה מוביל דווקא לוויתורים לא מעטים. כך או כך, למרות שעל פניו נראה שאי אפשר יותר לרזות, ואפילו לא בכמה עשיריות מילימטרים בודדות, איך שהאו מגיעה אחת החברות ומציגה טלפון עוד יותר דק.

עד לאחרונה ממש ה-OneTouch idol Ultra של אלקטל (Alcatel) הטלפון החכם הכי דק עלי אדמות. עם עובי של 6.45 מ"מ בנקודה הצרה ביותר שלו, הוא נחשב לאחד ממוצרי הדגל של החברה, וכנראה בצדק, לפחות מנקודת המבט של דקיקות, משקל וכן, אפילו עיצוב.

אלקטל הצרפתית עצמה היא עדיין מעין עוף יחסית מוזר בשוק הטלפונים. לקח לחברה זמן רב יחסית להיכנס לתחום הטלפונים החכמים. למעשה, עד להשקת סדרת ה-OneTouch שלה, נראה היה שהיא קצת תקועה מדי בניסיון למכור עוד ועוד טלפונים פשוטים לשווקים הזולים, אותם טלפונים שמכונים Featured Phones. גם עכשיו, עם הסדרה היותר מתקדמת שלה, אחרי שהבינה שגם אלו שאין להם הרבה כסף מעוניינים בהרבה תכונות מתקדמות בטלפון שלהם, היא לא ממש מכוונת גבוה מדי ולא מנסה, לפחות בינתיים לא, להתחרות בשוק הגבוה עם טלפונים עמוסי יכולות וביצועים.

כמעט הכי דק בעולם: 6.45 מ"מסיור מסביב: אנחנו קיבלנו את דגם ה-6033M של ה-Ultra לבדיקה. ממבט ראשון מדובר בטלפון עם מראה נאה בהחלט. שילוב הצבעים הכהים מוצלח, והדקיקות עם 'הבטן' הקטנה למעלה באזור המצלמה, עושה את שלה מבחינת כוח משיכה. למרות שהגימור אינו באיכות היוקרתית שמצפים לראות בחזית, ההרגשה לעין בהחלט נעימה. גם כשלוקחים אותו ליד יש הרגשה טובה, גם בזכות משקלו המופלא, כ-100 גרם בלבד. הגב, שמיוצר מתערובת גומי ופלסטיק, מעניק תחושה טובה ויציבה, ובשורה התחתונה אחרי שימוש קל קל לנו לקבוע שפשוט מדובר במכשיר שכיף ומאוד נוח להחזיק ביד ולתפעל.

המכשיר מגיע, באופן טבעי יש לציין, עם בנייה בה הסוללה סגורה בפנים ואין מכסה לפתוח. את המיקרו סים צריך להכניס מתחת מכסה פלסטי שנמצא בצד ימין למעלה. לוקח קצת זמן להבין איך לפתוח את המכסה בלי להרוס אותו, בדיוק כמו במקרה של שקע ה-microUSB שממוקם למעלה ליד כפתור ההפעלה/כיבוי הדקיק. כפתור השליטה בעוצמת הקול, דקיק מאוד גם הוא, נמצא מצד שמאל. למטה יש חריץ זעיר לאתחול, ומאחור יש את הרמקול הבודד, שהוכיח את עצמו כחזק למדי.

מקדימה מוצאים למעלה את המצלמה הקדמית ברזולוציה של 2 מגה-פיקסלים (האחורית היא ברמה של 8 מגה-פיקסלים עם מבזק לד), את המיקרופון, ולמטה שלושה כפתורי מגע. הימני מציג את היישומים הפתוחים, האמצעי מחזיר לעמוד הבית, ובשמאלי משתמשים כדי לחזור צעד אחד לאחור. מה לא מצאנו? יציאת 3.5 מ"מ לאוזניות. למה? ככה. כדי לא לפגוע בזרימה של עיצוב המכשיר כנראה. כדי לחבר אוזניות צריך להשתמש במתאם מיוחד שנמצא בקופסה ומתחבר לשקע ה-microUSB. הגיוני? כנראה שכן. בזמן נסיעה או הליכה הרי בכל מקרה לא מטעינים את המכשיר. נכון?

סיור טכני: ה- 6033Mהוא מכשיר לשוק הבינוני. אמרנו זאת קודם, לפני כן, אבל לא משנה, כשהגענו לבדוק את החלקים הפנימיים קיבלנו את ההוכחה הברורה לכך: SoC של חברת MediaTek, מלכת השוק הבינוני, הוא זה שנמצא בלב המכשיר. המעבד הוא ה-MTK6577 כפול הליבה, שמבוסס על טכנולוגיית ה- Cortex-A9 של ARM, שקצת עבר שיפור מאז השקתו המקורית וכבר מצליח להגיע למהירות של 1.2 ג'יגה-הרץ. העובדה שאת ה-SoC משלים שבב גרפי חלש יחסית, PowerVR SGX 531, רק מספקת עוד הוכחה למיצוב של המכשיר.

המסך בגודל 4.7 אינץ' מציע רזולוציה סבירה של 720×1,280 פיקסלים שגם נהנה מזוויות ראייה טובות מאוד. הדגם שאנו בדקנו הגיע עם 1 ג'יגה-בייט זיכרון RAM ונפח אחסון פנימי של 16 ג'יגה-ביט ממנו פנויים כ-13.5 ג'יגה-בייט. הסוללה מציעה נפח עבודה של 1,800mAh בלבד, כדי לשמור על דקיקות המכשיר, ועד מהירה גילינו שזה לא ממש מספיק ליום עבודה שלם.

מצלמת 8 מגה-פיקסל שמספקת תוצאות סבירותסיור בין מבחנים: כן, זאת בהחלט הייתה אכזבה. אפילו בעבודה רגילה לחלוטין חצינו את יום העבודה בקושי רב, כשפס הסוללה הקטן הקטן גורם לנו בכל פעם לחפש במהירה את המטען ושקע פנוי בסביבה.

אכזבה נוספת הייתה שאת מבחן 3DMark המכשיר בכלל לא הצליח להפעיל מכיוון שאין לו את העוצמה הנדרשת. נקודה זאת, בתוספת פרטי המבחנים שלנו שהראו שהוא חלש יחסית בכל מה שקשור לתחום הגרפיקה, בדו ובתלת-ממד, מרחיקה אותו עוד יותר מהשוק הגבוה והקהל הצרכני בעל הדרישות התובעניות. גמגומים בהם נתקלנו בעת הקרנת סרטי וידאו שצולמו באיכות מלאה, בטח לא יעזרו לכך. ועכשיו תוסיפו לכך את מה שקורה לכל סוללה של טלפון חכם בעת הרצת משחקים וסרטים, וכן. לא ממש כיף.

מבחינת כללית, המכשיר בהחלט השיג תוצאות סבירות למערכת שלו במבחנים השונים שערכנו לו. עם 3,105 נקודות ב-Quadrant Standard Edition הוא היה רחוק למדי מכל המכשירים הפשוטים יחסית שבדקנו בחודשים האחרונים, אבל מצד שני הוא גם היה רחוק ממכשירי הקו הראשון, שלא נדבר על ה-Galalxy S4 פורץ הגבולות. ב-Antutu הוא השיג 6,451 נקודות, תוצאה דומה לזו של ה-S2 של סמסונג ול-Aiki 5 של Xtremear. במקרה של האחרון זה לא כל כך מפתיע לאור העובדה שהם מצוידים פחות או יותר באותו SoC. במבחן של Passmark PerformanceTest Mobile הוא הגיע לתוצאה כללית של 1,589 נקודות, תוצאה שממקמת אותו בקו של ה-Aiki 4. במבחן זה באה היטב לידי ביטוי החולשה הגרפית היחסית שלו.

סיור שימושי: הממשק של ה-idol Ultra הוא אחד הדברים שיותר אהבנו במכשיר הזה. כמו שאתם יכולים לראות בתמונות, מדובר בממשק עדין למראה בצבעים נאים לעין, שלא מוסיף יותר מדי עומס על מערכת ההפעלה הבסיסית של המכשיר שהיא אנדרואיד 4.1.1. אהבנו מאוד את שילוב הצבעים ואת המראה המיוחד של הצלמיות שנראות כאילו הן תלת-ממדיות במידה מסוימת קלה. עם זאת, הוא לא מושלם. משום מה, כדי להגיע לכפתור ההגדרות צריך לפתוח את פס ההתראות, ברירה רגילה מהקצה העליון של המסך למטה. אז מוצאים אותו ממוקם בפינה השמאלית העליונה. עם זאת, לאחר שכבר פותחים את דף ההגדרות, קשה שלא לאהוב את הצלמיות הברורות ואת בחירת הגופן המוצלחת.

המכשיר מצויד במצלמה אחורית סבירה בהחלט ברמה של 8 מגה-פיקסלים. יישום הצילום פשוט וקל לשימוש. אהבנו את אפשרות המעבר הקלילה לעיבוד התמונות לאחר הצילום, וגם הממשק של היישום הזה קל לשימוש. איכות התמונות הייתה, בסך הכל, בינונית ומעלה. באור יום רגיל התמונות יצאו איכותיות למדי, ואפילו בצבעים קרובים מאוד לצבעים האמיתיים. גם בשעות הערב המוקדמות, או אחר הצהריים המאוחרות, כשעוד היה אור בסביבה התמונות היו טובות למדי. עם זאת, אין מה לנסות לצלם צילומי מקרו אמיתיים ממרחק של כמה סנטימטרים. העדשה לא ממש מצליחה להתמקד, ואז גם באות לידי ביטוי הרעידות הטבעיות של הידיים, בעוצמה רבה.

לא אהבנו במיוחד אם את מצב צילום הפנורמה. להבדיל מיישומים דומים בטלפונים אחרים, אין ממש הנחיה לאן להזיז בדיוק את הטלפון כדי לאפשר צילום רציף ומדויק פחות או יותר של התמונה הבאה. התוצאה: תמונות סופיות שאינן מספיק טובות שאינן מספיק פנורמיות. גם לא הצלחנו כמעט אף פעם להצליח לצלם תמונות כאלו בלי אפקט של טשטוש שנובע מהסיבוב הגוף.

עוד נקודה שצריך להתייחס אליה מבחינת היישומים והווידג'טים היא העומס המיותר שהפילה על המכשיר חברת הסלולר. זו 'תקעה' את היישומים שלה בכל מקום פנוי כמעט, בדיוק כמו שעושה כל חברה סלולארית אחרת שמקבלת לידיים טלפון לשיווק, וכמו שלא אהבנו את ה-Bloatware הזה בתקופת ה-PC, אנחנו לא אוהבים את זה גם עכשיו, בעיקר כי אי אפשר להסיר את היישומים הללו מהמכשיר.

מראה אחורי מלא מלמעלה למטה

המסך הגיב היטב לתמונות ומחוות האצבע שלנו, וגם מהר. את כפתור עוצמת הקול אהבנו קצת פחות. בגלל דקיקותו של המכשיר, הכפתור הזה דקיק מאוד בפני עצמו ויש הרגשה של לחיצה על ברזל חד בעת שמשתמשים בו, בדומה ללחיצה על כפתור ההפעלה/כיבוי.

כפי שהזכרנו לעיל הסוללה מציעה נפח עבודה של 1,800mAh בלבד, עוד מחיר שצריך לשלם בגלל עובי של 6.45 מ"מ. התוצאה הייתה כמעט ברורה מאליה עוד לפני שממש התחלנו לבדוק את המכשיר, והתבררה מאוחר יותר כנכונה: אין מספיק זמן עבודה. בקושי הצלחנו להחזיק את המכשיר בחיים יום עבודה שלם גם בלי לשחק משחקים או לראות סרטים.

סיכום: ה-6033M הוא בסופו של דבר לא יותר מאשר מכשיר נחמד לשימוש בינוני עד קל. החברה הכינה טלפון לתחום הביניים, וגם המחיר שלו סביר. הוא נמכר ברשת 'סלקום' תמורת 1,699 ש"ח. אמנם הוא אינו מציע עוצמות גבוהות מדי, אבל מצד שני בהחלט אהבנו את העיצוב, המראה, המשקל וכמובן הדקיקות שלו. אלה יכולים להכריע עבור אלו שרוצים טלפון שבוא ברמה אחת קצת יותר גבוה, בהיבטים הללו ולא דווקא בהיבט של המעבד, הזיכרון וכל מה שסביבו.

מבחינה צרכנית הוא מתאים לאלו שהשימושים שלהם בטלפון אינם כבדים. מבחינה ארגונית, אם מצליחים להתגבר על בעיית הסוללה הדקה, הוא יכול להתאים לחברות שלא מעוניינות לתמוך בשיטת 'הבא את המכשיר שלך' (BYOD), גם בגלל שאין אפשרות להכניס כרטיס זיכרון חיצוני – עוד משהו שמוריד לו נקודות בעיניים צרכניות.

מפרט:

מעבד: MediaTek MT6577, שתי ליבות, מהירות 1.2 ג'יגה-הרץ
שבב גרפי: PowerVR SGX 531
זיכרון: 1 ג'יגה-בייט RAM ו-16 ג'יגה-בייט אחסון פנימי
מסך: TFT בגודל 4.7 אינץ', רזולוציה של 720×12780
כרטיס הרחבה: אין
מצלמה אחורית: 8 מגה-פיקסלים, מבזק לד
מצלמה קדמית: 2 מגה-פיקסלים
רשתות: GSM/GPRS/Edge
קישוריות: בלוטות' 4.0, AGPS, WiFi 802.11b/g/n
חיבורים: microUSB
מערכת הפעלה: Jelly Bean 4.1.1
מידות: 133×67.7×7.5-6.4 מ"מ
משקל: 110 גרם
סוללה: פולימור ליתיום יון בנפח 1,800mAh