במידה מסוימת חשבתי שההתחברות בין הטאבלטים לשוק המחשבים הניידים, ובעצם לשוק ה-PC בכלל, תתרחש כבר ב-2014. זה אפילו נראה הגיוני. הרי כל מה שצריך לעשות זה לחבר לטאבלטים מקלדת. אבל זה לא קרה. הטאבלטים, לפחות ברובם המכריע, נשארו טאבלטים, ולצידם מחשבי ה-PC ממשיכים לצמוח, או לדשדש, תלוי בנקודת המבט של מי שרוצה למכור לנו את המספרים.

אולי זה בגלל שעדיין מסך עם מקלדת צמודה נחשבים כמשהו עסקי? יכול להיות, ואם עסקי, אז זה חלונות, ואם חלונות 8 לא נתפסת וכולם כבר מחכים לבואה של 10, אז זה אומר שיש סיבה טובה שאמנם ראינו בשוק יותר מחשבי 2-ב-1, או ניידים הפיכים שיכולים להפוך לטאבלט באמצעות ניתוק, סיבוב או השד יודע מה, אבל זה לא הפך לשיטפון שלא מעט אנשים בתעשייה חיכו לו ובמיוחד אנשי אינטל (Intel). אולי לקראת סוף 2015 זה יקרה, עם ההשקה הרשמית של חלונות 10, אבל עד אז זה בטח לא יהפוך לשיטפון של הצלחה.

קשה לי להבין למה רואים בשוק יותר טאבלטים שמגיעים עם מקלדות, אפילו אם הם מבוססים על אנדרואיד (Android). אולי זה מתוך הבנה שאנדרואיד לא נתפסת כמערכת הפעלה עסקית, ונכון שזה כך? אולי. אבל כנראה שהסיבה ששוק הטאבלטים לא ממש התרומם השנה, ולא סתם יש קיצוץ חד בקצב גידול המכירות של המכשירים שלה, כ-50% ב-2013 לעומת כ-7% ב-2014. כמה עוד אפשר לדחוף טאבלטים לשוק הכניסה של מכשירים עם מסכים בגודל 7 אינ'ץ או 9 אינץ' לכל היותר? כמה עוד אפשר להוזיל את המכשירים הללו אפילו אם מציידים אותם במעבדים כפולי ליבה שזכות החיים שלהם נגמרה לפני שנתיים?

yoga-tablet-2-pro

אם בתחילת השנה שעברה עוד ראינו כיצד החברות הגדולות מנסות להילחם במחירי התחתית, לקראת סוף השנה חלה תפנית. לא, הן לא הפסיקו לייצר טאבלטים קטנים, אבל סוף הסוף העלו את האיכות, וזאת לצד תחילת ההופעה של מכשירים עם מסכים גדולים כמו ה-Tab S Pro של סמסונג (Samsung) עם מסך ה-12.2 אינץ' וה-YOGA Tablet 2 Pro של לנובו (Lenovo) שקוטף בקלות את תואר טאבלט המדיה של השנה עם מסך 13.3 אינץ', עם רזולוציית 2K ועם הפיקו מקרן שלו, וזאת עוד לפני שהספקנו לומר אשטון קוצ'ר. גם ה-iPad Air 2 כמובן הרשים כמו קודמו עם עובי של נייר, טוב קצת יותר, ועם מראה מלוטש ומושך. גם ה-Surface 3 Pro של מיקרוסופט (Microsoft) מצטייר כטאבלט מעניין עם מסכים גדולים יותר מהממוצע, אבל כאן כבר נוצר החיבור עם חלונות, וזה, כאמור לעיל, קצת בעיה. קצת.

"שנה שבהחלט אפשר להגדירה כשנת המתנה ומיתון עבור הטאבלטים באופן כללי. הם עדיין לא מושכים ולא מתקדמים כמו הטלפונים, וכך השוק נותר לפאבלטים למיניהם שימלאו את החסר בין האיכות לבין הגודל."
אבל זהו פחות או יותר. שנה שבהחלט אפשר להגדירה כשנת המתנה ומיתון עבור הטאבלטים באופן כללי. הם עדיין לא מושכים ולא מתקדמים כמו הטלפונים, וכך השוק נותר לפאבלטים למיניהם שימלאו את החסר בין האיכות לבין הגודל.

עוד נקודה שצריך לציין ב-2014 היא התחזקות מעמדם של מחשבי הכרומבוק (Chromebook) של גוגל (Google). בעוד אחרים ואני תוהים למה צריך שתי מערכות הפעלה מבית אותו יוצר, גוגל הצליחה לחזק מאוד את מעמדה של מערכת ההפעלה למחשבים שלה בעיקר בארצות הברית ובעיקר בתחום החינוך, ויש כבר לא מעט דליפות גם לעולם. עם תג מחיר שלא עובר את קו ה-300 דולרים בכלל, ועם תמיכה מתמשכת מצד סמסונג ואייסר (Acer), כשגם HP כבר בתמונה חזק, גוגל חותכת עוד כמה אחוזונים מהנתח של חלונות ונהנית מכל רגע.

ועדיין, אל תחשבו לרגע ש-2014 הייתה עונת ההשכבה של ה-PC. עדיין כל שני טאבלטים/כרומובקים נמכרים שלושה מחשבים רגילים. השוק ירד אבל בכמה אחוזים בודדים בלבד, וייקח עוד הרבה זמן עד שבכלל יהיה שוויון בין שני הצדדים הללו, לפחות כל עוד מפרידים בין טאבלטים למחשבי 2-ב-1.

 

-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.