רובנו משתמשים רוב הזמן באותן אפליקציות: בודקים מה חדש בפייסבוק (Facebook), מוודאים שלא הגיע מייל חדש ומפעם לפעם קופצים גם לטוויטר (Twitter) כדי להתעצבן קצת ממשהו שמישהו צייץ.

האפליקציות הללו אולי רק מציגות מה התחדש בפיד שלנו אך מאחורי הקלעים הן דורשות משאבים רבים. הן מפעילות מפעם לפעם את חיישן ה-GPS ובודקות היכן אנו נמצאים, דורשות מהמכשיר לבצע פעולות עיבוד שיציגו ממשק חי יותר ומעלות ומורידות נתונים שונים לשרתים שלהן וכל זאת כדי להעניק לנו חוויית שימוש טובה יותר.

אך חשוב לזכור שלא כל משתמשי הסמארטפונים בעולם מחזיקים במכשירים החזקים ביותר בשוק, ובמדינות רבות התשתיות לא מפותחות דיין בכדי להעניק ללקוחות הסלולר חבילות גלישה מנופחות או מהירות. בדיוק עבורן מציעות המפתחות גרסאות לייט של האפליקציות שכולנו מכירים. באמצעות האפליקציות הללו ניתן לבצע את השימוש המרכזי שלשמו הן נועדו, בזמן שהתכונות המשניות לעיתים לא קיימות בהן.

ומדוע זה טוב עבורנו, בישראל? אם רכשתם מכשיר זול, שאינו מתהדר בזיכרון עבודה רחב או בנפח אחסון עשיר – טוב תעשו אם תקלו עליו ותתקינו אפליקציות לייט. בנוסף, כל בעלי המכשירים ישימו לב שאפליקציות רזות צורכות הרבה פחות סוללה מאחיותיהן – הגרסאות המלאות.

הגרסאות הרזות הפופולריות בישראל

Facebook Lite

באפליקציות רבות משתמשי הלייט צריכים להתפשר על תכונות שונות, אך נראה שבפייסבוק עשו מאמצים לכלול כמה שיותר תכונות הזהות לאפליקציה המקורית ולאור כך התקשינו למצוא תכונה הקיימת באפליקציה המקורית ושאינה קיימת באפליקציה הרזה. עם זאת, אחד ההבדלים הבולטים מצוי בממשק המשתמש, כשבאפליקציית הלייט הוא בסיסי מאוד, נטול אנימציות ומחוות מיותרות ומזכיר כיצד נראתה פייסבוק בתחילת דרכה.

בעוד שבחלק מהמדינות האפליקציה זמינה גם למכשירי אפל, בישראל ניתן להוריד אותה רק למכשירי אנדרואיד, שם היא שוקלת כ-1.5 מ"ב בלבד, בהתאם למכשיר.

להורדה: Android | iOS

Messenger Lite

גם אפליקציית המסרים המיידיים של פייסבוק זכתה לגרסה רזה, אך היא שונה בהשוואה לגרסה המלאה. בגרסת הלייט לא ניתן להגיב להודעה ספציפית שנשלחה במהלך השיחה. במקום זאת, השיחה תתנהל באופן רגיל וההודעות משני הצדדים יוצגו באופן כרונולוגי.

באפליקציה הרגילה מסך הבית מציג מי מחובר כעת והוא כולל גם אזור בו יוצגו החברים המועדפים – באפליקציית הלייט יופיעו רק השיחות האחרונות. כמו כן, לא ניתן להוסיף חברים לפי קוד QR או מספרי טלפון.

קרא עוד:  אופס: סמסונג שלחה בטעות הודעה מוזרה למשתמשים

גם מסנג'ר לייט זמינה בחלק מהמדינות גם למכשירי אפל, בישראל ניתן להוריד אותה רק למכשירי אנדרואיד, שם היא שוקלת פחות מ-10 מ"ב בלבד, בהתאם למכשיר.

להורדה: Android | iOS

Opera Mini

עוד בטרם עידן הטלפונים החכמים הבינו המפתחים של אופרה כיצד מנגישים אתרים עתירי גרפיקה גם עבור מכשירים עם חיבור איטי. טכנולוגיית הדחיסה של החברה הפכה לסימן ההיכר שלה, ועד היום היא מספקת דפדפן חסכן משאבים שיעבוד מעולה גם אם הטלפון שלכם הוא לא הצעקה האחרונה בשוק. גם חוסך בתעבורה. גם קל משקל.

ניתן להוריד את Opera Mini גם למכשירי אפל וגם למכשירי אנדרואיד.

להורדה

Files by Google

סייר הקבצים הזה, שזמין רק עבור מכשירי אנדרואיד, נכנס לרשימת אפליקציות הלייט גם משום שקובץ ההתקנה שלו קטן מ-10 מ"ב, דבר שחשוב בפני עצמו עבור מכשירים חלשים. בנוסף, ייעוד האפליקציה הוא לפנות שטח אחסון, שבמרבית המקרים גם הוא מוגבל במכשירים חלשים.

האפליקציה סורקת את כל הקבצים שבטלפון, ובאמצעות אלגוריתם ייחודי היא מצליחה לזהות את הקבצים שניתן למחוק ומרכזת במקום אחד את המלצותיה עבור המשתמש. כך, תוכלו למצוא ברשימה קבצים כפולים, קבצים שנשלחו דרך תוכנות מסרים מיידיים ועוד. בנוסף, ניתן באמצעות האפליקציה לגבות קבצים בענן וכן לשתף קבצים עם חברים הסמוכים אליכם באמצעות תקן Wi-Fi מוצפן.

להורדה (Android)

Twitter Lite

הממשק של טוויטר תמיד היה פשוט מאוד, דבר שמסייע לאפליקציה הרזה להיראות דומה לאפליקציה המקורית. מי שמעוניין יוכל להפעיל בה גם את מצב 'חוסך הנתונים', תכונה שמונעת מהתמונות והסרטונים לרדת למכשיר באופן אוטומטי.

לא תמצאו באפליקציה הזו את מצב המסך הכהה (Dark Mode) וכן תצטרכו לוותר על הפעלת האפליקציה באמצעות מחוות של משיכה או החלקה. בשאר התכונות חוויית השימוש דומה.

טוויטר לייט זמינה רק למכשירי אנדרואיד, גם בישראל, ושוקלת פחות מ-3 מ"ב.

להורדה (Android)

Skype Lite

מיקרוסופט (Microsoft) יצרה את סקייפ לייט (Skype Lite) עבור הודו, שם מיליוני משתמשים מנסים לתקשר זה עם זה על גבי רשתות סלולר איטיות. מרבית התכונות של סקייפ לייט זהות לאלה של סקייפ המקורית, וניתן להפעיל את 'חוסך הנתונים' שיצביע על ניצול חבילת הגלישה בכל עת. כמו כן, כוללת האפליקציה ממשק שיאפשר לקבל ולשלוח הודעות SMS בנוסף לזה הקיים במכשיר.

קרא עוד:  משתמש הצליח ליצור ממשק של חלונות 10 על אנדרואיד

גרסת בטא של האפליקציה זמינה להורדה בכל העולם דרך חנות ה-Google Play.

להורדה (Android)

הלייט שמעבר לים

אינסטגרם, טינדר, ספוטיפיי ושאזאם כבר הציגו גרסאות לייט מסקרנות, אך אלה לא זמינות עבור משתמשים בישראל. החברות המפתחות עושות מאמצים רבים כדי לנכס לעצמן נתח שוק גם במדינות מתפתחות, ועל כן הן משיקות אפליקציות לייט במקומות הזקוקים לכך. במדינות מפותחות יותר הן מעדיפות להציע רק את הגרסאות המלאות.

האנדרואיד הרזה

בשוק ניתן למצוא גם מכשירים בסיסיים ומכשירי ביניים שעבורם הותאמה כל מערכת ההפעלה וזו מכונה Android Go. למכשירים הללו גישה לחנות האפליקציות של גוגל, Google Play, אך שם יופיעו רק אפליקציות המסוגלות לעבוד עם המכשירים הבסיסיים הללו. משום כך, ניתן למצוא סדרה שלמה של אפליקציות Google Go: יוטיוב בגרסה המאפשרת להוריד סרטונים במכשיר ולהגדיר את נפח הגלישה המוקצה להורדה. ג'ימייל בגרסה קלה ונטולת שינויים משמעותיים בהשוואה לגרסה המלאה, גרסה קלה של גוגל מפות ועוד. כאמור, האפליקציות זמינות עבור מכשירים המריצים את Android Go, אבל גם עבור חלק ממכשירי האנדרואיד.
להורדה: Google Go | YouTube Go | Gmail Go | Gallery Go

מי צריך אפליקציות?

עוד אלטרנטיבה ראויה לאפליקציות שכולנו מכירים הן אפליקציות Progressive Web Apps, או בקיצור – PWA. אלו אפליקציות המאוחסנות על השרת ופועלות מבלי הצורך להתקין אותן במכשיר. הטכנולוגיה שיפרה אפליקציות רבות מהסוג הזה ובחלק מהמקרים קשה לזהות בכלל שמדובר ב-PWA ולא באפליקציה רגילה.

יוזמה חביבה אספה אפליקציות PWA רבות תחת קורת גג אחת ויצרן מעין חנות אפליקציות לאפליקציות מהסוג הזה. ב-Appscope תוכלו למצוא גרסאות קלות של אינסטגרם, גוגל מפות, Uber ועוד אפליקציות רבות ומוכרות. אף אחת מבין אלה לא תדרוש מכם להתקין אותה במכשיר לפני השימוש.

-פרסומת-
בוגר תואר ראשון בתקשורת דיגיטלית, ועוסק בתחום הפרסום. אלעד חובב טכנולוגיה מהיום שהוא זוכר את עצמו, ואין יום שעובר מבלי שהתעדכן בחידושים שבעולמות הסלולר, הגאדג'טים, הרשתות החברתיות ועולם האפליקציות. למרות שאלעד מוקיר כבוד רב לחברת אפל ולמוצריה, מרבית המכשירים החכמים, שהיו ושעדיין ברשותו, מריצים דווקא אנדרואיד.