שוק הטלוויזיה בישראל משתנה ללא הרף בשנתיים האחרונות. זה התחיל עם סלקום TV, המשיך עם כניסתם של נטפליקס (Netflix), פרטנר TV ואחרות. מתחרה חדשה-ישנה שהצטרפה לתחרות בתחום המחירים המוזלים היא חברת שידורי הלווין (Yes), שהציגה את סטינג TV – טלוויזיה החל מ-29 שקל. בדקנו.

לא חייבים ממיר

תהליך ההתחברות לשירות סטינג TV מהיר וקל. כל שצריך הוא להירשם דרך אתר החברה ולהתחיל לצפות מיידית בטלפון או בטאבלט מבלי צורך בממיר. אבל כדי להשוות את החוויה מול שאר החברות, לקחנו את הממיר של סטינג TV ובדקנו את כל התהליך.

בניגוד לפרטנר TV, הסטינג TV מותקן עצמאית על ידי הלקוח. כך נדרשים לעבוד לפי דף ההסבר המפרט את שלבי החיבור. על פניו נראה כי יס השקיעה רבות כדי לצמצם עד כמה שניתן את השאלות הצצות למשתמש וכדי לייעל את התהליך מצוינים מספרים במדריך הזהים לאלה הנמצאים לצד החיבורים בממיר. הערכה כוללת את הממיר, שלט, כבל רשת, כבל HDMI וספק כח, כך שלא צריך לרכוש אביזר נוסף לחיבור הראשוני.

כדי להבטיח צפייה חלקה, בסטינג TV ממליצים על תשתית אינטרנט במהירות מינימלית של 40 מגה-ביט/שנייה. אנחנו בחנו זאת עם תשתית 20 מגה-ביט והכל פעל כשורה. ככל הנראה הדרישה היא כדי לתמוך במספר צופים במקביל.

סטינג TV

הממיר של סטינג TV מבוסס על מכשיר של חברת טכניקולור (Technicolor) ומערכת ההפעלה שלו היא Android TV בגרסת 7.1.1. המכשיר מגיע עם מעבד מרובע ליבות במהירות של 1.2 ג'יגה-הרץ המשולב עם 2 ג'יגה-בייט זיכרון עבודה ו-8 ג'יגה-בייט זיכרון אחסון. הוא מכיל מספר יציאות סטנדרטיות כמו HDMI 2.0 לתמיכה בשידור באיכות 4K, חיבור USB 2.0, שקע אופטי, חיבור רשת RJ-45, חריץ לכרטיס זיכרון microSD וכן תמיכה בקישוריות בלוטות' ו-WiFi.

צורת הממיר שונה מאוד מהממירים אליהם התרגלנו. קופסא עגולה עם פס תאורת לד המקיפה אותה, כפתור הפעלה גדול הממוקם בחלקה העליון כאשר החיבורים הנמצאים בחלקה האחורי. בהחלט צורה מרעננת על שידת הטלוויזיה.

השלט של סטינג TV מאוד בסיסי ומזכיר את שלטי מזרימי המדיה השונים. הוא שולט בכל פונקציות הממיר, בעל כפתור לחיפוש קולי, מקשי ניווט ומקשי ספרות, כפתור ייעודי למעבר לאנדרואיד TV וכפתור יעודי למעבר למסך הראשי בשירות סטינג TV מכל מסך הנמצאים בו – ממש כמו שעשו בשלט של פרטנר TV. עם זאת, פונקציה אחת וחשובה מאוד נשכחה – לא ניתן לשלוט בהפעלה של הטלוויזיה, בעוצמת השמע שלה או במקורות השידור. כן ישנו כפתורי שליטה בשמע, אך אלה שולטים בעוצמת השמע של הממיר ולא של הטלוויזיה. אצל המתחרים האפשרות דווקא כן קיימת.

מה מקבלים בסטינג TV?

אחרי המחיר, היצע התוכן הוא הדבר החושב ביותר בשירותי הטלוויזיה. סטינג TV, בשונה משאר השירותים, מציעים את התוכן לפי חבילות – סרטים, סדרות, ילדים ומדע ובתאם לכך המשתמש יכול להתאים את התוכן ואת המחיר אותו הוא רוצה לשלם כל חודש. לכל הרוכש חבילה אחת יצורפו הערוצים הישראלים קשת, שרת, ערוץ עשר ותאגיד השידור כן בחינם. כדי להשוות את ההיצע בחרנו את כל חבילות התוכן מלבד חבילת הספורט של צ'ארלטון.

התוכן המוצע (נכון לכתיבת הביקורת) בסטינג TV מוכר מאוד למנויי שירות הלווין YES וניתן למצוא בו את ערוצי הסרטים yes1, yes2, yes4 ו yes5 וכן את ערוצי הסדרות yes drama, yes action, yes comedy ו-yes דוקו והשידור בערוצים אלה תואם בדיוק את המשודר בשירותי הלווין ובאיכות HD. בנוסף, ישנם את ערוצי הילדים הופ, זום, ג'וניור, ניקלודיאון, ניק ג'וניור, Teennick, ערוץ הכוכבים, בייבי, yesKidZ ו- WIZ. בערוצי המדע ניתן למצוע את National Geographic, NG Wlid, Discovery HD, Discovery Science ואת Animal Planet כאשר לאחרון אין תרגום לעברית.

בולטים בחסרונם ערוצים לדוברי השפה הרוסית כדוגמת ערוץ 9 המשודר בשידורי עידן פלוס, ערוצי ויוה, ערוצי לייפ-סטייל ערוצי ספורט 5 וערוץ ONE שעל פי החברה מסטינג TV הם עמלים כדי לשדרג את התוכן המוצע בחבילות וכי אנחנו עתידים לראות בשבועות הקרובים גם את ערוץ ONE בשירות, אם כי טרם ידוע באיזו חבילה יכלל הערוץ ומה תהיה עלותו.

וידאו לפי דרישה

מלבד כל ערוצי הטלוויזיה, קיים תוכן VOD שתכולתו קשורה ישירות לחבילות אותן רוכשים. כאשר רוכשים חבילת ערוצי סרטים מקבלים שירות VOD המכיל סרטים, ובהתאם לכך גם לחבילת הסדרות והילדים. כמו שכתבנו בתחילה, נתייחס למכלול החבילות יחד. תוכן הסדרות הזמינות לצפייה קשור באופן כמעט ישיר לכל מה שמשודר או שודר בשירות הלווין: כל הפקות המקור של YES; כדוגמת בוזגלוס, פאודה, תאג"ד והאחיות המוצלחת שלי. סדרות קומדיה כגון משפחה מודרנית, ביג דאדי ושלדון הצעיר. סדרות HBO כגון משחקי הכס, VEEP, תרגיע ו-ווסטוורלד. וכן סדרות ותוכניות דוקו, רומנטיקה, דרמה וטכנולוגיה ומדע. בולטים בחסרונם (בהשוואה לשירותים האחרים) תכני VOD של שידורי קשת, וערוץ עשר. קשת כבר בפנים.

מבחינת סרטים, ניתן למצוא מבחר של סרטים הזמינים כל הזמן בשירות או כאלה שמתחליפים לפי תקופה. התוכן. רבים מהסרטים מהשנתיים האחרונות כגון "התופת", "סטארטרק: אל האינסוף", "הנוקמים", "באטמן נגד סופרמן" ו"היפה והחיה" (2017). מבחינת סרטים ישראלים, מצאנו רק סרט אחד "אפס ביחסי אנוש". אולי קיימים עוד סרטים ישראלים אבל מאד קשה למצוא אותם מאחר ואין תגית שכזו.

מבחינת תוכן VOD לילדים, ישנם סרטים מדובבים ומתורגמים מהעשור האחרון ואפילו כאלה ישנים יותר. סדרות ותוכניות ילדים המשודרות בערוצי הילדים בסטינג TV השונים, מופעי הצגות ילדים מהשנים האחרונות, תוכן לימודי לילדי הגן, תוכניות המבוססות על ספרי ילדים, ספריית קלאסיקלטת, ותוכניות מערוץ בייבי.

חשוב לציין ששירות ה VOD בסטינג TV מכיל פחות תוכן משירות ה-VOD של YES אך הוא מלא מספיק כדי שיהיה ניתן למצוא בו תוכן לצפייה.

השירות היחיד שהיה חסר לנו, הוא צפייה אחרונה לתוכניות ששודרו בשבוע או השבועיים האחרונים כגון שירות Catch-up של פרטנר TV ושירות 'שודר השבוע' של סלקום TV שמהווה תוכן VOD מלא ומנתק את המשתמש מהצורך להקליט מראש את התוכן שהוא אוהב לצפות.

ממשק המשתמש

מאפיין חשוב בשירות הטלוויזיה השונים, לאחר התוכן, הוא ממשק המשתמש. היכולת לנווט בין התכנים ולמצוא בדיוק מה רוצים לראות בקלות ובמהירות. הממשק של סטינג TV לא מאכזב ומציג גישה נוחה לערוצים השונים, לסרטים, סדרות, ילדים והקלטות שביצענו.

תחת לשונית הערוצים, מוצג שם הערוץ והתוכנית בה צופים כרגע, כאשר התמונה מוצגת ברקע. בשורה מתחת ניתן לסקור את כל הערוצים והתוכן המשודר בהם כרגע וזאת מבלי להעביר ערוך, זאת בגלילה הצידה עם המקשים כדי. כאשר מעוניינים לראות פירוט של שאר הערוצים נידרש להגיע עד סוף הגלילה ולבחור "הצג הכל" אשר מסך זה מציג רק שישה ערוצים לכל היותר. אנחנו מעדיפים יותר את מסך הערוצים של סלקום TV, כאשר בו כל סימוני הערוצים מסודרים על מסך אחד והניווט בו קל מאוד ללא תמונות שמפריעות.

בתחום של הסדרות והסרטים מסודרים באופן זהה; תחילה שורת 'המשך צפייה' המציגה את כל הסרטים או פרקי הסדרות שלא סיימנו לראות. לאחר מכן שורות המציגות סרטים וסדרות לפי מומלצים, המלצות עורך או תגיות (קומדיה, דרמה HBO, מתח ומסתרין וכו'). גם כאן, צריך לגלול לצדדים כדי לראות את הסדרות הסרטים המוצגים שבסופן מעבר למסך 'הצג הכל' (במידה ויש עוד סרטים או סדרות בקטגוריה) בו ניתן למיין את הסדרות או הסרטים לפי המלצת עורך, תאריך או א'-ב'.

ממשק המעבר בין ערוצים מציג בכל ערוץ את התוכנית המשודרת וכן את התוכנית הבאה בשורת כיתוב אחת מבלי להסתיר יותר מידי את המסך.  גלילה שמאלה תציג את שאר התוכניות עם תמונה מקדימה. לחיצה על תוכנית עתידית תציג את מידע עליה במסך מלא יחד עם אפשרויות הקלטה והמלצות לתכנים עתידיים הקשורים לאותה תוכנית.

בסך הכל ממשק המשתמש בנוי בהיררכיה מובנת וקלה להתמצאות, אך הרגשנו שהיינו צריכים להקיש רבות על השלט ולגלול בתוכן יותר מידי בכדי להגיע לתוכן הרצוי.

מלבד חמשת הלשונית ישנה גישה לממשק החיפוש וההגדרות. בממשק החיפוש נראה כי בסטינג TV עשו עבודה טובה. כך כאשר מתחילים להקליד בשורת החיפוש מתקבלות התוצאות לפי האותיות המסודרות בשדה החיפוש, אך כאן, חסר לנו האיחוד לתגית. כך לדוגמא אם נחפש את המילה 'המפץ' נקבל את התוצאות כך: המפץ הגדול- פרק 1, המפץ הגדול-פרק 2 וכו'. אם נמשיך לחפש לאחר תקופה ארוכה נגלה גלילה ארוכה למדי. בנוסף, האותיות מסודרת במקלדת בצורה מ א עד ת' מימין למשאל בשתי שורות ולא כמו הסידור במקלדת רגילה (QWERTY).

במסך ההגדרות ניתן לצפות בכמה מקום אחסון נשאר בענן, להגדיר את שפת המערכת, השמע והכתוביות. להפעיל את בקרת ההורים. להציג את פרטי המערכת והחיבור, ולקבוע האם לקבל המלצות בהתאם לצפייה.

צפייה מהנייד

בשירות הטלוויזיה של סטינג TV ניתן לצפות גם בטלפון או טאבלט. אנחנו בדקנו את השירות ב-Galaxy S7 ומצאנו ממשק המזכיר מאוד את זה הקיים בטלוויזיה. שפת הממשק מוצגת בהתאם לשפת המכשיר (עברית או אנגלית), מהלך המאפשר להנגיש את השירות גם לאלה שלא יודעים לקרוא עברית אך התרגום לאנגלית אינו מושלם שכן לעיתים מידע או תיאור מוצגים בעברית.

האפליקציה מציעה את רשימת התוכניות המשודרות כרגע בערוצים השונים לפי המלצה אישית וכן רשימה כללית. ניתן לגשת לכל התוכן המוקלט, VOD וגם 'המשך צפייה' הזמין בממשק הטלוויזיוני. ישנו גם לוח שידורים מסודר וכן רשימת ערוצים המסודרת לפי הא-'ב'. כמו כן השידור מועבר חלק ללא תקיעות או עיוותים בתמונה.

כמה זה עולה?

בסטינג TV בחרו כאמור ללכת במסלול שונה מהשירותים האחרים ולהציע את הערוצים וה-VOD בצורת חבילות: סרטים, סדרות, ילדים ומדע (חבילות הספורט ניתנת בתשלום נפרד אצל כל כולם). כל אחת מהחבילות עולה 39 שקלים כאשר חבילת מדע וטכנולוגיה עולה 29 שקלים. לכל חבילה מצטרפת חבילת ערוצים ישראלים (קשת, רשת, כאן וערוץ עשר) בחינם. בסטינג TV מאפשרים לרכוש גם חבילה משפחתית הכוללת סדרות, סרטים, מדע וטבע ותוכן לילדים בעלות של 99 שקלים. את חבילת ערוצי הספורט של צ'ארלטון ניתן לרכוש בנפרד בעלות של 67 שקלים לחודש. בסטינג TV ציינו כי לא צפוי שינוי במחיר החבילות בשנה הראשונה.

בשונה מפרטנר וסלקום אין חובה בממיר, אך אם בחרתם באחד כזה אפשר להזמין אותו עם שליח ללא עלות נוספת ולקבל אותו במסלול חיוב זיכוי ל 24 חודשים. ממירים נוספים יעלו 20 שקלים לחודש ללא זיכוי.  כאמור, את השירות ניתן לצרוך בעד שלושה מזרימי Andorid TV ושני מכשירים נוספים כדוגמת טאבלט, טלפון חכם או טלוויזיה חכמה.

בשורה התחתונה

סטינג TV הוא שירות טלוויזיה הנותן תחרות אלטרנטיבה טובה לשירותי הטלוויזיה של פרטנר וסלקום ואף מספק מענה ללקוחות YES המבקשים לצרוך כמעט את אותם הערוצים בעלות נמוכה יותר. השירות אינו מחייב שימוש בממיר כלשהו הממשק שלו נוח יחסית ובעל היצע טוב של הפקות מקור ותוכן ב-VOD. העדר ערוצי ספורט 5 ו-ערוץ ONE, שירות catch-up ושלט אוניברסלי נותן למתחריו יתרון יחסי, אך מי שמחפש טלוויזיה בסיסית בעלות נמוכה – סטינג TV הוא כנראה הפתרון.

**עדכון 7/2/18

כמעט שלושה חודשים לאחר השקת השירות, נוסף לממשק הסטינג טיוי שני שירותים חדשים,  שירות Catch Up ושירות Start Over ובכך מתיישרת החברה עם שירותי הטלוויזיה של חברות סלקום ופרטנר.

השירות הראשון, Catch Up, מאפשר למשתמש לצפות בתוכן ששודר בשבוע האחרון ללא הצורך בהקלטה מראש והוא זמין כמעט לכלל הערוצים בשירות. בניגוד לשירות בחברות האחרות, בסטינג טי.וי לא ניתן לגלול אחורה לתוכניות קודמות אלא רק בצורת עמודים ייעודיים דרך טאב חדש שנוסף בתפריט העליון של הממשק בשם "השבוע שהיה". בטאב זה בו מסודרים הערוצים לפי קטגוריות באותה צורה כמו שאר הטאבים, כאשר לחיצה על אחד הערוצים יפתח עמוד נוסף בו מסודרות התוכניות לפי ימים בשבוע האחרון. דרך נוספת להגיע לעמוד ה  Catch Up היא ללחוץ פעם אחת ימינה בכפתורי הניווט כאשר צופים בערוץ עצמו. כל תוכנית ניתן לעצור, להעביר קדימה או אחורה בזמן בדיוק כמו כל שירות VOD.

השירות הנוסף, Start Over, מאפשר למשתמשים להתחיל ולצפות מתחילת התוכנית המשודרת כרגע בערוץ. על מנת לצפות מתחילת התוכנית לוחצים על כפתור OK בשלט ולוחצים על האפשרות "התחל מחדש". את התוכן הניצפה ניתן לעצור, להעביר אחורה או קדימה עד זמן השידור הנוכחי של התוכנית.