חברת Xtreamer הפופולרית השיקה לאחרונה דגם נוסף מסדרת הסטרימרים של החברה, ה-Xtreamer Prodigy, סטירמר מהזן החדש שמתעד להחליף את המחשב הסלוני עם אפליקציות, דפדפן אינטרנט וגם אנדרואיד. בדקנו.

אם בעבר היינו מסתפקים בלצפות בסרטים וסדרות בטלוויזיה (שהורדנו באופן חוקי מהאינטרנט, כמובן), היום אנחנו רוצים יותר. אנחנו רוצים אפליקציות, לגלוש באינטרנט, לכתוב סטטוס בפייסבוק, להעביר את זמננו עם פייסבוק, להאזין למוזיקה , לצפות בתמונות ששיתפנו ברשת ועוד. אם כבר יש ברשותכם טלוויזיה חכמה עם אפליקציות, או מחשב מדיה בסלון, כנראה לא תרוצו לרכוש סטרימר, אך לכל השאר, יש את ה-Xtreamer Prodigy.

ה-Xtreamer Prodigy שייך לדור החדש של Xtreamer, זאת יחד עם SideWinder 2/3 המתאפיינים בממשק עשיר ומגוון מאפיינים בהשוואה לדור הקודם. הסטרימר החדש גם חזק יותר המבוסס על שבב RTL 1186 הפועל בתדר 750MHz ומגיע עם וזיכרון 512MB RAM. החידוש העיקרי כאן, הוא היכולת לנגן וידאו בתלת מימד וחיבור HDMI 1.4, כך בתאום טלוויזיה תומכת נוכל לצפות בסרטי 3D בצורה פשוטה ונוחה.

עיצוב וטכנולוגיה
כשהסטרימר יושב בסלון, אנחנו לא מעוניינים שהוא יהיה בולט במיוחד, ואם כן, אז לפחות שיהיה לו עיצוב מתאים, ואכן ה-Xtreamer Prodigyu מגיע בעיצוב מיוחד ויפיפה, כזה שהיינו רוצים בסלון שלנו. חיפוי אלומיניום, כפתור לשליטה בעוצמת השמע, צבע כסף או שחור יוקרתי וגודל קטן יחסית, גורמים לו להשתלב היטב באזור המדיה סנטר העמוס שלנו.

בקדמת המכשיר כפתור עגול המשמש לכיבוי והדלקה ולשליטה בעוצמת השמע (הכפתור מואר בצע כחול כאשר הסטרימר דולק). לצידו חריץ ה-SD ומגירת הדיסק הקשיח הנשלפת, שבה נוכל להוסיף דיסק 3.5" שישמש את הסטרימר לאחסון קבצי המדיה. חסר כאן בהחלט יציאת USB, שהייתה מקלה על חיבור התקנים חיצוניים. מאחור הוא מכיל כמעט כל חיבור שנזדקק לו: חיבור ה-USB 3.0 ועוד זוג USB 2.0 להתקנים חיצוניים, תקשורת רשת קווית GbE לצד תקשורת WiFi אלחוטית לסטרימינג ולצורך התחברות לרשת, חיבורי וידאו AV/Coaxial וגם DVB-T, "עידן פלוס" המוכר לכולנו.

מתחת למכסה המנוע, או למעשה בתוך המארז מסתתר לו השבב שאחראי להכל לנגן כמו שצריך, וזהו ה-RTL 1186, שלדברי Xtreamer מדובר בשבב חזק למדי. הוא מגיע עם 512MB RAM מסוג DDR3, לא מעט לסטרימר וכן תמיכה ב-OpenGL ES2.0, ניגון 3D, ניגון קבצי MKV ב-1080p ותמיכה באודיו HD עד 7.1 ערוצים.

התלת מימד כאן תומך כמעט בכל הסוגים: החל מ-Side By Side, Top Bottom, סימולציה ובקבצי MKV 3D ו-Blu-ray 3D הנחשב לאיכותי ביותר. כאשר הפעלנו סרט 3D ובחרנו Side By Side מסך הטלוויזיה שלנו (Samsung D640055) עבר אוטומטית למצב תלת מימד ורק נשאר להפעיל את המשקפיים. גם בתחום האודיו ישנם קידודים כמו DTS-HD Master Audio, Dolby TrueHD, DTS Digital Surround, AAC 7.1 ושאר הירקות.

קרא עוד:  סקירה: JLab Studio - אוזניות בסיסיות המציעות איכות שמע מפתיעה

למי שהחליט לזנוח את חברות הכבלים והלווין ימצא את פונקציית ה-DVB-T (או עידן פלוס) שימושית במיוחד. דבר ראשון שעושה הסטרימר כאשר הוא נדלק אוטומטית הוא עובר לשידורים הדיגיטליים (ניתן לשינוי). הכיוון הראשוני מתבצע דרך תפריט ההגדרות שם ניתן לבחור מדינה או חיפוש אוטומטי, אנחנו הלכנו על האפשרות הראשונה. כיוונו לתדר 514 והחלנו בחיפוש אולם הסטרימר לא הצליח להתביית על התחנות. להגנתו נאמר כי אנחנו באזור עם קושי בקליטה של עידן פלוס וכי לא כל המכשירים שעבדנו איתם אכן הצליחו לעבוד, ולכן החלטנו לשנות אזור ולקחת את הסטרימר לבית בשכונה ליד ושם לאחר הניסיון השני זה הצליח לעבוד. קשה לנו לומר כיצד הממשק או השימוש ב-DVB-T שכן הזמן הקצר שלנו איתו לא הספיק כדי לבחון זאת, אך נאמר שהקליטה הייתה טובה והאיכות מצוינת.

ממשק עשיר
היתרון של הסטרימר על פני מחשב בסלון הוא קודם כל נוחות השימוש (גם במחיר, גודל וכו', אבל זה כבר עניין אחר) ולכן ממשק המשתמש במכשיר הסטרימר זו תכונה חשובה. להבדיל מסדרות ה-Sidewinder הקודמות של החברה, שם הממשק היה מבולגן, לא נוח והיה נראה כאילו הוא מורכב מעשרות טלאים ותוספות לא קשורות, כאן הממשק מסודר יותר, ומחולק בצורה נכונה. במסך הפתיחה נראה 6 קוביות המחלקות את התכנים: מועדפים, היסטוריה, מקורות מדיה, אנדרואיד, אפליקציות והגדרות, כשלכל קובייה שכזו נפתחים עוד תתי תפריטים. בקצה העליון נמצא את כל המידע על המכשיר והמערכת כמו כתובת IP במידה והתחברנו לרשת, נפח דיסק זמין, התקנים מחוברים ועוד, ובחלקו התחתון עוד כפתור לחיפוש מהיר.  בכלל נעשה כאן שדרוג גדול מאוד לממשק, ונוספו עשרות תפריטים ותתי-תפריטים, הגדרות מרובות ואפשרויות תצוגה שונות שקשה להעלות את כולם על הכתב (וידאו של הממשק). בין התוספות הבולטות ניתן למצוא האפשרות להוריד את כל המידע והפרטים על תכני המדיה שלנו. כך נוכל לצפות בטריילרים, תמונות, לקרוא את התקציר ועוד. האופציה שהייתה מוכרת בשם MovieJukeBox שעבר שדרוג מאז הגרסאות הקודמות והיום פועל טוב יותר מבעבר.

האנדרואיד כבר בפנים
לא מפתיע לשמוע את השם "אנדרואיד" גם על סטרימר, הרי כאן אצלנו כבר סיקרנו את ה-Android TV, סטרימר המבוסס על מערכת האנדרואיד. אולם להבדיל ממנו, ה-Protigy מבוסס על מעבד RISK, וכמו שלמדנו מה-Ainol Novo 7, לא כל האפליקציות מתאימות למעבד זה ואם היה נבחר כאן מעבד ARM הכל היה אחרת. אבל לפני שרצים לשורה התחתונה, נספר כי מערכת האנדרואיד נגישה מהתפריט הראשי ומשם נוכל להפעיל מגוון מצומצם של אפליקציות הקיימות כבר במכשיר ובנוסף ניתן להוריד נוספות מחנות אפליקציות ייעודית (לא ה play store). בשל כך, לא כל האפליקציות יהיו זמינות, וכבר ברשת מסתובבות חבילות שכאלה המאגדות מספר רב של אפליקציות שונות המאפשרות התקנה לסטרימר. יש גם דפדפן, ללא פלאש, ובאמצעות מקלדת ועכבר שחיברנו לסטרימר גם הצלחנו לגלוש בצורה סבירה יחסית. כמו שאמרנו, לא פיצ'ר מרכזי ולא אחד שב-Xtreamer יכולים להתגאות בו יתר על המידה, אך הוא קיים ויכול להיות גם שימושי.

קרא עוד:  וואן פלוס תשיק בקרוב את OnePlus TV

השלט
את כל תפעול הסטרימר מבצעים אך ורק בעזרת השלט, מלבד השליטה בעוצמת השמע וכיבוי והדלקה, הניתנת גם בסטרימר עצמו. השלט מאובזר בכל הכפתורים האפשריים ונוח יחסית לשימוש כשבעת לחיצה נדלקת נורית אדומה בקצה והאור הכחול בסטרימר מהבהב. קבוצת הכפתורים המרכזית, החיצים ממוקמת במרכז השלט המשמשת לניווט בין התפריטים, אישור, הרצה של הסרט קדימה ואחורה, עוצמת שמע, כתוביות, חזרה ומסך הבית. בחלק העליון ממוקמים כפתורי הספרות המשמשים כפונקציה כפולה לגישה לתפריט, הגדרות המכשיר, סימניות ועוד ובחלק התחתון נמצא בעיקר "עזרים" כמו כיוון כתוביות, השתקה, כיבוי אוטומטי ועוד. הכפתורים עצמם עשויים מגומי זרחני בחושך שלא תמיד עוזר ועדיף היה לתאורה אחורית.

מחיר וסיכום
מגוון הסטרימרים היום בארץ הוא גדול, וכן, זו החלטה לא פשוטה לבחור בסטרימר איכותי שיצליח לנגן לנו את כל הפורמטים בצורה חלקה בלי לעשות יותר מידי בעיות. ה-Xtreamer Prodigy נמכר ברשת באג החל מ-899 שקלים לגרסה הרגילה (הכסופה) ועד 1199 שקלים לגרסה המורחבת הכוללת גם אפשרות לחיבור אנטנה DVB-T והקלטה ישירות לדיסק. יש לציין שמדובר בתוספת לא זולה לגרסה הרגילה, במיוחד שסטרימר טוב אפשר גם למצוא בסכומים של 500 שקלים ופחות. למרות המחיר, ה Xtreamer Prodigy יכול להתאים למי שתוספת ה-DVB-T והתמיכה המלאה בתלת מימד חשובה לו, ביחד עם החיסכון בעוד ממיר+שלט ובעומס ההתקנים לצד הטלוויזיה. וכן יש לזכור כי דרוש להוסיף דיסק קשיח (בכל סטרימר שנבחר), שכן לא נרצה להשתמש בכל פעם בהתקן USB. ה-Prodigy מספק ביצועים טובים וממשק קל ונוח שעבר שיפור ניכר לעומת הדור הקודם, אך תצטרכו לשאול את עצמכם האם אתם זקוקים להם ומוכנים להוציא עוד קצת אקסטרא בשבילם.