שאומי (Xiaomi) הסינית, שנחשבת לחברה יחסית צעירה בשוק הטלפונים, מתכננת מהלך מפתיע ולהרחיב את פעילותה מטלפונים חכמים וטאבלטים גם לשוק המחשבים הניידים, וזאת בעידן שמכירות המחשבים הולכות ויורדות, וכשחברות מחקרי שוק לא צופות התאוששות של השוק עד תחילת 2017 לפחות.

שאומי מייצרת כרגע גם מכשירי חשמל כמו מזגנים, מנורות שולחן, מטהרי אוויר, ראוטרים ועוד, וכמו במקרה של הטלפונים, המנטרה ברורה: להציע טכנולוגיה באיכות גבוהה במחירים יחסית נמוכים, ואת זה היא תנסה ככל הנראה להביא גם לשוק המחשבים.

כבר בשנה שעברה היו שמועות על כך ששאומי מתכננת להשיק מחשב נייד, אבל הפעם כבר השמועות מסמנות את הרבעון הראשון של 2016 כתאריך יעד, כשבנוסף כבר מדברים על מחשב עם מסך בגודל של 15 אינץ' במחיר יעד של כ-450 דולר לצרכן. לפי אותן שמועות החברה כבר חתמה על הסכם עם סמסונג (Samsung) שתספק לה את הזיכרונות, וככל הנראה, גם את המסכים עבור המחשב החדש. דיווחים אחרים מציינים שהתכנון של המחשב מבוצע יחד עם שתיים מחברות ה-ODM הגדולות בסין: אינוונטק (Inventec) שמייצרת מחשבים עבור HP, וטושיבה (Toshiba) בין השאר ופוקסקון (Foxconn) שידועה בעיקר כיצרנית המכשירים של אפל (Apple).

עוד נושע שמערכת ההפעלה של המחשב תהיה גרסה של לינוקס (Linux) שתפותח על ידי שאומי או עבורה, בדומה לממשק שהיא מפתחת מעל אנדרואיד (Android) עבור טלפוניה. ככל הנראה הבסיס למערכת ההפעלה של המחשב תהיה אובונטו (Ubuntu), אבל כאמור, היא תעבור שינויים רבים כדי להתאים לחוויית המשתמש שמבקשת שאומי להעביר ללקוחות שלה.