בקשת פטנט של שאומי (Xiaomi), שפורסמה בסוף השבוע, חושפת כי החברה מתכננת טלפון חכם בעל פאנל סולארי מובנה להטענה.

בקשת הפטנט, שהוגשה לפני שנה בסין, פורסמה על ידי המשרד העולמי לרישום פטנטים ביום שישי האחרון והאתר LetsGoDigital ההולנדי שיפר כהרגלו את הציורים. שאומי מספרת בבקשה על "טלפון חכם בעל מסך מלא עם פאנל סולארי". לא ברור מדוע המסך המלא הוא חלק מתיאור הרעיון, שכן הוא אינו רלוונטי כלל לפאנל הסולארי הממוקם בגב המכשיר, ובתמונות נראה כאילו הפאנל אינו מוסיף לעובי המכשיר והמצלמה אף בולטת מהגב אל מעבר לעובי הפאנל.

שאומי אינה החברה הראשונה שחשבה על הרעיון של טלפון סלולארי שנטען עם פאנל סולארי. כבר במחצית הראשונה של 2009 הוצגו לפחות 4 מכשירים כאלה – סמסונג הציגה את הטלפון הטיפש Guru E1107 ואת הטלפון בעל מסך המגע Blue Earth, LG הציגה את המכשיר בעל השם הצפוי Solar Cell Phone והחברות היפניות שארפ (Sharp) ו-KDDI הציגו טלפון צדפה בעל פאנל סולארי. כל המכשירים הבטיחו תוספת של 5-10 דקות דיבור בשעת חשיפה לשמש.

ב-MWC 2015 חשפה Kyocera היפנית טכנולוגיה לשילוב של פאנל סולארי במסך טלפון חכם, וב-MWC 2016 כבר ניתן היה להתנסות במכשיר המוגמר, שנטען אפילו באמצעות פנס.

בשנה שעברה החלה משווקת מוצרי היוקרה הרוסית Caviar למכור ב-4,400 דולר גרסה מותאמת של iPhone X שלצידו האחורי מודבק נרתיק-טעינה עם סוללה חיצונית הנטענת באמצעות פאנל סולארי. טעינה מלאה של הסוללה החיצונית, אגב, לוקחת 30 שעות בחשיפה מיטבית לשמש.

קרא עוד:  סמסונג רשמה פטנט על מצלמה לתנאי חשכה עבור ה-Galaxy S11

כפי שניתן להבין מדוגמאות העבר, היעילות של טעינה סולארית נמצאת עדיין הרחק מאחור. פאנל סולארי בגודל של סמארטפון יכול במקרה הטוב לספק מעט יותר מרבע מההספק של מטען חשמלי רגיל וזה איטי. בנוסף, פאנלים סולאריים נוטים להתחמם בעת החשיפה לשמש, כחלק בלתי נפרד מדרך פעולתם, והצמדה של פאנל כזה לסוללת המכשיר ללא בידוד מספיק עלולה ליצור שורת מקרים של מכשירים מתלקחים.