בקצרה
Aqara G2 מביאה את יכולות הבית החכם של שאומי בפתרון משולב. המצלמה אמנם לא מהאיכותיות שיש לחברה להציע וגם אין אפשרות לגיבוי בענן, אך היא בהחלט תספק את המשתמש הממוצע. התוספת של בית חכם היא הסיבה העיקרית לרכוש אותה, ואת זה היא עושה באופן מצוין.
אהבנו
מעוצבת וקטנה
נוחה לתפעול
מתחברת למוצרי בית חכם
לא יקרה
פחות אהבנו
חיבור לעיתים מעט איטי
לא תמיד מתקבלות התראות

מצלמות האבטחה של שאומי (Xiaomi) כבר מוכרות לכל מי שמתעניין בתחום. היכולות העשירות שהן מציעות בדרך כלל, לצד מחיר נמוך שהוא סימן ההיכר של החברה, הפכו אותן לסוג של הצלחה מסחררת. כעת החברה חוזרת עם דור שני של המצלמה החכמה המשלבת את הרכזת לניהול וחיבור מוצרי בית חכם – Aqara G2 Smart Gateway.

מהקופסה החוצה

קשה שלא לזהות את האריזה המהודרת של מוצרי שאומי. קטנה וקומפקטית כשכל התכולה מסודרת באופן קפדני. באריזה, מלבד מצלמת Aqara G2, יש כבל USB ל-microUSB ארוך יחסית שמאפשר מיקום המצלמה רחוק משקע הטעינה, מטען סטנדרטי 5 וולט וכן ערכה לתליית המצלמה על קיר.

באופן מפתיע משהו הדור השני של המצלמה קטן ומעוצב הרבה יותר באופן משמעותי בהשוואה לדור הראשון שגם אותו סקרנו אצלנו. שאומי הצליחה לדחוס את החיישן, הרמקול והרכזת של הבית החכם לתוך מארז קטן בהרבה, ומבלי להחסיר דבר.

השוואה ראש בראש: Aqara דור ראשון (משמאל) מול דור שני (מימין)

בחלק התחתון נמצאת זרוע נפתחת, המאפשרת סיבוב של 360 מעלות עם תנועה למעלה ומטה להתאמה לכל זווית נדרשת או מבוקשת. את Aqara G2 אפשר להניח על השולחן או, כאמור, לתלות עם הערכה המצורפת. הערכה, אגב, מאפשרת לתלות את המצלמה ללא צורך בקידוח חורים בקיר: פשוט מדביקים את הלוחית המצורפת במקום הרצוי. זה גם אומר שההסרה של המצלמה נוחה מאוד, כי היא נצמדת ללוחית באופן מגנטי. מצד שני זה אומר שחשוב להתקין את המצלמה בתוך הבית, ולא במסדרון הכניסה לדוגמה, שכן קל מאוד לשלוף אותה אם מישהו זר יחשוק בכך.

הרמקול של המצלמה ממוקם מאחור לצד חיבור חשמל שהוא מסוג microUSB, ובחלק התחתון יש מקום לכרטיס זיכרון מסוג microSD. מקדימה נמצאת העדשה, נורית חיווי וכן מיקרופון. התוספת החדשה ב-Aqara G2 היא כפתור פיזי הממוקם בחלק העליון: הוא זה נועד 'לדרוך' את מערכת האבטחה עליה נפרט בהמשך או כדי לצמד מכשיר חכם נוסף לשליטה.

קרא עוד:  להיט: מיליארד וחצי הורדות לאפליקציית TikTok

מצלמת אבטחה לכל דבר

מצלמת Aqara G2 היא מצלמת רשת ואבטחה לכל דבר ועניין. יש לה חיישן של 2 מגה-פיקסל והיא מצוידת בעדשה רחבה מאוד של 140 מעלות, שהיא פחות רחבה מהקודמת שהציעה 180 מעלות. אין שיפור באיכות הצילום או ברזולוציה בהשוואה לדור הקודם, וזה אומר תמיכה ב-1080p שהיא איכות בהחלט מספקת לשימוש ביתי בן אם מדובר בצילום יום או בצילום לילה.

למצלמה שלל יכולות המוכרות למדי למי שבבעלותו אחת מהמצלמות הפועלות עם האקו-סיסטם של שאומי: צילום לילה באמצעות חיישן אינפרא-אדום, קבלת התראות בעת זיהוי תנועה או כאשר נשמע רעש חזק, הפעלת צליל או אזעקה מרחוק, בחירת איכות צילום בין 480p, 720p ו-1080p, וכיוצא בכך.

צילומי הווידאו נשמרים בכרטיס ה-microSD, שאינו כלול בערכה. אין אפשרות לשמור בענן שזה אומר בעיקר שבמקרה של ניתוק החשמל או הרשת המצלמה לא תהיה נגישה מרחוק, כשבנוסף התוכן לא יגובה, ולא תהיה אפשרות לבחון אותו אם היא תיגנב.

התקנת Aqara G2 דומה מאוד להתקנת שאר מוצרי שאומי בתחום הבית החכם. מורידים את אפליקציית Mi Home, מוודאים כי מחוברים לשרתים בסין – במידה והמצלמה נרכשה מאתרי מכירות בסין – ולוחצים על הכפתור '+' כדי לזהות אותה באופן מיידי. צריך לזכור כי המצלמה מסוגלת להתחבר רק לרשתות 2.4 גיגה-הרץ.

לאחר סיום תהליך ההגדרה, המצלמה מוכנה לשימוש. הממשק של האפליקציה דומה מאוד לממשק של Yi Camera. זה אומר שאפשר לצפות בשידור חי, לבדוק את היסטוריית הצילומים לאורך ציר זמן, לבצע הקלטה באופן ידני באופן מיידי ובזמן אמת או לצלם תמונה בודדת. אפשר גם לשוחח עם הצד השני באמצעות לחיצה על המיקרופון, אבל צריך לקחת בחשבון את העיכוב בתגובה.

לחוששים מפרטיות, למצלמה יש אפשרות לקבוע טווח זמנים בהם המצלמה תיכנס למה שניתן להגדיר כ-'מצב שינה'. לדוגמה, אם ממקמים מצלמה בחדר שינה, ולא רוצים שהיא תצלם בשעות הלילה, ניתן לקבוע שבשעות המסוימות הללו היא לא תצלם, אך תחזור לצלם מיד לאחר מכן.

אחד המצבים הנחמדים והשימושיים ביותר הוא Time-Laps המספק סרטון סיכום יומי של הדברים העיקריים שצולמו. נחמד ושימושי אם רוצים לצלם אירוע מזווית מיוחדת או אולי לתעד עבודת שיפוץ בבית.

קרא עוד:  שאומי הכריזה באירופה גם על Redmi Note 8T ו-Mi TV 4

הופכת את הבית לחכם

ההבדל המשמעותי שמציעה Aqara Camera G2 לעומת שאר מוצרי הצילום של שאומי הוא שהיא יכולה לשמש שער/רכזת למוצרי הבית החכם של החברה. זה אומר כי ניתן לחבר אליה את שלל המוצרים הרבים ששאומי מציעה הפועלים בפרוטוקול ZigBee ולהפוך את הבית לחכם בעלויות נמוכות מאוד.

כך, לדוגמה, ניתן לדעת כי מישהו נמצא ליד הדלת עוד לפני שהוא דופק בדלת ולהפעיל את התאורה בסמוך, וזאת למרות שהמצלמה נמצאת בתוך הבית. ניתן גם לקבוע שאם הדלת נפתחת מקבלים התראה לטלפון, ואז אפשר לפתוח את המצלמה מרחוק ולצפות בנעשה. אפשרות אחרת היא לקבל התראות, לדוגמה כאשר חלון נפתח, ואז ולהפעיל אזעקה מחרישת אוזניים.

לשאומי יש כיום מגוון גדול מאוד של חיישנים ואביזרים לבית החכם: חיישן תנועה, חיישן דלת או חלון, מד טמפרטורה, חיישן לחות, מתג אור, שקע חשמל חכם ועוד – וניתן למצוא ערכה בסיסית שאפשר לרכוש כאן. כל אלה עובדים גם עם שאר מוצרי שאומי כמו נורות חכמות, רמקולים חכמים ועוד. החיישנים הללו מאפשרים ליצור כל תרחיש שאפשר לחשוב עליו ולהגדיר ביצוע פעולות אוטומטיות בלי צורך לעשות דבר, היישר מהאפליקציה של Aqara Camera.

הפתרון של Aqara G2 חוסך את הצורך ברכזת, שנמכרת בנפרד בעלות של כ-30 דולרים, כך שבמחיר של המצלמה מקבלים את היכולות הללו משולבות.

עם זאת יש דבר שצריך לשים אליו לב: האפליקציה חייבת לפעול ברקע כל הזמן כדי לקבל את כל ההתראות. יש טלפונים בהן זה לא קורה באופן אוטומטי ולכן יש לשים לב לכך ולשנות את הגדרות המכשיר בהתאם (מדריך כאן).

השורה התחתונה

Aqara G2 מביאה את יכולות הבית החכם של שאומי בפתרון משולב. המצלמה אמנם לא מהאיכותיות שיש לחברה להציע וגם אין אפשרות לגיבוי בענן, אך היא בהחלט תספק את המשתמש הממוצע. התוספת של בית חכם היא הסיבה העיקרית לרכוש אותה, ואת זה היא עושה באופן מצוין.

מחירה של Aqara G2 הוא 49.99 דולרים, אולם היא מוצעת ב-34.99 דולרים במבצע השקה עם שימוש בקוד קופון BGAqara2tp.