אחד היתרונות היותר חשובים למשתמשים במערכת האנדרואיד היא האפשרות לבצע שינויים והתאמות במערכת, או בקיצור, התקנת רומים. זוהי פעולה נפוצה בקרב הקהילה הנוהגת להחליף את המערכת שמגיעה עם המכשיר בגרסה מעודכנת פרי פיתוח של יוצרים עצמאיים, שגם בדרך מוסיפים, מתקנים (וגם לפעמים מקלקלים) את מערכת ההפעלה והממשק הסטנדרטי של האנדרואיד.

שמות מוכרים כמו Darky, LeeDroid, ו-RcMIX ואחרים המיועדים כל אחד למכשיר שונה, וגם המפתחים הישראלים כמו PilotX וכאלה שמתרגמים ומשנים את הרומים כדי שיתאימו לשימוש בארץ. הבולטים מבין הרומים המבושלים הם Cynogen ו-MIUI. שניהם מיועדים למגוון רחב של מכשירים, בעלי קהילת מפתחים גדולה ומתעדכנים על בסיס קבוע. ההבדל בניהם הוא גדול, בעוד שה-Cyngen מציע ממשק פשוט וסטנדרטי של מערכת האנדרואיד, ה-MIUI מציע ממשק חדשני ושונה מכל מה שהכרנו.

ה-MIUI נחשב לבין הרומים הפופולריים ביותר, במיוחד באזור המזרח משם הוא מגיע וצבר אלפי מעריצים מאז שהושק לראשונה לפני כשנה וחצי על גבי ה-HTC Desire. הרום מציג ממשק מותאם מאוד למכשירי האנדרואיד ומהווה אלטרנטיבה שונה לבעלי המכשירים השונים. כיום יש לרום כ-17 מכשירים נתמכים ובניהם ה-Desire HD, Galaxy S ועוד, וקהילה ענקית בעולם שממשיכה לדחוף ולפתח את הרום. גם בארץ הוקם סניף MIUI ישראל שם מפתחים מהארץ מתאימים את הרום לעברית, מתרגמים וחולקים מידע.

הרום שיש לו מכשיר
הרום הפופולרי עבר צעד אחד נוסף ומשמעותי, מהיותו רום שדורש התקנה וידע לבצע זאת, לרום שיש לו מכשיר משלו. המכשיר שמיוצר על ידי חברת Xiaomi Tech מריץ את הרום MIUI והוא מכשיר חזק להפליא. אמנם מקורו בסין, אך מדובר במכשיר איכותי שלא היה מבייש את היצרניות הגדולות ומכיל מפרט חזק ואיכותי.

MI-ONE זהו שמו של המכשיר ומפרט מכיל מסך מגע בגודל 4 אינצ'  480×854, מעבד כפול ליבה Snapdragon S3 1.5GHz, זיכרון 1GB RAM ו-4GB ROM, מצלמה 8 מגה פיקסל, סוללה 1930mAh ואנטנה כפולה התואמת לרשתות GSM ו-CDMA. החלק הכי טוב הוא המחיר – $300 בלבד הוא נמכר בסין שם הצליח למכור בתוך זמן קצר את כל 300,000 היחידות שיוצרו. איכות הבניה של המכשיר גבוהה מאוד והאיכות מפתיעה לטובה. הוא נראה כמכשיר שהקפידו על כל פרט ופרט ואכן הוא מגיב נפלא ועובד בזריזות, אך משקלו כבד העומד על 149 גרם. אמנם הוא מגיע עם הרום MIUI האחרון, אך תוכלו להתקין רום אנדרואיד אחר שקיים המתאים לחומרת המכשיר ובעתיד מתכננת היצרנית שהוא יותאם ל מערכת ה-Windows Phone.

קרא עוד:  סקירה: Galaxy Note 10 Lite - כמו האח הגדול עם כמה פשרות

וידאו: סקירה למכשיר ה-MI-ONE

התאימו כרצונכם
כשהסתכלנו על רום ה-MIUI בתחילה, הוא הזכיר לנו יותר iPhone מאשר אנדרואיד, אבל כשנכנסים לעובי הקורה מבינים כמה הוא שונה מכולם. הוא מכיל התאמות שונות וממשק צבעוני מאוד ונוכל לבצע שינויים החל ממסך הנעילה, תצוגות התפריטים, ערכות נושא, אייקונים, תצורת הצגה של תפריטים ומגיע עם מגוון אפליקציות שפותחו כחלק מהרום שלא מבוססים על האפליקציות הסטנדרטיות של האנדרואיד. האפשרויות הם כה גדולות, שלא הספקנו לעבור על כולם ובכל פעם גילינו פיצ'ר חדש נוסף שהתחבא לו בין התפריטים כך שבאמת יש עוד המון דברים לגלות.

בדומה לממשק האנדרואיד, ישנם מספר מסכי בית עם תוספות ווידג'טים ואייקונים שניתן להוסיף ולהתאים, אך כאן לא תמצאו תפריט נפרד לרשימת האפליקציות שבמכשיר אלא מוצג במסכי הבית השונים. ניתן להחביא את האייקונים בתוך תיקיות אם אנחנו לא רוצים שזה יפריע יותר מידי או לבקש להסתיר אותם בהגדרות המכשיר. שורת ההתראות מציגה פרט להתראות אפשרויות מהירות להגדרות המכשיר השונות כמו כיבוי והדלקה של קישוריות שונות, ביטול דור שלוש או סנכרון ולחיצה ארוכה על האייקון תקפיץ לנו את ההגדרות במערכת. ניתן לשנות את התצוגה לרשימה בתחתית בר ההתראות או כמסך שלם המוצג ברשת אייקונים.

   
מסך האפליקציות, מסך הבית ומסך הנעילה

נוכל גם לבצע התאמה מלאה לערכת הנושא, החל מאייקונים, רקע, מסך נעילה ועוד, הכל תחת האייקון "ערכות נושא" שבו ניתן לבחור ערכת נושא מוכנה או להוריד ערכות נושא נוספות. בכלל הרום נותן גמישות רבה למשתמש עם המון אפשרויות שונות ומגוונות שמתאימים למי שמעוניינים ואוהבים לבצע התאמות לממשק ולמערכת. ישנם לא מעט ווידג'טים מהודרים שניתן להוסיף ולרוב מצאנו גם ווידג'טים חדשים .

קרא עוד:  בשם העובדים: גם אינטל, ויוו ומדיה-טק מוותרות על MWC 2020

אבל ה-MIUI לא מביא רק ממשק מעוצב אלא גם מספר אפליקציות המגיעות כחלק מהרום עם פיצ'רים ייחודיים. כך לדוגמה יש את סייר הקבצים המחלק לנו את התכנים לפי הסוג (תמונות, וידאו, מוזיקה ועוד) או לפי תיקיות ומציג לנו את הגודל הזמין במכשיר והחלוקה לפי צבעים. עוד קיימת גם אפליקציה לגיבוי מלא של המכשיר לכרטיס הזיכרון או אחסון בענן, אפליקציה להגבלת נפח הגלישה בדומה ל-3G Watchdog ואפשרות להגביל כל אפליקציה בצורה פרטנית ועוד. בצד המולטימדיה, למכשיר נגן מוזיקה ווידאו מתקדמים, ומאוד אהבנו את זה שהנגן מתחבר לרשת ומוריד את פרטי השיר והאלבום ומציג את מילות השיר בזמן שהוא מנוגן.

    
בחירת ערכת נושא, סייר הקבצים וממשק הווידג'טים


עברית כמעט מלאה

יתרון למשתמש הישראלי הוא התמיכה בעברית מלאה, הן בכתיבה והן בממשק. כך גם במכשיר זה הותקן לנו רום בעברית שיצרה הקהילה המפתחת בארץ. למרות זאת, ישנם מעט שאריות בשפה הסינית שעדיין לא נפתרו מהם שמעט מציקות. חסרון נוסף הוא המראה של האייפון – מי שאוהד אנדרואיד לא כל כך יאהב את מראה האייפון המוכר, ולחלק מהמשתמעים זה וודאי יפריע. לגבי המכשיר, נאלץ לאכזב אתכם שכן עד כמה שהיינו רוצים לרכוש יחידה לעצמנו, לא ניתן וזאת בשל המלאי שנחטף מהמדפים. היצרנית אמנם תייצר מלאי נוסף בהמשך אך לא בטוח שיהיה יבוא מסודר לארץ.

אם יש לכם מכשיר נתמך, נמליץ לכם להוריד ולהתקין על מכשיריכם, כי זו באמת חוויה ששווה לנסות.

אתר MIUI ישראל

אתר MIUI הרשמי

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.