בקצרה
מי שמחפש צמיד כושר טוב וזול יחסית תמיד מגיע בסופו של דבר ל-Mi Band של שאומי, וזה נכון עוד יותר במקרה של Mi Band 4 ששומר על כל הנקודות הטובות עם תוספת של תצוגת OLED נוחה לשימוש
אהבנו
מחיר נמוך
מסך OLED איכותי
זמן סוללה
פחות אהבנו
אין תמיכה בעברית
מטען לא נוח

זה כבר הדור הרביעי של Mi Band, צמיד הכושר הפופולרי מבית שאומי (Xiaomi), ואין ספק שההצלחה היחסית שלו נובעת בעיקר מהמחיר הנוח. עם זאת, לא חסרים בשוק הסיני השופע צמידי כושר זולים, כך שהמחיר הוא לא הסיבה היחידה – Mi Band נחשב למוצר אמין, נוח ואיכותי. אבל מה כבר אפשר לחדש ב-Mi Band 4? מסתבר שיש לא מעט.

מוצר מנצח לא משנים

נדמה כי משנה לשנה, שאומי מקפידה קודם כל להשאיר את רוב הדברים כמו שהם, ולא רק בתחום צמידי הכושר. העיצוב נותר פחות או יותר דומה, וגם הפונקציות לא השתנו יותר מדי. כשמוציאים את Mi Band 4 לראשונה מהקופסה הוא נראה מבחינה חיצונית כמעט בדיוק כמו הדורות הקודמים, עם נטייה יותר לדור השני ולא הדור השלישי, מכיוון שהתצוגה שטוחה לחלוטין, ללא קצוות מקומרים שהיא שילבה ב-Mi Band 3. העיצוב נאה יותר ומקנה הרגשה קצת יותר רצינית, ואולי אפילו מקצועית, לצמיד החדש לעומת קודמו.

היחידה הראשית נותרה באותו גודל, וגם הרצועה נראית בדיוק אותו דבר. אמנם ניתן להחליף למגוון רצועות, אבל לבדיקה שלנו הוא הגיע בצבע השחור הקלאסי. מדובר ברצועת סיליקון נוחה עם אבזם נעילה חזק המונע מהצמיד ליפול או לנוע במהלך פעילות ספורטיבית.

עוד דבר שלא השתנה ב-Mi Band 4 הוא שיטת ההטענה. אמנם אין צורך להטעין את הצמיד באופן תדיר, אבל לא ברור מדוע בכל פעם חייבים לשלוף את היחידה ממקומה כדי לחבר אותה למתאם הטעינה בחיבור USB. זו בעיה המלווה את צמיד הכושר מהיום הראשון.

עוברים למסך צבעוני

אבל כשמפעילים את הצמיד אי אפשר להתעלם מהשינוי הגדול ואולי בקפיצת המדרגה המשמעותית ביותר לתחום צמידי הכושר המוזלים: מסך צבעוני. זה התחיל בכך שהדור הראשון הסתפק בנורות חיווי, הדור השני במסך שחור לבן קטן, והמשיך בדור השלישי בו המסך גדל במעט והצליח להציג גם טקסט קצר, ועכשיו בדור הרביעי, Mi Band 4, שיאומי כבר משלבת מסך צבעוני כסטנדרט.

מדובר במסך AMOLED עתיר צבעים ונוח לצפייה, שגם גדול במידה משמעותית מגודלו של המסך ב-Mi Band 3 עם 0.95 אינץ' לעומת 0.78 אינץ', כשרוחב התצוגה כמעט ולא השתנה. מדובר בתוספת נכבדה של יותר מ-20% לשטח המסך. זה בא לידי ביטוי באופן מיטבי ברזולוציה שקפצה מ-128×80 פיקסלים ב-Mi Band 3 אל 120×240 בצמיד החדש.

שינוי בולט נוסף הוא שכפתור הבית הגדול מתחת לתצוגה הפך לחיישן מגע קטן וזעיר, שמגיב היטב כך שהאורך הכולל של הצמיד לא ממש השתנה.

כל הטוב הזה לא בא על חשבון זמן השימוש והסוללה, שכן ב-Mi Band 4 הסוללה צמחה ל-135 מילי-אמפר/שעה, זאת לעומת 110 מילי-אמפר/שעה בדור הקודם. זה אומר כי Mi Band 4 מסוגל להציע עד 20 ימי שימוש רצופים. בבדיקה שלנו, איבד השעון בכל יום כ4% עד 5% כשהצמיד מוגדר לעבודה שוטפת עם בדיקת שינה, ועם בדיקת דופק שמפועלת באופן שוטף ללא צורך בהתערבות חיצונית בכל פעם מחדש.

via GIPHY

Mi Fit

השימוש והחיבור של Mi Band 4 מתבצע, איך לא, עם Mi Fit של שאומי. האפליקציה, שאגב תומכת בעברית מלאה, השתנתה קלות והיא נראית יותר קלה וידידותית למשתמש. באמצעותה ניתן לבצע עדכוני קושחה, להגדיר את סנכרון צמיד הכושר עם הטלפון בקישוריות בלוטות', לצפות בנתוני הספורט והכושר האישיים ועוד.

עם המסך הצבעוני של Mi Band 4, אפשר כעת גם להחליף רקע מתוך כמה עשרות רקעים הזמינים דרך האפליקציה. מלבד זאת, גם אפשר להגדיר את ההתראות שיתקבלו מהטלפון – בין אם אלו הודעות WhatsApp, או אולי Facebook וכמובן כל אפליקציה אחרת שיכולה להשאיר התראות בטלפון. כן ניתן לבחור האם כל התראה תוצג ישירות וכן עם או בלי רטט.

עבור קהל השחיינים, מציע Mi Band 4 עמידות למים בעומק של עד 5 אטמוספרות (5ATM), הנחשבת לרמת אטימות גבוהה במיוחד. בחברה גם אומרים שהוא שהוא יכול גם לזהות את סוגי השחייה השונים, כמו גם את שלל פעילויות הכושר השונות באופן אוטומטי.

אפשר לצאת עם הצמיד לבד להליכה או ריצה או סיבוב על אופניים, ואפשר להגדיר ב-Mi Band 4 את הפעילות שרוצים שהוא יעקוב אחריה, ובכל מקרה שחוזרים ומתקרבים לשעון – ובעצם הוא לא צריך להיות כל כך קרוב כי הוא תומך בבלוטות’ 5.0 – הסנכרון מול האפליקציה מתבצע באופן אוטומטי, ואם לא, מספיק להפעיל אותה.

הבעיה שנותרה, מבחינתנו כאן בישראל, היא שהצמיד אינו תומך בעברית, כך שלמעשה כל מה שרואים זה ריבועים במקום אותיות אלא אם המסרים הם באנגלית. אפשר להשתמש בצמיד גם כשעון מעורר ברטט וכן כדי לפתוח נעילת מסך וכדומה. יש לא מעט אפשרויות באפליקציה והיא גם מאפשרת סנכרון נתוני הכושר מול Google Fit.

מי שבכל זאת מחפש עברית בצמיד Mi Band, יכול, על אחריותו, להתקין רום לא רשמי המסדר תצוגת ימין לשמאל (RTL) ועברית בהתראות. יש מדריך להורדה והתקנה כאן, אבל שוב אנו לא ממליצים שכן לא מדובר בפתרון נתמך ודורש הבנה טכנית לתהליך. אגב, צמיד ה-Honor Band 5 כן תומך בעברית באופן מלא.

הניווט בממשק קל ופשוט. מסך המגע אמנם אינו רגיש כמו מסך הטלפון, אבל הוא כן מגיב היטב ברוב הפעמים. לחיצה על כפתור הבית בקצה התחתון של השעון פותחת את המסך הראשי שלו שמציג את תמונת הרקע הנבחרת המכילה פרטים בסיסיים כולל שעה ומספר צעדים יומי. כדי לעבור בין האפשרויות צריך להחליק מעלה ומטה על גבי המסך.

אחרי שבוחרים אפשרות, כמו מזג אוויר, מבצעים תנועה ימינה על מנת לחזור לתפריט הראשי, או במקרים בהם יש תפריטי משנה ונכנסים קצת יותר לעומק התפריטים, אז לתפריט הקודם. בחלק מהתצוגות צריך לבצע החלקה מעלה מטה כדי לראות את כל הנתונים, ויש בהחלט צורך בתרגול כדי להגיע לשליטה מלאה בתצוגה.

השורה התחתונה

שאומי ללא ספק עושה זאת שוב: Mi Band 4 הוא צמיד כושר בסיסי אך איכותי שעושה את העבודה. מסך ה-OLED הצבעוני הופך את חווית השימוש לנעימה ומהנה יותר, זמן הסוללה הארוך הוא דבר שבעלי שעונים חכמים רק משוועים לו והאפשרויות הרבות בהחלט הופכות אותו למשהו שלא תרצו להוריד מהיד.

התלונה העיקרית שלנו היא כמובן חוסר התמיכה בעברית, שזה קצת חבל אבל לא מפתיע, וגם העובדה כי עדיין נדרשים להוציא את היחידה ממקומה כדי להטעין. עם זאת, הכל מתגמד כשכמסתכלים על המחיר. 33 דולר ב-AliExpress או 169 שקלים בארץ.