כניסתה של שאומי (Xiaomi) לשוק המחשוב הלביש אי שם ב-2014, לוותה בהרמת גבה בשוק. עד אותו רגע החברה התמקדה בעיקר בתחום הסלולר, כך שנראה היה שמדובר במהלך לא ממש ברור. ארבע שנים אחרי מתברר שהחברה לא טעתה בכניסה אל השוק הזה. היא הצליחה לצבור לעצמה שם ואף לכבוש את שוק המחשוב הלביש עם Mi Band, שהפכה כמעט בין רגע לאחד מצמידי הספורט והכושר החכמים הפופולריים ביותר, אם לא הפופולרי מכולם. לכן, שקיבלנו לבדיקה את הדור השלישי של הצמיד ציפינו לאיכות גבוהה במיוחד. יודעים מה? ברמה שאי אפשר לקבל משהו פחות ממושלם. אז האם Mi Band 3 עמד בציפיות הגבוהות שלנו?

עיצוב

Mi Band 3, כמו קודמיו, הוא צמיד כושר קטן וקל משקל. גודלו, לעומת הצמיד הקודם, לא השתנה בהרבה. מידותיו הן 46.9×17.9×12 מ"מ ומשקלו 20 גרם בלבד. חלקו הקדמי, כלומר הפלסטיק המכסה את אזור המסך הוא עגלגל וקמור לצדדים, במקום המראה השטוח שהקנתה החברה ל-Mi Band 2, ואילו כפתור המגע בחלק התחתון משתלב כחלק מהעיצוב כך שהוא כמעט ואינו בולט.

בדור החדש המסך שופר באופן ניכר, והוא גם מציג יותר נתונים ופרטים תוכן של כולל התראות כמו הודעות ומיילים. גודלו 0.78 אינץ' והוא מיוצר בטכנולוגיית OLED ותומך במגע, כך שניתן לעבור בין התפריטים השונים בקלות רבה יותר. הבהירות טובה מאוד, אבל עדיין בקושי ניתן להשתמש בו באור שמש ישיר. הכפתור התחתון משמש ככפתור מגע שלחיצה ארוכה עליו מבצעת פעולת אישור ולחיצה בודדת חזרה.

שאומי בחרה להשאיר את רצועת הסיליקון השחורה המציעה עיצוב אוניברסלי שמתאים לנשים וגברים כאחד. אחד היתרונות הגדולים שלה הוא שניתן להחליפה בקלות, כולל לכאלו שמיוצרות בידי צד שלישי, שזמינות במגוון של צורות וצבעים באתרי המסחר השונים. הרצועה נעימה למגע וכמעט ואינה מורגשת על העור, כאשר האבזם נתפס בלחץ באחד החורים בהתאם למידה האישית ואם בטעות הוא נפתח, הטבעת מונעת את נפילת הרצועה מהיד.

שינוי חשוב שעשתה שאומי ב-Mi Band 3 בתושבת של יחידת התצוגה בתוך הרצועה. כעת היא יושבת בתוך שקע מובנה המונע נפילה של היחידה, דבר שהתרחש יותר מפעם אחת בדגם הקודם.

חיישן הדופק נותר בדיוק באותו המיקום מאחור, אולם הפעם הוא אמור להיות מדויק ומהיר יותר. גם האיטום למים שופר וכעת ניתן להשתמש ב-Mi Band 3 גם בשעת שחייה, בזכות עמידה בתקן ATM5 הנחשב למחמיר מאוד ומאפשר שרידות עד לעומק של 50 מטרים. אמנם לא בדקנו את הרצועה בבריכה בעת שחייה, אבל היא עברה יותר ממקלחת אחת ויצאה בכל פעם במצב תקין ופעיל לחלוטין.

תכונות

כצמיד ספורט וכושר Mi Band 3 עושה את מה שאפשר לצפות ממנו וזה אומר כי הוא מסוגל לספור צעדים במהלך היום, לנטר פעילויות ספורט שונות ולעקוב אחר איכות השינה. מד הדופק מאחור נכנס לפעולה בפעילות ספורטיבית או בהפעלה ידנית, אבל אם רוצים ניתן להגדיר כי הוא יבצע מדידה בכל עת. בחירה באפשרות זו מקצרת באופן משמעותי את חיי הסוללה, אבל זה יכול להיות מאוד שימושי למי שחייב לעקוב אחר תפקוד הלב.

את הפרטים אודות המרחק, הצעדים והקלוריות שנשרפו אפשר לראות היישר בצג מבלי לפתוח את האפליקציה. ניתן גם לבחור ב-'מצב אימון' שמסייע במעקב אחר פרמטרים שונים והפעלת מד הדופק ברציפות, אבל את זה יש להפעיל באופן ידני מהאפליקציה. חשוב להדגיש כי הטלפון אינו חייב להיות צמוד לצמיד. ניתן לצאת לפעילות כי הצמיד שומר את כל הנתונים ובסיום ניתן לסנכרן אותם לטלפון.

בבדיקות שלנו, מד הדופק היה יחסית מדויק, ואף ערכנו השוואה למד הדופק המצוי המשולב בהליכון. עם זאת, מד הצעדים הראה נתונים מעט שונים בהשוואה לבדיקת ספירה ב-Galaxy S8 של סמסונג (Samsung) ובהפרש ניכר של כ-15% פחות. קשה לומר אצל מי הנתון היה שגוי אבל בכל מקרה התברר שספירת צעדים זה לא ממש מדע מדויק.

התוספת החשובה ב-Mi Band 3, ואולי הסיבה העיקרית לשדרוג הוא, כפי שסיפרנו בהתחלה, מעבר לשימוש במסך מגע המסוגל להציג יותר תוכן מאשר בדור הקודם. החלקה מעלה ומטה למעבר בין התפריטים, החלקה לצדדים להצגת אפשרויות נוספות ולחיצה על כפתור המגע התחתון לחזרה אחורה.

בזכות העובדה כי המסך גדול יותר, ניתן כעת לקרוא את תוכן ההתראות ולא להסתפק רק בהתראה ברטט עם הצלמית של האפליקציה. גילינו כי ניתן לקרוא התראות מ-WhatsApp ואפילו הודעות דואר אלקטרוני, אולם הטקסט נדחס ל-5 שורות בפונט קטן מאוד, מה שמקשה על התעמקות בפרטים. יתרה מכך, הצמיד לא תומך בעברית והטקסט מיושר לשמאל, לכן עבורנו הישראלים השימוש בהתראות כמו קריאת התוכן שלהן רלוונטי באופן חלקי – כנראה רק למי ששמות אנשי הקשר שלו שמורים באנגלית. מלבד זאת, גם הטלפון חייב להיות בשפת ממשק באנגלית – אחרת התפריטים בצמיד יוצגו בסינית.

אפליקציית Mi Fit

האפליקציה Mi Fit היא חלק בלתי נפרד מ-Mi Band 3 ובכלל ממוצרי הכושר של שאומי. היא מספקת לא מעט נתונים שונים ומאפשרת לשלוט בכל התכונות השונות של הצמיד. בין היתר היא מציגה את כל ההיסטוריה האישית היומית של ספירת הצעדים, מרחק, קלוריות, פעילויות ספורט במידה ובוצעו, מדידת הדופק האחרונה וגם את איכות השינה של הלילות האחרונים. כל המידע מסונכרן לענן של שאומי, אבל Mi Fit יכולה גם להתחבר ל-Google Fit כך שניתן לגשת לנתונים גם דרך האפליקציה של גוגל.

Mi Fit שולטת גם בתכונות של הצמיד. ניתן לקבוע באמצעותה את סדר התפריטים שבצמיד, לקבוע אילו אפליקציות יציגו התראות, להגדיר שעון מעורר (ברטט), להגדיר אם רוצים שהרצועה תספק תזכורות לקום מהכיסא אחת לכמה זמן, ואפשרות שימושית מאוד אחרת היא לאפשר לצמיד לשמש כאמצעי אבטחה ולנעול את הטלפון כשמתרחקים ממנו.

Mi Fit מאפשרת גם להשוות ולשתף נתונים עם חברים בעלי צמיד Mi Band אחר, כך שאפשר להפוך פעילות ספורטיבית לתחרותית ומהנה. עם זאת, היא אינה מקיפה מספיק כדי להוות תחליף לספורטאים כבדים, שכן חסרים בה מספר מאפיינים שונים כמו אפשרות להגדיר כמה סוגי אימונים, כשגם המעקב ההיסטורי בסיסי מאוד. בנוסף, אם מחליפים את הצמיד באחר כל הנתונים נמחקים.

חיי סוללה

הדבר הכי מפתיע ואולי נוח ב-Mi Band 3 הם חיי הסוללה. מתאם הטעינה המגיע באריזה מתחבר לכל שקע USB אולם הוא ייעודי לרצועה כך שלא ניתן להשתמש בכבל סטנדרטי של טלפון. הסוללה היא בקיבולת של 110 מילי-אמפר/שעה, וגם אם זה נשמע מעט, מדובר בסוללה גדולה יותר מאשר בדגם הקודם. במבחנים היא החזיקה במשך שבועיים וחצי של שימוש.

השורה התחתונה

כפי שכותרת הסקירה מרמזת, שאומי עשתה שינויים קלים יחסית שכן כל דבר מעבר לכך רק יכול לפגוע בחוויה ובמוצר. Mi Band 3 היא ללא ספק רצועת כושר בסיסית וטובה, אבל היא לא מציגה הבדלים מהותיים וגם לא נחשבת למדויקת מספיק עבור הספורטאים הכבדים.

מצד אחד, הדגם הקודם מציג פחות או יותר את אותם הדברים – קבלת התראות, מעקב אחר כושר, צעדים, שינה ושאר הירקות. מצד שני, בשביל הסכום המצחיק שהיא עולה? אין ממש סיבה להתאפק.

Mi Band 3 נמכר בכ-30 דולרים. סה"כ כ-120 שקלים.

עדכון: מכירה מיוחדת גם ב-GearBest ו-Banggood.