קשה מאוד שלא להיתקל בשם של שאומי (Xiaomi) בשנה האחרונה בכל מקום עלי אדמות טכנולוגיות. מדובר אולי בחברה הכי אגרסיבית שקיימת כיום בין יצרניות הטלפונים החכמים, עד כדי שקצת קשה לעקוב בדיוק אחרי כל ההכרזות שלה. עוד לפני שהספיקה להציג לקהל את ה-Mix 2 החדש שלה, שהוא לכל עניין ודבר מכשיר דגל, היא שחררה לפני כארבעה חודשים את ה-Mi 6. זה אחד המכשירים הראשונים בשוק שצויד ב-Snapdragon 835, המערכת על שבב המובילה הנוכחית של קוואלקום (Qualcomm), מכשיר שהוגדר גם הוא, ומוגדר גם כעת, כמכשיר דגל לכל דבר ולו רק בגלל המערכת על שבב שלו.

אבל ה-Mi 6 נראה כמו מהקצה השני של העולם, בהיבט העיצוב והתכנון שלו, לעומת ה-Mix 2. ההבדל הכי בולט הוא כמובן גודל המסך. בשוק בו רוב החברות כמעט ולא 'מתעסקות' עם מכשירי דגל בהם משולב מסך שהוא קטן מ-5.5 אינץ', ל-Mi 6 יש מסך בגודל 5.15 אינץ' בגוף פיזי יחסית קטן. אבל מעבר לכך, הוא גם מתקשר יותר עם מכשירים כמו ה-OnePlus 5 מבחינת המראה, ואפילו UMiDiGi Z1 Pro הזול, עם עיצוב 2.5D מודרני שמציע קווים זורמים ומעוגלים היטב, וגם עם צמד מצלמות מאחור שממוקמות אחת ליד השנייה וליד המבזק כמו במכשירים המוזכרים לעיל.

עם זאת, יש אבל אחד גדול שחייבים להתייחס אליו כשמדברים על העיצוב של ה-Mi 6, וזה שהוא נראה מכשיר אלגנטי ומעוצב היטב שממש מהנה להסתכל עליו, וגם להחזיק ביד. הוא לא רק מכשיר דגל – הוא גם נראה כזה.

אז מה עושה את Xiaomi Mi 6 לכל כך יפה?

אנחנו בדקנו את המכשיר בצבע שחור, או ליתר דיוק שחור פסנתר. ה-Mi 6 אמנם נמכר גם בצבע כחול ולבן, אבל בצבע השחור העיצוב של המכשיר בא לידי ביטוי מושלם כי פס המתכת אל חלד שמקיף את המכשיר נצבע בשחור, בדיוק כמו הגב והחלק הקדמי של המכשיר, כך שהמעטפת נראית חלקה ורציפה ואחודה באמת מכל הכיוונים, בכל מבט ואפילו בכל מגע. כשמכניסים למשוואה הזו שהחלק הקדמי והאחורי של המכשיר מצופים ב-Gorilla Glass 5 שמקנה לו מראה זכוכיתי מרהיב עין, וכאמור את 'התפירה' הכל כך נקייה של קווי המכשיר, קשה שלא להתאהב במראה של ה-Mi 6, גם במקרה של שועלי טלפונים וותיקים.

למעשה כשהמסך כבוי, רואים שהצבע של המכשיר זהה במדויק לצבע המסך וזו דרך נהדרת להקנות אשליה של מכשיר שלכאורה אין לו מסגרת, גם אם היא שם. הצביעה המוצלחת, ויש לציין גם הנעימה למגע, של כפתור הבית הפיזי, מוסיפה גם היא לאווירה הכללית. מה שקצת 'הורס' זה הסמליל בגב שמלווה בקצת יותר מדי טקסטים לטעמנו, במיוחד כשמדובר שצועק דגל. וטוב, קצת קשה להסתיר מאחור את שתי המצלמות והמבזק.

כמו כן, כמו במכשירים אחרים שדומים בסגנון העיצוב שלהם לזה של ה-Mi 6, כפתורי הניווט הפיזיים הם נקודות לבנות קטנות משני צידי כפתור הבית שקצת קשה להבחין בהן. לפחות, כמו במכשירים אחרים של שאומי, ניתן לתכנת את הכפתורים להרבה פעילויות שונות ומגוונות דרך תפריט ההגדרות.

גם כפתור ההפעלה וכפתור השליטה בעוצמת הקול משתלבים בעיצוב הכללי. הם דקיקים, כמעט ולא בולטים מעבר לגוף, אבל אולי הם קצת חדים מדי. רק כשלוקחים את המכשיר ליד ובוחנים אותו ממש מקרוב מגלים בצדדים למעלה את פס האנטנה, את הנקודה הקטנה של חיישן האינפרה-אדום שיכולה להפוך את ה-Mi 6 לשלט רחוק, וגם כמובן את המצלמה הקדמית שמשתלבת יפה בצבע הכללי. למטה, כמובן, קצת קשה יותר לפספס את מחבר ה-USB-C ואת הגריל שמסתיר רמקול סטראופוני.

יפה גם מבפנים?

כמו שכתבנו לעיל, אחד הדברים שמסמלים כיום מכשיר דגל הוא המערכת על שבב שלו. אבל מעבר לשתי רביעיות ליבות ה-Kryo, אחת במהירות מרבית של 2.45 ג'יגה-הרץ ואחת במהירות מרבית של 1.9 ג'יגה-הרץ, ראוי להיזכר שהשילוב של ה-Snapdragon 835 במכשיר זה גם שילוב של שבב גרפי יחסית חזק בדמות ה-Adreno 540, שהוא בפני עצמו אחד השבבים החזקים בתחומו. המכשיר, כראוי למעמדו, גם מגיע עם כמות נאה של זיכרון – 6 ג'יגה-בייט זיכרון עבודה לצד 64 ג'יגה-בייט זיכרון אחסון, כשיש גם גרסה שמגיעה עם 128 ג'יגה-בייט.

מסך ה-5.15 אינץ' של ה-Mi 6 הוא מסוג IPS והוא מציע רזולוציית FHD סטנדרטית עם צפיפות של כ-428 פיקסלים לאינץ'. מדובר במסך שהבהירות שלו עולה על הממוצע כיום בשוק, וזה אחד המכשירים הבודדים בהם נתקלנו לאחרונה שמאפשרים לראות את הנעשה על המסך גם באור שמש מלא, בלי לאבד פרטים. מעבר לכך הצבעים המוצעים מלאי חיים, גם אם יש קצת נטייה להדגשה של הצבעים החמים, מה שאמור להקל במשהו על העיניים בעת שימוש ממושך במכשיר.

המכשיר מגיע עם רמקולים סטראופוניים חזקים יחסית וגם איכותיים, כאלה שלא מתחילים לצרום ולצווח בעצמת קול מלאה. מחבר ה-USB-C שנמצא למטה כבר לא מפתיע אף אחד, ובמקרה הזה זה הוביל לוויתור על יציאת ה-3.5 מ"מ, אבל כמו שאמרנו לעיל, כנראה גם מסיבות של עיצוב. בהיבט של קישוריות תומך המכשיר ב-WiFi 802.11ac, בבלוטות' 5.0 כולל תמיכה ב-A2DP, ועש גם תמיכה ב-WiFi Direct וב-DLNA.

את מה שקשור למצלמות של המכשיר ולסוללה שלו נשאיר לפסקאות המתאימות בהמשך, אבל כן נזכיר כאן לסיום הסעיף הזה כי מדובר במכשיר שעוביו 7.5 מ"מ שמשקלו 168 גרם, קצת יותר מהצפוי למכשיר בגודלו.

קצת על הממשק ועל התפעול השוטף

מערכת ההפעלה של המכשיר היא אנדרואיד 7.1.1 שמעליה הממשק הקנייני שכבר הפך למוכר כל כך, 8 MIUI, בגרסה הגלובלית היציבה 8.5.1.0, כשכבר בעתיד הקרוב ניתן כנראה יהיה לעדכן ל-MIUI 9. מדובר בממשק שלא כולל מגירת יישומים, אך כן מציג בזכות גרסת האנדרואיד את מספר העדכונים/התראות שלא נקראו בפינה הימנית העליונה של צלמיות האפליקציות הרלוונטיות. כמו שהתרגלנו העברית של המכשיר טובה עד מצוינת, ובכל מה שקשור לגרסה המסוימת הזו של הממשק, כבר כמעט ואין חורים לא מעודכנים. הבעיה היא שעדיין יש אפשרויות שאנחנו היינו מעבירים לקטגוריות אחרות, אבל זה מסוג הדברים שאפשר לומר עליהם 'על טעם וריח לא מתווכחים'.

חיישן טביעת האצבע שמשולב בכפתור הבית הפיזי של המכשיר מזכיר בהגדרה והשימושיות שלו את ה-OnePlus 5, אבל הוא מגיב קצת פחות מהר ופחות מדויק מזה של מתחרהו. לפעמים הצלחנו להניח את האצבע כך שהחיישן הצליח 'לפספס' אותה, ולא ממש ברור אם זה בגלל השקיעה היחסית גדולה של הכפתור פנימה אל תוך הגוף של המכשיר או מסיבה אחרת. לפעמים זה קצת יכול להרגיז.

המכשיר עצמו, כמצופה, פשוט עובד חלק, כמעט ולא מתחמם גם במאמצים קשים, וגם כשהוא מעט מתחמם, ציפוי הזכוכית מאחור מונע כמעט לחלוטין את מעבר החום אל היד.

המצלמה הכפולה

מכשיר הדגל של שאומי בשנה שעברה, Mi 5, היה מצוין אך נעדר יכולות צילום מרשימות. את החוויה הזו מנסה שאומי לתקן הפעם עם מקצה שיפורים משמעותי למדי. זה קודם כל בא ליד ביטוי, בטח כבר הבנתם עד כאן שהפעם היא לא הסתפקה במצלמה אחת, אלא ציידה את המכשיר בזוג מצלמות הממוקמות בחלק העליון, וזו כניסה יחסית מאוחרת של החברה בהיבט המסוים הזה של השוק.

החיישנים של זוג המצלמות שניהם בגודל 12 מגה-פיקסל כל אחד, אבל הן מאוד שונות. המצלמה הראשית מציעה מפתח רחב ומרשים יחסית של f/1.8 והיא מלווה גם במייצב תמונה אופטי על ארבעה צירים. המצלמה המשנית, שמגיעה עם עדשת טלפוטו, כבר מסתפקת בצמצם בגודל של f/2.6 בזווית צילום יחסית צרה. השימוש בשני חיישנים נועד כדי להוסיף אפקטים ופילטרים ביתר קלות וגם כדי להחיל את אפקט הטשטוש של פריטים ברקע. בנוסף, ניתן להשתמש בזום אופטי x2, אשר עובד בלחיצת כפתור זריזה וקלה. את מערך הצילום משלימה מצלמת 8 מגה-פיקסל סטנדרטית מקדימה, שאינה מלווה במבזק.

התמונות המופקות מ-Mi 6 טובות מאוד. החדות מצוינת והצבעים עשירים. עם זאת, השימוש בזום מתאים בעיקר לצילום ביום ולא בלילה, ופונקציה מציקה אחרת היא הוספת סימן המים 'צולם באמצעות Mi 6' בכל תמונה. זה אמנם ניתן לביטול, אך לא ברור לנו מלכתחילה מדוע להוסיף זאת באופן מובנה.

מבחינת יכולות וידאו, המצלמה הראשית מסוגלת לצלם עד לאיכות של 4K וכן היא תומכת בצילום HDR. יש מספר רב יחסית של מצבי צילום כמו צילום פנורמה, מצב Beautify להחלקת תמונות סלפי וכן מצב ידני המאפשר למשתמשים המתקדמים להגדיר את הגדרות הצילום השונות.

Xiaomi MI 6 Camera Sample

גם חזק

אנחנו בטוחים שאף אחד מכם לא ממש יופתע אם נספר שבהיבט של בדיקות הביצועים ה-Mi 6 סיפק את הסחורה, והעובדה שהזכרנו כבר את המערכת על שבב שלו, כולל השבב הגרפי החזק, כנראה רמזה על כך. כך או כך, המערכת הזו הובילה אותנו לרמות ציפיות מסוימת מהמכשיר, והוא עמד בהן.

הוא אפילו קצת הפתיע לטובה. סוללת הליתיום פולימר של המכשיר מציעה נפח עבודה של 3,350 מילי-אמפר/שעה וזה קצת יותר מהממוצע של הסוללות במכשירים בטווח התצורה הזו. אבל התוצאה הייתה טובה יותר מההפרש לממוצע. שאומי יודעת מה לעשות עם הסוללות במכשירים שלה. הזמן שהוציא ה-Mi 6 במבחן Time 2.0 של PCMark 8 מבית Futuremark, היה 10:39 שעות. רק שני מכשירים מקדימים אותו בטבלה הפנימית הזו, שניהם של שאומי, שניהם Mi Max משני הדורות, ולשניהם סוללה הרבה הרבה יותר גדולה – 11:53 שעות וזמן מטורף של 18:23 שעות לפי הדור, דרך אגב. כך או כך, זה מכשיר שאמור לעבור בקלות יום עבודה בלי שמחפשים שקע פנוי לתקוע לתוכו את המטען.

גם התוצאה ב-Antutu קצת הפתיעה. קבלו את המלך הזמני של המבחן במאגרי המידע של TGspot עם ציון של 177,865 נקודות, תוך שהוא חולף על המלך הקודם OnePlus 5 שהוכתר רק לפני חודשיים עם 177,455 נקודות. טוב, ואם כולם 'משפרים ביצועים' לצורך המבחנים, שיהיה, וכן אכן יש מקום לומר שזה בעצם אותו דבר. ולמה? כי ב-GeekBench במבחני הליבה האחת המנצח היה דווקא Galaxy S8 של סמסונג (Samsung) עם 1,978 נקודות, שה-Mi 6 הגיע ל-1,899 נקודות, ואילו במבחני ריבוי הליבות OnePlus 5 עם 6,723 נקודות לפני ה-6,458 נקודות של Mi 6. בקיצור: תוצאות שהן באותה סביבה קרובה, למעלה בצמרת הגבוהה של שוק הטלפונים.

גם בבדיקות הגרפיות השונות שאנו עושים אי אפשר היה לפספס את האיכות הגבוהה של הביצועים של ה-Mi 6, ושוב תוצאות שמאוד דומות למתחריו הגדולים, בהיבט של הביצועים. ב-Basemark X הוא הוציא ציון של 38,316 נקודות במבחן האיכות הגבוהה, וגם במבחנים של 3DMark הוא הוציא תוצאות יותר מנאות.

בשורה התחתונה

תוצאות המבחנים הוכיחו שהיופי, במקרה של ה-Xiaomi Mi 6, לא בא על חשבון האופי. הוא נראה טוב מבחוץ, והוא מתפקד היטב גם מבפנים, ובכל ההיבטים שרוצים ממכשיר. אין לו נקודות תורפה אמיתיות, והגודל שלו הוא אפילו יתרון להרבה מאוד אנשים שלא אוהבים את מכשירי הענק של ימינו – למרות שעדיין אי אפשר להשתמש בו ביד אחת עם מסך בגודל 5.15 אינץ'. גם התצוגה שלו, גם אם היא מעט כהה, מצוינת בסופו של דבר, וזה מכשיר שבהחלט אפשר לעבוד איתו בחוץ. את הכתמים המעטים על הזכוכית אפשר להוריד בקלות, והאריזה כוללת מגן גב מגומי שחור, שהשימוש בו כמובן לוקח למכשיר הרבה מהיוקרתיות שלו ומייתר את ההשקעה האדירה בגב הזכוכיתי.

אנחנו קיבלנו את המכשיר לבדיקה מהיבואנית הרשמית המילטון שמעניקה לו 24 חודשי אחריות, וכן אנחנו זוכרים שלא מזמן הם העניקו למכשירים שהם מייבאים 60 חודשים. המחיר שלו בחנויות עומד כעת על 2,190 שקלים, וזה כבר יחסית גבוה. טוב, יותר נכון לומר שזה מחיר סביר במונחים של היום למכשירים כאלה, אבל זה רק בגלל שאפשר להבחין במגמת עליית מחירים בחלק הגבוה של שוק הביניים ו/או בחלק התחתון של השוק הגבוה. כך או כך, אין לו הרבה מתחרים כרגע בשילוב הזה של מסך קטן, מצלמה כפולה ומעבד חזק במיוחד. מה שאנחנו כן יודעים זה שאם תרכשו אותו רוב הסיכויים שממש תיהנו מהשימוש בו.