בתחום קהילת משתמשי האנדרואיד, מכשיר נעול, כזה שלא מאפשר שינויים למערכת הפעלה בו היצרנית חוסמת את היכולת הזו (Bootloader) נחשב בעיני הקהילה כמשהו מנוגד לעולם הפתוח של גוגל. ואולם ישנם מחלוקות רבות לגבי נושא זה והיצרניות מתחלקות בין אלה שמאפשרות גישה באופן חופשי לבין אלה שנועלות. שאומי (Xiaomi) מתברר הצטרפה לאחרונה למועדון הסגור דווקא וכי בעדכון התוכנה אחרון למכשיריה היא נועלת את ה-Bootloader כברירת מחדל.

רבים גילו זאת בהפתעה, שכן עד כה מכשיריה סופקו ללא כל נעילה כלל. למרות כי החברה כן תספק דרך לפתוח זאת למעוניינים בכך, מדובר בתהליך ארוך למדי בו נדרש המשתמש לשלוח בקשה, להמתין לאישור ולקבלת כלי ייעודי לשם כך הכולל התחברות לחשבון ושימוש בתוכנה למחשב. תהליך שיכול להימשך גם מספר שבועות עד קבלת האישור בחזרה.

החשש: רוגלות

בהודעה ששחררה בפורום שלה, מציינת שאומי כי הסיבה לנעילת ה-Bootloader היא כדי להגביל את המפיצים בסין המשווקים את מכשיריה מפני הטמעה של יישומי רוגלות במערכת לפני המשלוח ללקוחות, שכן כידוע, רכישת מכשירים סינים מלווה לא פעם ברום (מערכת הפעלה) המשולב ביישומים צד שלישי שלא הגיעו מהיצרנית הכוללים פרסומות קופצות, ספאם ואף איסוף נתונים אישיים.

בעוד שהסיבה לכך היא מוצדקת, המשתמשים בעיקר כועסים על התהליך הארוך והמסורבל, הדורש כאמור מעורבות גדולה של המשתמש עם משלוח בקשה הכולל הסבר מפורט מדוע הוא מעוניין להסיר את הנעילה ולהמתין “בין 3 ל-21 יום” עד אשר הקובץ יישלח בחזרה, זאת במידה והבקשה תאושר. אה, וכל התהליך מתבצע רק בסינית.

קרא עוד:  ויוו חשפה את iQOO Pro, גם בגרסת 5G - יש מפלצת בפנים

נכון לעכשיו, העדכון בדרך למכשירי Redmi Note 3 ובהמשך גם ל-Mi 4c ו-Mi Note Pro, אבל אפשר להניח כי המדיניות החדשה תחול על כלל מכשירי החברה.