ליין המצלמות החכמות של שאומי (Xiaomi) ממשיך להתרחב. למצלמה החדשה שהצטרפה קוראים Aqara Smart Gateway IP Camera. שמה הארוך של המצלמה מרמז שהיא כבר לא רק מצלמה חכמה, אלא מכשיר שמשתלב במכלול של יכולות הבית החכם שמציעה שאומי, עד כדי הפיכתם למוצר משולב אחד.

מצלמה, לפני הכל

ברמה הבסיסית, Aqara Camera היא מצלמת רשת המחוברת באופן רצוף ל-WiFi בבית. היא מסוגלת לצלם באיכות של 1080p בזווית מרשימה למדי של 180 מעלות. תכונות אלו, בפני עצמן, כבר משייכות אותה לצמרת המצלמות הביתיות שמציעה שאומי.

בהיבט הפיזי מדובר במצלמה קטנה יחסית. בבסיס יש תושבת עגולה אותה ניתן לסובב ב-360 מעלות. העדשה יושבת על ציר משלה אותו ניתן לסובב מעלה או מטה, כך שאפשר לשנות את זווית הצילום בכל רגע נתון. בצד יש חריץ לכרטיס הרחבה מסוג microSD בו ניתן לשלב כרטיס בנפח מרבי של 32 גיגה-בייט כדי לאחסן הקלטות באופן מקומי. לחלופין ניתן לרכוש אחסון בענן בתוספת תשלום. הערכה כוללת תופסן מגנטי עם שני חורים כדי לאפשר לעגן את המצלמה לקיר וכן כבל microUSB ל-USB.

לאחר החיבור לחשמל יש להשתמש באפליקציה Mi Home כדי לבצע את החיבור הראשוני. האפליקציה מזהה את המצלמה עם הכניסה לחשבון ומבקשת לחבר אותה לרשת ה-WiFi שבבית. במהלך תהליך ההגדרה משתמשת האפליקציה בטלפון כדי להתחבר אל המצלמה וכדי לספק לה הגדרות.

החיבור של Aqara Camera לרשת לא תמיד עובד בפעם הראשונה. במהלך הבדיקה היה צורך לאתחל את המצלמה שלוש פעמים עד שההתחברות לחשבון הסתיימה בהצלחה. ייתכן כי הבעיה נובעת מכך שהקישיוריות בה תומכת המצלמה היא 2.4 גיגה-הרץ ולא 5 גיגה-הרץ כמקובל כיום בשוק. חבל שכך.

אבטחה מוגברת

ל-Aqara Camera ממשק אפליקציה שמאוד דומה לממשק של Yi Home Camera. זה אומר, אם כך, שניתן לצפות במתרחש בשידור חי. זה גם אומר שאפשר לבדוק צילומים לאורך ציר זמן ולהציג מחדש כל רגע בו המצלמה צילמה, לבצע הקלטה באופן ידני, לצלם תמונה בודדת, וגם לשוחח עם הצד השני באמצעות לחיצה על כפתור המיקרופון.

באופן מפתיע, ובניגוד למה שחווינו עם Yi Home Camera, החיבור למצלמה מהיר מאוד למרות שבשני המקרים החיבור הוא לשרתים בסין ולא באירופה.

למצלמה מגוון אפשרויות נוספות. ניתן, לדוגמה, לבחור לקבל התראה בדחיפה ישירות לטלפון בכל זיהוי של תנועה. מדובר בפונקציה חשובה אם רוצים לדעת לדעת מתי מישהו זר מתקרב לבית, או חלילה אף נכנס, בזמן שנמצאים במקום אחר. יש גם אפשרות לקבוע טווח זמנים בהם המצלמה תיכנס למה שניתן להגדיר כ-'מצב שינה'. לדוגמה, אם ממקמים מצלמה בחדר שינה, ולא רוצים שהיא תצלם בשעות הלילה, ניתן לקבוע שבשעות המסוימות הללו היא לא תצלם, אך תמשיך מייד לאחר מכן. ניתן גם גם להגדיר סיסמת צפייה, אם מדובר במצלמה שיש אליה גישה משותפת, לצורך שמירה מוגברת על הפרטיות.

איכות הצילום טובה מאוד. ניתן להבחין בפרטים הקטנים ביותר. גם בצילומי לילה רמת הפירוט טובה. בזכות זווית הצילום הרחבה ניתן מספקת ראייה מקצוות רחוקים של החדר, כך שניתן למקם אותה בכל מקום בבית בלי לחשוש שמא היא לא תצליח לכסות את האזור הרצוי. עם זאת, קשה לשמוע במיקרופון דרך הטלפון או לנסות ולשוחח עם הצד השני באופן חלק וברור.

הופכת לבית חכם

Aqara Camera, כמוזכר לעיל, שונה משאר המצלמות של שאומי. היא מכילה גם Gateway למוצרי הבית החכם של החברה הכולל רמקול מובנה ותאימות לחיישנים בפרוטוקול ZigBee. זה אומר כי ניתן להשתמש בה כדי לבנות תרחישי שימוש המשלבים חיישנים חכמים ששאומי מציעה.

כך, לדוגמה, ניתן לדעת כי מישהו נמצא ליד הדלת עוד לפני שהוא דופק בדלת ולהפעיל את התאורה בסמוך, וזאת למרות שהמצלמה נמצאת בתוך הבית. ניתן גם לקבוע שאם הדלת נפתחת מקבלים התראה לטלפון, ואז אפשר לפתוח את המצלמה מרחוק ולצפות בנעשה. אפשרות אחרת היא לקבל התראות, לדוגמה כאשר חלון נפתח, ואז ולהפעיל אזעקה מחרישת אוזניים.

לשאומי יש כיום מגוון גדול מאוד של חיישנים ואביזרים לבית החכם: חיישן תנועה, חיישן דלת או חלון, מד טמפרטורה, חיישן לחות, מתג אור, שקע חשמל חכם ועוד. (יש ערכה בסיסית שאפשר לרכוש כאן) כל אלה עובדים גם עם שאר מוצרי שאומי כמו נורות חכמות, רמקולים חכמים ועוד. החיישנים הללו מאפשרים ליצור כל תרחיש שאפשר לחשוב עליו ולהגדיר ביצוע פעולות אוטומטיות בלי צורך לעשות דבר, היישר מהאפליקציה של Aqara Camera.

Image result for xiaomi smart home

ודוגמאות לא חסר: אפשר לקבוע כי כאשר חיישן התנועה מזהה פעילות בסמוך לדלת הכניסה בשעות מסוימות במהלך היום והלילה, תתקבל התראה לטלפון ותופעל מוזיקה ברמקול המובנה של המצלמה; ניתן גם לקבוע, באמצעות הצבת חיישן בדלת הכניסה, שבעת שהיא נפתחת גם האור המסוך מופעל באופן אוטומטי; ואפשר אפילו למקם חיישן מים מתחת לכיור המטבח שמתריע אם יש נזילה.

תוספת ה-Gateway היא ללא ספק פונקציה נחמדה שמגיעה באופן מובנה במצלמת Aqara Camera. זהו גם פתרון למי שגר בבית גדול וזקוק למספר Gateway, כך במקום זאת אפשר להסתפק במצלמה שעולה כמעט אותו הדבר.

בשורה התחתונה

Aqara Smart Gateway IP Camera היא מצלמת אבטחה איכותית למדי. היא בהחלט טובה יותר מהדורות הראשונים של מצלמות שאומי. התוספת לחיבור התקני הבית החכם יכולה להיות מאוד שימושית למי שחפץ בכך, ובעלויות נמוכות מאוד ניתן להוסיף שכבת אבטחה ומעקב בכל מקום.

מחיר המצלמה הוא 45 דולרים, שהם כ-150 שקלים. למעוניינים בחיישנים, המחירים נעים בין 10 ל-15 דולרים בהתאם לסוג, כמו חיישן לדלת/חלון שנמכר ב-13 דולרים, מד הטמפרטורה הנמכר במחיר דומה, חיישן המים ב-12 דולרים. אפשר גם לבדוק לבד את המגוון הרחב הקיים תחת המותג Aqara.

יש לציין כי אפליקציית Mi Home זמינה בשפה האנגלית, אולם בהגדרתה הראשונית יש להתחבר לשרתים בסין (Mainland China) כדי שמוצרים שנרכשו מסין יוכלו לפעול איתה.