רוט? מה זה רוט. נראה כי זו אפשרות חשובה למביני עניין, שיכולה לעשות הרבה מאוד בידיים הנכונות עם הידע המתאים, אבל אפילו באמצע 2014, גישת ה-ROOT וה-Super User שהן פחות או יותר זכות יסוד הכרחית במערכות מבוססות UNIX, הן סה"כ פיצ'ר שאפשר לתת, או לא לתת, מבחינת היצרניות. רובן המוחלט בוחרות שלא לתת את הכלי העוצמתי, שאמנם יש סכנות הטמונות בשימוש בו (כמו עם כל אופציה מתקדמת בכל מכשיר חשמלי), אבל זה לא עצר את קהילות המפתחים להמשיך ולפתח רוט לכל מכשיר חדש. זה לא משנה באיזה מכשיר מדובר, כמה הוא פופולרי ובאיזה מדינה. לא חייב להיות רום תואם, או אפילו שימוש פרקטי לפעולה, אבל כנראה מישהו, היכן שהוא – הצליח למצוא חולשה במערכת (exploit) על מנת להשיג את הרשאת הרוט הנחשקת.

הייתם יכולים לחשוב שהבעיה תבוא מיצרני מדבקה, שמשחררים דגמים כמעט זהים, בצבעים קצת שונים, כחדשות לבקרים, אבל לא. אפילו במכשיר סיני עם גרסת אנדרואיד 4.2.9 (אל תשאלו, כי אני לא יודע להסביר), הרוט הוא דבר שמשיגים בעזרת מספר לחיצות בודדות באפליקציית ה-Frameroot. בשתי גרסאות מפעילות אמריקאיות, Verizon ו-AT&T, במכשיר ה-Galaxy S5 שעולה יותר קרוב ל-$1,000 מאשר ל-$100, לא כך הדבר.

הגרסאות המיוחדות של מכשירי ה-S5 למפעילות הגדולות, מגיעות עם גרסאות אנדרואיד קשות במיוחד לפיצוח. עד כמה קשות לפיצוח? 6 שבועות אחרי ההשקה של מכשיר הדגל החדש של סמסונג בשתי הרשתות האמריקאיות הנזכרות לעיל, ועדיין אין למשתמשים ולמפתחים גישת רוט במכשירים שהם קנו במיטב כספם. לכן ב-XDA, המשתמש Demiurge7 פתח נושא הקורא למי שרוצה לקבל רוט, שישלם, או שלפחות יגיד שהוא ישלם (בתקווה שהמשתמשים יעמדו מאחורי מילותיהם). 160 משתמשים נענו לקריאה, והתחייבו יחדיו לסכום כולל של כ-$17,670.00, כאשר כמעט $10,000 מתוכם מיועדים לפריצה המיועדת למכשירי Verizon, כשהתקווה היא שמי שיפרוץ את הגרסא הזאת, יצליח לפרוץ גם את השנייה. כדרכם של פורומים (ובמיוחד אחד עצום כמו XDA) הנושא התמלא בספאם (הודות לסופ"ש הארוך של יום הזיכרון האמריקאי) וננעל (עדכון: נפתח בשנית).

קרא עוד:  ועכשיו במהדורה גלובלית: Mi Note 10 עם חיישן 108 מגה-פיקסל הוכרז רשמית

עוד בנושא

אם אתם תוהים, כמו שאנחנו תהינו, למה מישהו קונה בכלל את הגרסאות הסגורות הרמטית של המפעילות האמריקאיות, ובעצם למה לא לעשות טרייד-אין ולקחת מכשיר שמגיע עם רוט, הסיבה היא רגולציות של שוק התקשורת האמריקאיות שגורמות לכך שחבילות התקשורת יקרות ומוגבלות, ויש משתמשים עם חבילה אינטרנט "ישנה" שלא רוצים לוותר עליה ולהיכנס לעולם האפל של מכסת גלישה, וגם באיזורים רבים בארה"ב, לתושבים אין מגוון של מפעילות לבחור מהן, בגלל בעיות כיסוי שבמדינה גדולה כמו ארה"ב מדובר בנושא אמיתי.

נכון לכתיבת שורות אלו, הנושא נפתח בשנית והקופה לא גדלה. אם לא מתחשבים במשתמשים לא וותיקים, יש בקופה הזאת 62 אלף שקל ומי שמעוניין לנסות לזכות בסכום הזה נדרש לעמוד בתנאים הבאים:

1. יהיה הראשון למצוא פרצה בגרסת VRU1ANCG
2. יפרסם הודעה בנושא, עם לכידות מסך המוכיחות שאכן יש רוט במכשיר המדובר, ויוסיף לכך מדריך של צעד-אחר-צעד שכל אחד (הגדרה קצת נזילה ב-XDA) יכול לעקוב אחריו.
3. תפורסם תגובה אמינה של משתמש אחר אשר יאשר שהשיטה שנמצאה פועלת.

5 ימים, אלפי דולרים ועדיין, המכשיר נעול, כפי שיעיד פורום הפיתוח למכשיר, שבו יש פוסט דביק והודעה אחת ובה פרטים על הגרסא המקורית. אנחנו לא חושבים שהמצב הזה יימשך עוד הרבה זמן. מה אתם חושבים? עוד כמה זמן המשתמשים יצטרכו להשתמש במכשיר כפי שהתכוונו שישתמשו בו סמסונג והמפעילות? בהינתן והייתם בסיטואציה דומה, כמה כסף אתם הייתם מוכנים להתחייב לתת? האם הייתם עומדים בהבטחה?