אחת המגרועות שהביא עימו חיבור רציף לרשת עם קונסולת הדור הקודם היו מסכי ההמתנה בעת הורדה של משחקים, טלאים או עדכוני תוכנה למערכת ההפעלה של הקונסולה ולמעשה זמן רב ״בוזבז״ לא במשחק פעיל. בדור הנוכחי עם השקת קונסולות הפלייסטיישן 4 (PlayStation 4) והאקסבוקס וואן (Xbox One), הטמיעו היצרניות מצב המתנה משופר, בו למעשה הקונסולה לא כבוייה לחלוטין והוא מאפשר הפעלה מהירה והורדה ברקע של  משחקים, עדכוני תוכנה או טלאים ואף מתקינה אותם. חיישן הקינקט (Kinect) שנמכר בעקבר עם כל קונסולה של מיקרוסופט מאזין כל הזמן וממתין עד שהמשתמש יעשה שימוש בפקודה הקולית ״Xbox On״ על-מנת להדליק את הקונסולה.

מצב ההמתנה המשוכלל הזה אחראי לצריכה מוגברת של חשמל ועל-פי דו״ח של מרכז ההגנה על משאבי הטבע בארה״ב שפורסם במאי 2014 מצא כי הקונסולות החדשות צורכות עד פי שלוש יותר אנרגיה מהדגמים הקודמים, בלטה לרעה במיוחד קונסולת האקסבוקס וואן שמצב ההמתנה שלה הוא הבזבזני ביותר ועל-פי הדוח כמעט ממחצית מצריכת החשמל השנתית של הקונסולה נובע מהזמן שהיא נמצאת במצב המתנה.

בסוף מרץ ביקר המרכז את מיקרוסופט בעובדה שתהליך ההתקנה הראשוני של קונסולות האקסבוקס וואן שנמכרות באירופה כוללות אפשרות של ביטול ההמתנה הבזבזני ואילו אלו שנמכרות בארה״ב לא מציגות את האפשרות בתהליך ההתקנה הראשוני ועל-מנת לבטל את מצב ההמתנה על המשתמשים לנבור במסך ההגדרות. במיקרוסופט החליטו להתייחס לידיעה והעלו ל-Xbox Wire, בלוג האקסבוקס הרשמי, פרסום המודיע על כך שבעתיד גם קונסולות שימכרו בארה״ב יגיעו עם האפשרות לביטול מצב ההמתנה כבר ממסך ההתקנה הראשוני, עוד מצויין בפרסום כי מיקרוסופט עובדת תמיד על שיפור צריכת החשמל ולמעשה מאז שיחרור הקונסולה צמצמה החברה את צריכת החשמל במצב המתנה מ-18 וואט ל-12.5 וואט. על כל מקרה, עם ברשותכם קונסולת הדור החדש, כדאי ומומלץ לבדוק כי אפשרות החסכון בחשמל מופעלת אצלכם, כדי שלא תגלו חשבון מנופח בסוף החודש.