בעוד קצת יותר משבועיים, ב-8 ליוני 2015, צפויה אפל (Apple) לערוך את כנס המפתחים השנתי שלה, כשאור הזרקורים יופנה כבכל שנה לחשיפתן של שתי מערכות ההפעלה שברשותה, תוך כדי מתן דגש מירבי על מערכת ההפעלה הניידת הבאה – iOS 9. אז מה אנו צפויים לראות באירוע?

בניגוד לשנים קודמות בהן הקפידה אפל מדי שנה בשנה לכלול במערכת ההפעלה פיצ'רים חדשים למשתמשיה, נראה כי הפעם החברה תחרוג ממנהגה ולא צפויים שינויים מרחיקי לכת, אם כי תקדיש חלק נרחב במערכת ההפעלה לשיפורי ביצועים כמו גם תיקוני אבטחה כאלו ואחרים לכל אורכה ורוחבה ובנוסף, תנסה לתת עדיפות ודגש לשרות הענן שלה, ה-iCloud Drive, בעיקר למשתמשים בעלי יותר ממכשיר אחד של החברה.

יחד עם זאת, לצד שיפורי האבטחה והתיקונים כן צפויים, מתחת לפני השטח אולם, מספר פיצ'רים חדשים, כך מדווח הבלוג 9to5mac. בחברה מתכננים לכלול פונקציה חדשה בשם Trusted WiFi שוודאי תועיל למשתמשים הנוהגים להתחבר לרשתות ציבוריות. על פי הדיווח, בזכות הפונקציה החדשה המשתמשים יוכלו להתחבר בקלות רבה יותר לרשתות אלחוטיות אותן יסמנו בעוד מועד כרשתות בטוחות, ומן הצד השני תחמיר בהצפנת הנתונים בעת חיבור לרשת אלחוטית שסומנה כאינה מוכרת.

פיצ'ר חדש, שולי אמנם לרוב המשתמשים, קשור דווקא בגופני המערכת (fonts), שאינם ניתנים לשינוי כאמור: הדיווחים האחרונים מגלים כי לאחר שנים בהן התמידה בפונט אחיד, תזכה המערכת לפונט הזהה לזה הקיים בשעון ה-Apple Watch החדש. הפונט אגב, יבוא לידי הביטוי הן במערכת ההפעלה הניידת והן במערכת ההפעלה השולחנית של החברה.

קרא עוד:  דיווח: +Apple TV יושק בקרוב ב-9.99 דולרים לחודש

WWDC 2014

בין השאר, שירות ה-iCloud כאמור צפוי להביא סנכרון טוב יותר בין כל מכשירי החברה המקושרים לאותו חשבון של המשתמש. כך, בחברה כאמור מתכננים לתת דגש נרחב יותר על שרות הענן שלה, ה-iCloud Drive, ולתת לו עדיפות על פני שרותי ענן אחרים – זאת תוך כדי דגש על רמת האבטחה הגבוהה של שרות הענן, והעובדה כי כל שינוי אותה המשתמש יבצע במכשיר אחד יופיע מיד לאחר מכן גם במכשיר השני המקושר לאותו חשבון. בנוסףמכשיר האייפד גם ייזכה לתמיכה בחלונות מפוצלים ובהפעלת יישומים במקביל – על מנת לנצל טוב יותר את המסך הגדול.

שרות מוזיקה חדש

עת רכישתה של חברת המוזיקה Beats ביד אפל, עלו להן השערות כיצד ומתי תבוא הרכישה לידי ביטוי והאם אפל תשכיל ליישם אותה כבר בקרוב. על-פי הדיווחים השונים, iOS 9 תכלול שרות חדש להזרמת מוזיקה שיועד הפעם לא רק למשתמשי החברה, אלא גם למשתמשי מערכת האנדרואיד. טרם ידוע אולם מה השירות יציע או מה תהיה העלות החודשית, אך הערכות כי מחירו יהיה נמוך משל שרותים אחרים כדוגמת Spotify ו-Rdio הפופולריםבקרב תושבי ארה"ב. עם זאת, סביר להניח כי השרות לא יופץ גם בישראל – לפחות לא בשלב הזה – זאת לאור מגבלה על זכויות היוצרים.

תמיכה רחבה לאחור במכשירים ישנים

iPhone 4s box
אייפון 4S. תמיכה רחבה לאחור

בכל שנה בה מושקת מערכת הפעלה חדשה, עולות להן ברשת טענות לכאורה כאילו אפל מאיטה בכוונה מכשירים ישנים על מנת ל"המריץ" את משתמשיה לרכוש מכשירים חדשים מדגם מתקדם יותר. על-פי הדיווחים, תוקדש השנה מערכת ההפעלה בעיקר לשיפורי תחזוקה וביצועים גם על גבי מעבדיה הישנים של החברה, שבבי ה-A5 כלומר, מכשיר האייפון 4S שעל פי העבר אינו יזכה לקבל את מערכת ההפעלה הבאה, יוכל לקבל עוד שנה של חסד. בנוסף, ייתכן ומערכת ההפעלה הבאה תתמוך גם באייפד מיני בדורו הראשון ובאייפד דור שני.  אם אכן כך הדבר, מכשיר האייפון 4S יזכה בתמיכה רחבה לאחור של כחמש שנים.

קרא עוד:  טלפון ה-5G הראשון של שאומי יהיה Mi 9 5G

סופה של הפריצה?

לצד שחרורה של כל מערכת הפעלה ניידת חדשה, עומלים להם קהילת ה-Jailbreak על-מנת לשחרר את המכשיר ל"חופשי" בכדי להעניק למשתמשים אפשרויות נרחבות יותר מאשר מכשיר נטול פריצה. בעוד נראה כי משחקי החתול והעכבר בין אפל לקהילת הפורצים רחוקה מלהגיעה לסיומה, שכן (כמעט) כל גרסה חדשה אותה משחררת אפל ניתנת לפריצה, החליטו מהנדסי החברה לייזום מהלך בשם Rootless שמטרתו, בין היתר, למנוע גישה אל קובצי הליבה של מערכת ההפעלה כמו גם זליגה של מידע לידיים שאינן מוכרות ובכך להגביר את מערך האבטחה סביב מערכת ההפעלה. על-פי הדיווחים השונים, ייתכן כי המהלך ימנע כמעט לחלוטין את פריצת ה-Jailbreak לה מחכים משתמשים רבים. יחד עם זאת, סביר להניח כי קהילת הפורצים וודאי לא תרים ידיים – לפחות לא כעת – כך שסביר להניח שחובבי הפריצה למיניהם יוכלו לנשום לרווחה.

השתתף בהכנת הידיעה: אביחי אליהו