נהיגה ברכב עם טלפון

החורף הישראלי אמנם קצר אבל כשהוא מגיע קשה להתעלם ממנו – הטמפרטורות צונחות, סופות גשם פתאומיות או מתמשכות ממטירות כמויות עצומות של משקעים על ערינו ורוחות עזות הן עניין שבשגרה, כך יעידו המטריות שניסו להילחם בהן והפסידו. הבעייתיות במצב הזה מבחינת הנהג הישראלי היא היעדר תקופת הסתגלות לשינוי האקלים החד הזה וחלון זמן לתרגל נהיגת חורף בטוחה ונכונה.

על כבישי ישראל יהיה נדיר לראות נהגים שעברו קורס נהיגה מתקדמת, או מחזיקים ברכבם תיק חירום למצב בו נתקעים עם הרכב במזג אוויר חורפי. אז נכון, מצד אחד מרבית נסיעותינו הן לא בדיוק חציית קרחונים קפואים, בנוסף אנחנו במרחק הקשה אחת בטלפון מהפעלת הביטוח המקיף ולגרר הממוצע ייקח כשעה-שעתיים מקסימום להגיע אליכם. אך מצד שני, חשוב לדעת איך להכין את עצמנו לכל מצב בכביש ובמיוחד לאלו שעלולים להיות מסכני חיים. שהות ממושכת במזג אוויר קר באופן קיצוני, או חוסר יכולת לשלוט ברכב שמחליק באופן מסוכן על כביש רטוב או קפוא – אלו הם בהחלט תרחישי אסון ריאליים בשיאו הקצר של החורף שלנו ועלינו להיות מוכנים אליהם.

ראשית, חשוב לדעת ולהכיר – רכבכם מצויד בטכנולוגיות חדישות מהעשורים האחרונים המאפשרות לנו לשלוט עליו בקלות רבה יותר מבעבר, גם בתנאים קיצוניים. כל כלי הרכב המודרניים יודעים למשל לשלוט בכל גלגל בנפרד לשיפור אחיזת כביש ויכולת בלימה, לנטר את סביבת הרכב במטרה לאתר מפגעים פוטנציאליים או רכבים המפריעים לנתיב הנסיעה. דברים אלה קורים בלי שאנו מפעילים מערכת כלשהי, אלא באופן אוטומטי לחלוטין. כמו כן, ככל שהרכב חדש יותר, גדל הסיכוי שישולבו בו מערכות בטיחות רבות, חדישות ומוצלחות יותר. במותגים מסוימים ישנה מערכת היודעת לזהות עייפות אצל הנהג ולאותת לו שעליו לעצור להתרעננות. אחרות יודעות "לעזור" לנהג ולכוונו למרכז הנתיב באמצעות ההגה, במקרה שהן מאתרות סטייה מגבולות הנתיב.

קרא עוד:  מבחן עמידות ל-Galaxy Z Flip: מסך הזכוכית עדין כמו פלסטיק

הטכנולוגיה ועולם הרכב צועדים יחדיו כבר זמן רב, כל דור מכוניות מתקדם יותר מקודמו ועושה שימוש נרחב יותר בטכנולוגיה חדשנית. למזלנו, כיום ניתן לשפר משמעותית את ההיערכות לעונת החורף גם בלי להשקיע כסף רב במכונית חדשה. שיטוט קצר ברחבי חנויות האפליקציות מציע שפע של יישומי עזר למצבי חירום חורפיים לא נעימים. בין אם נתקעתם עם הרכב וצריכים חילוץ, דרך ערכת עזרה ראשונה ועד לאימון נהיגה בכבישים מושלגים, לפניכם רשימה חלקית ומסוננת של אפליקציות שיעזרו לכם לצלוח בשלום את העונה הקרה.

  1. ערכת הישרדות חורפית

תכירו את winter survival kit, אפליקציה למי שנתקע במזג אוויר בלתי-ידידותי ובמיקום בעייתי. האפליקציה תאתר את מיקומכם הגיאוגרפי, תתקשר למוקדי החירום ואף תיידע את חבריכם ובני משפחתכם שנתקעתם. בנוסף לכל אלה, היא גם תחשב כמה זמן תוכלו להשאיר את המנוע פועל, בהתאם לכמות הדלק במיכל ועוד שלל טריקים קטנים. אומנם מדובר באפליקציה מעט קיצונית לחורף הישראלי, אך היא בהחלט מתאימה להרפתקנים חובבי טיולי חורף, לגרים באזורים המועדים לשיטפונות או סופות שלג, וכמובן למי שלא משאירים דבר ליד המקרה.

  1. עזרה ראשונה

גם אם רצתה יד המקרה ועברתם קורס מע"רים ממש לא מזמן, אין לדעת איך תתפקדו ברגע האמת או כמה באמת תזכרו מהקורס. מדריכים לסכמות החייאה, קיבועים ואבחנות, כל מה שצריך לדעת במקרה חירום נמצא על האפליקציות הללו. יש מבחר גדול כמו לדוגמה מדריך עזרה ראשונה של מד"א. נסו למצוא את האחת המתאימה לכם.

  1. מזג אוויר לדרך

ישנן אפליקציות ייעודיות למיפוי מזג אוויר, אך אלו לא תמיד מתאימות לאזור בו אנו נוהגים. למזלנו ניתן לקבל את כלל המידע הזה גם ממקור אחר – בימי חורף גשומים, דאגו לנהוג עם אפליקציית הניווט שלכם עובדת, דרכה תוכלו לקבל עדכונים לגבי מזג אוויר סוער, כבישים סגורים ומקומות שעדיף לא להגיע אליהם בשל שיבושים כאלו או אחרים. השתמשו בווייז, Google Maps, iGo ואחרים.

  1. מאריך חיי סוללה
קרא עוד:  עוד ציון דרך ל-WhatsApp: יותר מ-2 מיליארד משתמשים

בשוק קיימות מגוון אפליקציות שתפקידן להאריך את חיי הסוללה, אחת מהן למשל היא battery doctor. הן עושות זאת על ידי כך שהן עוצרות תהליכים הגוזלים אנרגיה או פועלים ברקע ומסתבר שיש לא מעט כאלה. ניתן להפיק הרבה יותר מכל טעינה אם נעזרים בחוכמה באפליקציות חסכון חיי סוללה. אפליקציות כאלו הן חשובות הרבה יותר במקרה ונתקעתם ללא מקור חשמל, במצב בו כל אחוז קובע.

  1. מטען מנואלה או מטען נייד אלטרנטיבי אחר

חדי העין יבחינו בחריגות של סעיף זה: נכון, לא מדובר באפליקציה, אך מיטיבי הלכת ימליצו לקחת אביזר ידני, בלתי תלוי שלא תלוי בחיי סוללה קצובים וסופיים. הדבר מונע מצב בו חלילה תישארו בלי דרך לתקשר עם העולם. בגדול, מטען המנואלה מייצר חשמל ע"י תנועה סיבובית ולכן לא צריך כל מקור מתח אחר. היתרון הגדול הוא, מעבר לטעינה, שאם אתם כבר לבד ובלי סוללה, אף אחד לא יראה אתכם מסובבים. תוכלו גם לרכוש מטען נטען או כזה המופעל על סוללות אם תעדיפו, אך זיכרו לשמור עליהם טעונים או בקרבת חבילת סוללות חדשה בכל עת.

  1. אימון נהיגה

למי שבאמת רוצה להיות מוכן, חנויות האפליקציות עמוסות בסימולטורים לנהיגה, כמו למשל winter traffic car driving. ניתן להתאמן בנהיגה חורפית על כל רבדיה בעזרת משחק, כך שלא תגיעו לדבר האמיתי בלא ריענון.

החורף מזמן לנו אתגרים מוטוריים ספורים אך עוצמתיים. בעזרת שימוש בטכנולוגיות חכמות הנגישות לנו היום בהקלקה אחת אנו יכולים לרתום להגנתנו גם עזרים דיגיטליים. למרות שאין תחליף לערנות וחידוד אינסטינקטים בדרכים מסוכנות, תמיד טוב שיש עוד שכבת בטחון.