שוק מערכות ההפעלה למחשב השולחני ללא ספק משתנה ובמיקרוסופט רואים אט אט את עלייתה של מערכת ה-Windows 8, אבל וודאי לא בקצב שהם ציפו לו. מאז שהודיעה החברה מרדמונד על הפסקת התמיכה ב-Windows XP לפני כשנה, נרשמה ירידה בכמות המשתמשים במערכת אולם רק כמחציתם בחרו במערכת החדשה יותר.

על פי נתונים מעודכנים של חברת המחקר NetMarketShare, מערכת ה-Windows XP רשמה צניחה של כ-10 אחוזים בשוק משנת 2013 לכדי 25.64 אחוזים ברבעון האחרון – רבע משוק המחשבים העולמי. לעומתה, Windows 8 עלתה באותה תקופה רק בכאחד אחוז בלבד, אולם אם נוסיף את גרסה 8.1 לתמונה נמצא כי היא עוקפת את גרסה 8 ואחראית על 6.27 אחוז מהשוק (כ-13 אחוזים יחדיו לשתי הגרסאות). שאר המשתמשים שזנחו את Windows XP עברו דווקא ל-Windows 7 עם עלייה של קצת יותר מ-5 אחוז לכדי 49.95 אחוזים סה”כ ברבעון האחרון.

גם אורקל מסירה את התמיכה
בעוד שגוגל הודיעה כי היא תמשיך לתמוך במערכת עם דפדפן ה-Chrome עד 2015, חלק מחברות התוכנה הפסיקו את התמיכה במערכת. כך גם אורקל (Oracle), מפתחת ה-Java החליטה כי החל מהעדכון הבא של ה-15 ליולי, היא לא תשחרר יותר גרסאות עבור משתמשי ה-Windows XP ומבקשת מהמשתמשים לבצע את העדכון האחרון שיש כיום.

אמנם לחלקכם זה לא נשמע כל כך נורא שיישומי Java לא יעבוד כראוי, אולם לאורך השנים התגלו פירצות רבות ביישומים הרצים על Java וכן נוזקות המגיעות דרכה, כך שנוסף לעובדה כי מיקרוסופט הפסיקה את עדכוני האבטחה למערכת, הסרת התמיכה מרכיב חשוב כמו Java הופכת את מערכת ה-Windows XP לחשופה עוד יותר לפירצות.

קרא עוד:  הטלפון/טאבלט המתקפל של מיקרוסופט, Surface Duo, נחשף בשימוש אמיתי

הסכנה הטמונה בשימוש עם Windows XP אינה בלעדית רק למשתמשים הביתיים, ודווקא בחברות הסכנה גדולה עוד יותר, שם לרוב מאוחסנים מידע רגיש לגבי פעילות החברה, אשר יכול לדלוף החוצה באם האקר ימצא את הדרך לנצל את הפירצות הקיימות. המערכת הוותיקה עדיין רצה גם על מחשבי ממשל, כספומטים, ומערכות רגישות כך שהחשש בשוק גדול.