בערך 24 שעות חלפו בעת כתיבת שורות אלו מאז ההכרזה על iOS 5. אפשר לומר, לפי התגובות לפחות, שההתפכחות מהקסם האפל והמרתק למקומו של אפל (Apple) מתחילה לצוף כלפי מעלה.

"איזה יופי, משתמי IOS קיבלו אנדרואיד מסורס ומפוקח…מצוין", כתב עידן אחד, לדוגמה, בתגובה לידיעה על ההכרזה ב-TGspot.

אני חושב, שבממוצע, רוב משתמשי הטלפונים החכמים כבר מטים את הכף לטובת מערכת ההפעלה מבית גוגל (Google). אני גם מעריך שכבר בשבועות הקרובים אנחנו נראה דוחות של חברות ניתוח השוק הגדולות שמתקנות את ההערכות הקודמות שלהן – בדוחות החדשים הן יקדימו את התאריך בו הן ציפו שאנדרואיד (Android) תשתלט על העולם הסלולרי .

אבל אני מציע לכולם לחכות רגע עם ההערכות שלהם. מי שעוקב אחרי שיחות שקשורות למערכות ההפעלה הסלולאריות ברחבי הרשת, בפייסבוק (Facebook), בתגובות לידיעות ובדיונים במקומות אחרים, רואה שקרוב לפני השטח מתחילה להתעורר הערכה מסוימת, בלשון חיובית, למערכת ההפעלה מבית מיקרוסופט (Microsoft). כן אחרי שהיא הושמצה ללא רחם מרגע שהיא יצאה לשוק, עד כדי שהיו כאלו שכינו אותה, גם בארץ, "סוס מת" (כן, ג'ימי שוורצקוף יקירי איש STKI, אני מתכוון אליך בין השאר), מתברר שאנשים מתחילים להבין שהקרב על הבכורה בשוק מערכות ההפעלה יהיה, לפחות, משולש ולא זוגי בלבד.

עכשיו אני רוצה להזכיר לכם שממש לא מזמן התפרסמו ידיעות על כך שמיקרוסופט מרוויחה לא רע בכלל מכל מכירת טלפון שמבוסס אנדרואיד (כאן וגם כאן). למה זה חשוב לצורך העניין? כי מיקרוסופט לא לבד בתביעות מול יצרניות הטלפונים שמשתמשות באנדרואיד.

קרא עוד:  בקרוב בכרום: שיתוף תכנים בין מכשירים שונים

אפשר בהחלט להזכיר את אורקל (Oracle) כחברה שעוקבת בעניין רב אחרי המהלכים של מיקרוסופט בתחום הזה. אורקל, כידוע, היא בעלת הזכויות על Java, אחד המרכיבים של מערכת ההפעלה מבית גוגל, ולדעתי זו רק שאלה של זמן עד שגם במקרה שלה נשמע על התפשרויות מחוץ לבית המשפט שיכניסו לכיסה כמות מסוימת של דולרים על כל טלפון מבוסס אנדרואיד שיימכר, חברה אחר חברה.

כבר כתבתי בעבר שתחת חוקי זכויות היוצרים והקניין הרוחני הנוכחיים חברות טכנולוגיה רבות מדי עסוקות, לא פחות מפיתוח, ברדיפה אחר תביעות שמנות שיכניסו מזומנים לקופות שלהן. אבל זה המצב, ועד שלא יהיה שינוי מהותי בתחום הזה, חברות כמו אורקל ומיקרוסופט, ולא רק הן אלא גם חברות "שמתמחות" ברכישת פטנטים טכנולוגיים, ימשיכו במאמצים שלהן לסחוב לבית משפט את כל מי שהן יכולות להרוויח ממנו.

בשורה התחתונה זו רק שאלה של זמן עד שאנדרואיד, החינמית לכאורה, תהיה קצת יקרה מדי לכיסן של יצרניות הטלפונים. 5 דולרים לזו, 5 דולרים לאחרת ולך תדע איפה זה ייגמר. מספיק שמיקרוסופט תוריד קצת את המחיר של Windows Phone, מתחת לקו העלויות של המערכת "החינמית", והיא בהחלט תגרום ליצרניות הסלולאריים לחשוב טוב טוב על הטלפון הבא שלהן.

כי אם חלונות תהיה יותר זולה, בשורה התחתונה, והיא גם "לא רעה", אז למה לשלם סתם? אפילו אם הן יחסכו דולר על כל מכשיר ולא יותר, זה מסתכם לכמה עשרות מיליוני דולרים בהיבט שנתי. כשכוח כלכלי כזה יעמוד פתאום לצידה של מיקרוסופט, גם אם הוא יושג באופן "כשר אבל מסריח", אל תתפלאו אם בערך בעוד שנה וחצי מהיום מערכת ההפעלה הפופולארית ביותר, גם בתחום של הטלפוניה החכמה, תהיה מיקרוסופט.

קרא עוד:  גם זה הגיע: גוגל החלה להציג פרסומות בתזרים העדכונים של אפליקציית החיפוש

פורסם לראשונה בבלוג החתול הטכני.