באיחור רב, מיקורוספט השיקה רשמית את מערכת ההפעלה החדשה-ישנה Windows Mobile 6.5. המערכת  הוצגה לראשונה בכנס MWC בברצלונה כבר בפברואר השנה, ומאז עברו כ-8 חודשים ,זמן ארוך ביותר (ולא הגיוני בהתחשב בתחרות בתחום) לחברה בסדר גודל כמו מיקרוסופט. למרות ההמתנה הארוכה, מערכת זו אינה מביאה איתה חידושים מהפכנים במיוחד ביחס למערכות ההפעלה החכמות הקיימות כיום בשוק, אלא נשארת נאמנה למאפיינים הותיקים שלה.

הרבה נאמר על עליה, ובעיקר דברים רעים: איטית ,מסורבלת, לא ידידות למשתמש, מרובת תקיעות וכמובן אסור לשכוח, השימוש בסטיילוס חובה.
כבר בגילגול הקודם שלה, הבינו יצרניות הטלפונים המבוססים על מע' ההפעלה  Windows Mobile 6.1,6 שלא ניתן להשאיר את הממשק כמו שהוא, לאור המתחרות החדשות והחזקות בשוק Apple ו-Google והחלו ליצור מן תחליפים או סקינים שונים כדי לנסות ולצמצם את האינטרקציה עם מערכת ההפעלה. HTC יצרה את TouchFLO 3D וסמסונג את Samsung Today ו-Touch WIZ

היום נראה כי מיקרוסופט חוזרת לעניינים ומנסה להתאים את מע' ההפעלה לשימוש לא רק לאנשי העסקים, אלא גם לקהל הרחב. בין השינויים המשמעותיים הם הממשק הידידותי למשתמש,גלילה קינטית (בדומה ל-iPhone) כמעט בכל התפריטים והגדלת רוב הלחצנים כך שנוכל ללחוץ עליהם עם האצבע ולא נהיה חייבים לגשת ולהוציא את הסטיילוס.
רוב השינויים הנ"ל נעשו בייחוד במקומות נבחרים: מסך היום (today screen) שונה והותאם לעבודה עם האצבעות, דפדפן האינטרנט יותר ידידותי למשתמש ומהיר יותר ומסך ההגדרות הראשי במכשיר.  שאר הדברים הושארו פחות או יותר כמו שהם. דבר נוסף היא חנות היישומים, ה-Marketplace שהושקה יחדם עם המערכת ההפעלה.

קרא עוד:  סמסונג הכריזה על בטא ל-Android 10 ו-One UI 2.0 עבור Galaxy S10

לסיום, למרות כל ה"שבחים" שהוזכרו לעיל ,יש לציין כי זוהי אחת המערכות היותר גמישות ומפורטות וללא ספק 6.5 היא רק ציון דרך לקראת Windows Mobile 7 שתצא בעוד כמה חודשים,אז אמור להיות שינוי מוחלט של מע' ההפעלה., השאלה האם זה יספיק כדי להתחרות באנדרויד ההולכת ומתחזקת.

לסקירה מלאה ומפורטת של המערכת החדשה באתר Engadget.