לפני מספר ימים שוחררה במהלך תערוכת הטכנולוגיה MWC, גרסת הבטא של מערכת ההפעלה הבאה מבית מיקרוסופט –  Windows 8, אשר אמורה להיות הכניסה של מיקרוסופט אל עולם הטאבלטים. התקנו, הגדרנו, צילמנו ובדקנו את המערכת החדשה וזוהי ההתרשמות הראשונה שלנו מהמערכת החדשה.

התקנה פשוטה
לעומת מערכות ההפעלה הקודמות מבית מיקרוסופט, הפעם לא היה צריך להסתבך עם בחירת קובץ ISO וכדומה, כל שהיה צריך לעשות הוא להוריד קובץ יחיד וקטן מאתר מיקרוסופט והוא כבר מוודא לבד שהמחשב שלך או הטאבלט, מתאימים לשדרוג. לאחר מכן מוריד את הקובץ לבד וכל שנשאר הוא להתקין התקנה סטנדרטית. עם קצת התאמות פה ושם לבעלי טאבלטים, כאשר הפעם במקום הדגל הרגיל של חלונות אליו אנו רגילים כבר שנים בהדלקה, ניתן לראות את הדג של מיקרוסופט, כאשר מאחוריו הספרה 8. למי שהעדיף, מיקרוסופט גם הציע קובץ ISO לצריבה.

ההתקנה הייתה מהירה יחסית, אינה שונה בהרבה מהתקנת Windows 7 ולאחר 2 הפעלות מחדש של המחשב, ההתקנה הסתיימה.

הדלקה מהירה
אחד הדברים שהשתפרו במערכת ההפעלה החדשה הינו מהירות ההפעלה, כאשר מרגע הדלקת המחשב לוקח כ-40 שניות עד שממשק המטרו מופיע על המסך (זאת בתנאי שאין לכם סיסמה למחשב), והמערכת כבר מוכנה לשימוש. מהיר למדי.

 

ממשק המטרו
אחד הדברים המשמעותיים שנוספו למערכת ההפעלה החדשה, הינו ממשק המטרו הלקוח ממערכת ההפעלה לניידים מבית מיקרוסופט, ומחליף את תפריט ההתחל המוכר והוותיק, ובו בעצם ניתן לראות את כל האפליקציות והעדכונים השונים מהן, כאשר כבר בהפעלה הראשונה מופיעים מספר רב יחסית של אפליקציות מובנות. את המטרו, כמו את תפריט ההתחל הישן, ניתן לפתוח ע"י לחיצה פשוטה על מקש ההתחל במקלדת. הממשק למי שלא מכיר, הוא בנוי בצורת אריחים מרובעים על הקיר, וכולל "מסך התחלה" דומה לזה של הסמארטפונים של מיקרוסופט, עם Live Tiles המציגים עדכונים מאפליקציות ייעודיות שונות.

יש מספר דברים שניתן להתאים במטרו כגון צבע הרקע והצורות ברקע וניתן לנוע בגלילה של העכבר באמצעות פס בגלילה שבתחתית או פשוט ע"י הזזת העכבר לכיוון אותו אתם רוצים. במסך המטרו ניתן להוסיף או להסיר אייקונים, לשנות את גודלם – כמו כן על כל אריח מוצג מידע מתוך האפליקציה (בתנאי שהיא מותאמת) כגון אימייל חדש באפליקציית האימייל או מזג האוויר במיקום שלך באפליקציית מזג האוויר.

קרא עוד:  עדכנו עכשיו: פריצת אבטחה חמורה ב-Windows 10 התגלתה על ידי ה-NSA

מטרו בכל מקום
דבר נוסף שהשתנה במערכת ההפעלה הינו הגישה של מיקרוסופט לאפליקציות. פרט לחנות האפליקציות שעליה נרחיב בהמשך, השתנו גם הממשק של כל האפליקציות, כאשר העיצוב הכללי השתנה למטרו ותאימות לטאבלטים, ועתה גם נוספו אפליקציות מובנות רבות כגון מייל, מפות, יומן, מזג אוויר,אפליקציה פיננסית, קורא מסמכי PDF וגישה מהירה למצלמה. כמו כם גם שני אפליקציות לאינטראקציה עם הרשתות החברתיות השונות וגרסה מיוחדת של אינטרנט אקספלורר המותאמת לטאבלטים.

 

חנות האפליקציות
לאחר שאפל פתחה את חנות האפליקציות למקינטוש, הגיעה גם תורה של מיקרוסופט, אשר במערכת החדשה הוסיפה חנות אפליקציות  – גם היא בעיצוב המטרו, אשר כרגע קצת דלה ביישומים (כ-70) ,אך אמורה להתפתח ככל שהמערכת תתקדם. החנות כוללת כרגע רק אפליקציות חינמיות, בניהן המשחק הפופלארי Cut The Rope ,אפליקציית הציור של Autodesk ואפליקציה של Evernote. כאשר כמו בכל חנות אפליקציות מופיעות האפליקציות על פי קטגוריות שונות, על פי כמו מכירות וכמובן התקנה פשוטה, לוחצים על 'התקן' וממתינים לסיום ההורדה.

סנכרון ושיתוף
אחד הדברים שמיקרוסופט שמה עליו דגש במערכת הינו הסנכרון בין כל המכשירים – כאשר אחד הדברים הראשונים שנדרש מהמשתמש לבצע בהתקנת המערכת הינו להתחבר או ליצור חשבון Live. כך, כל המערכות ההפעלה מבוססי מיקרוסופט כמו Windows 8, או Windows Phone, יהיו מסונכרנים ויכללו את כל כל ההגדרות האישיות, התמונות, הקבצים ועוד. כצפוי, בעולם בו חברה ללא שירות ענן היא לא חברה מקובלת, גם מיקרוסופט נכנסת יותר חזק בשוק עם שירות ה-SkyDrive, כונן הרשת הוותיק שלה, אשר עתה מקבל קצת יותר דגש עם יישום ייעודי והתממשקות עם מספר אפליקציות כגון התמונות והמייל. שירות הענן של מיקרוסופט הינו חינמי ובעל אחד מהנפחים הגדולים כיום בשוק, כ-25GB אחסון ברשת, כאשר הוא מספק סנכרון עם מגוון שירותי ה-Live של מיקרוסופט. דבר נוסף שניתן לראות בו שינוי מהותי הוא הוא שיתוף ברשתות החברתיות השונות, כאשר ישנם מספר כפתורי שיתוף במקומות אסטרטגיים במיוחד על מסך הבית.

קרא עוד:  גוגל עובדת על הקלטת שיחות באפליקציית החיוג שלה

ממשק
כפי שמרנו לפני, אחד הדברים שהכי השתנו הינו הממשק אשר שונה למטרו והותאם לטאבלטים, דבר שמתבטא בסרגלי כלים בשני צדדי המסך הניתנים לפתיחה בכל עת – הימני למספר הגדרות, כמו גם שיתוף וחיפוש והשמאלי למעבר וסגירת אפליקציות פתוחות. ישנה הרגשה של שילוב עולם הסמארטפונים בעולם הדסקטופים, כל האלמנטים המוכרים הגיעו לכאן וכמו כן נוסף גם מסך נעילה המוכר מהמכשירים הניידים, אשר מתבטא בתמונה לבחירתכם, עם מידע עדכני על מצב הרשת שלכם, סוללה, אימיילים, הודעות צ'ט ועוד. שינוי נוסף הוא בסייר הקבצים, שהפך להיות בעל צורה של אופיס 2010, בעל תפריטים וויזואליים מגוונים עם סרגל ה-Ribbon.

תאימות
אחד הדברים החשובים למי שמתקין מערכת הפעלה חדשה (ואנחנו בניהם) הוא לדעת האם היישומים בו הוא משתמש יוכלו לפעול גם במערכת החדשה, וכאן אנחנו יכולים להרגיע ולהגיד שהמספר המועט אומנם של היישומים שניסינו להתקין הותקן בהצלחה, בניהם Skype, וגוגל כרום.

ועתה לשאלה הגדולה: האם להוריד את המערכת?

והתשובה היא 'תלוי', המערכת מומלצת בגרסה הנוכחית שלה רק למי שרוצה להתנסות, וגם אז מומלץ לא למחוק את מחיצת הכונן בשביל זה, אלא לפצל את הדיסק הקשיח שלנו או להתקין על מערכת וירטואלית. אך למי שרק רוצה את כל הפיצ'רים ורוצה להשתדרג, מומלץ לחכות לגרסה הרשמית שתצא בבוא הזמן. באופן כללי נראה כאן התקדמות גדולה מאוד של מיקרוסופט והתחברות לעולם העדכני – אם זה שיתוף, שירותי ענן, ממשק מותאם לטאבלטים, אלמנטים רבים מעולם הסמארטפונים ועוד.

וידאו: תהליך ההתקנה וממשק המטרו של מערכת ה-Windows 8