כפי שהבטיחה סיפקה היום מיקרוסופט (Microsoft) תדרוך לכתבים על התקדמות הבנייה של חלונות 10 (Windows 10) וכן הציגה תכונות חדשות שנוספו למערכת ההפעלה בגרסאות הבנייה החדשות, כולל כאלו שיצורפו אליה רק בהמשך ועדיין לא זמינות להורדה בתוכנית Windows Insider.

עוד לפני הצגת הפרטים החדשים סיפקו אנשי מיקרוסופט מספר פרטים על התוכנית. לדבריהם הורדה גרסת ההדגמה כבר 1.7 מליון פעמים מאז שהפכה לזמינה בספטמבר 2014, והמורידים סיפקו 800,000 פיסות משוב שקשורות ל-200 אלף נושאים. על הבמה הוקרן סרטון שמציג את האנשים שאחראים לטיפול במשובים הללו והטמעת החשובים בהם תוך מערכת ההפעלה עצמה, וכנראה משפט המפתח שאפשר לקחת ממנו הוא : It's not a Redmond thing it's a global thing.

כמו כן חזרה החברה והבטיחה: חלונות 10 תהיה זמינה בחינם למשתמשי חלונות 7, חלונות 8.1 ומשתמשי Windows Phone 8.1 בשנה הראשונה לאחר השקתה.

ג'ו בלפיורי עלה על הבמה כדי להציג תכונות חדשות וחדשות יותר במערכת ההפעלה, כולל כמה שכבר הוצגו אך זכו לרענון מכלשהו מאז הצגתם. כך למשל הוצג תפריט ה-'התחל' החדש/ישן שמאפשר כעת לפתיחה על מסך מלא ומעבר למצב האריחים בלחיצת כפתור.

בנוסף הוא הראה כיצד במחשב 2-ב-1 עם מסך נתיק, ברגע שמנתקים את המסך מהמחשב ועוברים למצב טאבלט, כל החלונות נפתחים על מסך מלא וניתן לעבור ביניהם בהחלקת אצבע, ותפריט ההתחלה עובר באופן אוטומטי למצב האריחים. עם זאת, ברגע שמחברים את המסך חזרה למחשב או עוברים למצב מקלדת/עכבר הכל חוזר למקום בו הוא היה, כולל המצב הראשוני של החלונות שנפתחו על מסך מלא.

כמו כן הוצגה חלונות 10 על טאבלט רגיל, עם ממשק זהה לחלוטין לזה של חלונות 10 בנייד או במחשב שולחן עבודה. למעשה, אין כל צורך בהתאמה של מערכת ההפעלה לטאבלטים עם מסך בגודל של 8 אינץ' ומעלה, כולל האפשרות לעבוד במצב שולחן העבודה הרגיל, וכלל הרצה של יישומי 32 ביט לצד יישומי 64 ביט.

קרא עוד:  כרטיסי המסך Radeon RX 5700 של AMD הוכרזו רשמית

היי קורטנה ב-PC
"קורטנה היא יותר מעוזרת אישית, אבל היא לומדת להכיר רק מה שאתה מרשה לה לדעת עליך, ואת זה היא לומדת מצוין", אמר בלפיורי והמיג לראשונה את העוזרת האישית של חלונות 10 בגרסת ה-PC, והוסיף כי התוכנה כבר יודעת 'לדבר' בשבע שפות.

לדבריו, כאמור, ניתן לשלוט במידע שקורטנה יודעת על המשתמש על ידי הוספת גורמי עניין ו/או הסרה של דברים שלא רוצים שהיא תדע דרך יומן הפעילות/מסך הבית של קורטנה. בנוסף, היא משולבת באופן אינטגרלי במנוע החיפוש של חלונות כך שאפשר להכתיב לה איזה ממסכים רוצים למצוא.

הוא אף הראה כיצד ניתן להכתיב מיילים שלמים בעזרת התוכנה, כולל שימוש בהש-טגים, וכמובן על ידי נתינת הוראה לשליחת המייל באמצעות באופן קולי.

חלונות 10 בטלפונים
השלב הבא בסקירה היה הצגת התפעול של חלונות 10 בטלפונים, ולמעשה גם בטאבלטים עם מסכים הקטנים מ-8 אינץ'. בלפיורי השתמש ב-Lumia 520 כדי להציג את מערכת ההפעלה החדשה מותאמת למסך הקטן.

באופן בסיסי ניתן לומר שבמבט ראשוני משתמשי Windows Phone 8.1 ירגישו מיד בבית עם ממשק האריחים שלא השתנה בהרבה מבחינתם. עם זאת, כעת ניתן בכל מקום שבו אפשר להקליד להשתמש בדיבור כדי לתת הוראות, אבל ההתאמה נמצאת מאחורי הקלעים: מרכז ההתראות/פעולות זהה לחלוטין לזה של גרסת חלונות 10 לניידים ונייחים, והשפה העיצובית של האפליקציות עוברת שינוי כך שתראה ותתאים לשימוש בכל המכשירים המבוססים על חלונות 10.

קרא עוד:  אסוס השיקה בארץ את מארז ROG Strix Helios

זה גם אומר שחלק מיישומי האופיס של מיקרוסופט יוצעו כחלק ממערכת ההפעלה בסביבה הטלפונית, ומעבר לכך שהם יפעלו בדיוק אותו דבר, הם גם יתמכו בתכונות של הטלפון כמו אפשרויות שידור אלחוטי וכיו"ב.

אפליקציות זהות
קבוצת ה-Outlook של מיקרוסופט עובדת על לקוח אוניברסלי חדש שיעבוד בכל הפלטפורמות בדיוק אותו דבר ושיעשה שימוש במנוע של Word, כולל בטלפון, תוך הקפדה על אותה שימושיות: משיכה ימינה תגרום להצבת דגל, ומשיכה שמאלה למחיקה. בדומה לכך יפעל לוח השנה שיראה בדיוק אותו דבר ולא משנה מה המכשיר שמשתמשים בו.

כמו כן עובדת החברה על יישום תמונות חדש לחלוטין ששוב יציג ממשק אחוד. הממשק יאסוף לתצוגה את התמונות ששמורות בשירות האחסון בענן של מיקרוסופט, OneDrive, תוך כדי שמנוע יידע להסיר מהתצוגה תמונות כפולות באופן אוטומטי. המשתמש גם יוכל לקבוע יכולות עיבוד תמונה בסיסיות כמו הסרת עיניים אדומות. תהיה אפשרות גם לקבוע יצירת אלבומים באופן אוטומטי.

בעתיד ניתן יהיה גם להעלות שירים ל-OneDrive כדי לנגן אותם באמצעות אפליקציית המוזיקה מכל מקום ומכל מכשיר.

בלפיורי הציג גם את הדפדפן החדש ספארטן שבהתחלה יהיה זמין בגרסאות הבנייה רק ל-PC ובהמשך גם לטלפונים. הוא הראה כיצד אפשר לכתוב הערות על הדפדפן עצמו, בכתב יד או באמצעות מקלדת, ולשתף את הדף יחד עם ההערות באמצעות כל אפליקציה שתומכת בכך.

כן הוא הראה אי אפשר לעבור למצב קריאה של עמודי אינטרנט כדי להקל על העיניים במקרה בו רוצים לראות טקסט ותמונות בלבד מבלי כל מה שנמצא בסביב באתר, וכן כיצד להשתמש ברשימת 'קריאה מאוחרת' שתהיה משובצת בדפדפן עצמו וניתן יהיה לפתוח אותה בכל מכשיר שתומך במערכת ההפעלה.