אתר Wikipedia שהוחשך

קרן ויקימדיה (Wikimedia Foundation), העמותה ללא כוונות רווח שמפעילה את ויקיפדיה (Wikipedia), הודיעה על הפסקת מיזם Wikipedia Zero אשר נוצר במטרה לאפשר גישה ללא עלות גלישה לתכני האנציקלופדיה החופשית המקוונת במדינות מתפתחות. המיזם יפיסק את פעילותו בסוף 2018.

מיזם Wikipedia Zero החל את דרכו ב-2012. על פי הודעת הקרן במשך שש שנות הפעילות שלו נחתמו הסכמים עם 97 מפעילות סלולר ב-72 מדינות. המטרה הייתה להנגיש את המידע שכלול בויקפדיה להמונים בכלל, ובפרט למנויים השונים של מפעילות הסללור ללא עלות, ומבלי שהגלישה לאתר תהיה חלק מחבילת הגלישה שבדרך כלל מהווה מצרך יקר, במיוחד במדינות מתפתחות.

בקרן הוחלט להפסיק עד סוף השנה את עבודת המיזם ולא לחדש הסכמים קיימים או לחתום על הסכמים חדשים. על פי ההודעה שפרסמה החברה הסיבות לכך מגוונות. אחת הסיבות העיקריות היא חוסר המודעות והשימוש הנמוך בויקיפדיה מחוץ למערב. בקרן כבר מקדמים בהצלחה מספר תוכניות להגברת המודעות וההכרות עם האנציקלופדיה במדינות כמו ניגריה ועירק. כמו כן הירידה המתמשכת במחירי חבילות הגלישה הסלולרית מאפשרת ליותר ויותר משתמשים לגשת לרשת וכך למידע החופשי המצוי בה.

-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.