מתקינים את אפליקציית וואטסאפ (Whatsapp) ומקבלים הודעה שנשאר לכם עוד x ימים עד שיפוג זמן השימוש בחינם? עכשיו זה כבר לא יקרה: החברה שבבעלותה של פייסבוק (Facebook) הודיעה כי תפסיק להציג ולדרוש (או יותר נכון לאיים) תשלום של 99 סנט בשנה עבור השימוש בה, כך אמר היום יאן קום מהמייסדים בכנס DLD הנערך בגרמניה.

לדברי קום, הסרת הדרישה תסייע לחברה לצמוח שכן אמנם עבורנו לא מדובר בסכום גדול במיוחד אולם משתמשים במדינות מתפתחות לא יכולים להרשות לעצמם הוצאות שכאלו ואין להם גישה לאמצעי תשלום אלקטרוני: “זה פשוט לא עובד כל כך טוב. אנחנו לא מעוניינים שאנשים יחשבו כי בנקודה מסוימת הם יאלצו לוותר על התקשורת עם העולם”.

ואולם, בעוד שהוצגה הודעה זו בכל פעם מחדש, השירות נחשב לחינמי ומעט המשתמשים שאכן שילמו בפועל עבורו, שכן וואטסאפ מיום היווסדה לא גבתה תשלום או הציגה פרסומות באפליקציה.

כעת נותרת השאלה הגדולה כיצד פייסבוק מתכננת לרשום הכנסות (מונטיזציה) לשירות שעלה לה לא מעט, במיוחד שבמקביל היא משדרגת את שירות המסנג’ר שלה ומוסיפה לו יכולות כמעט על בסיס יומי. ישנן הערכות כי וואטסאפ תנסה לחדור למגזר העסקי שכן כיום היא נחשבת לאפליקציה בעלת כמות המשתמשים הפעילה ביותר העומדת על כמעט מיליארד משתמשים בחודש.