התראות פעילות ואינפורמטיביות

בשבוע הבא צפויה גרסת Jelly Bean לצאת לראשונה על גבי מכשיר ה-Galaxy Nexus. בעוד שהיא לא מביאה עימה מהפכה, היא כוללת מספר אפשרויות חדשות לצד שיפורים רבים מתחת למכסה המנוע. מה צפוי לבעלי האנדרואיד בעדכון המתוק הבא?

Google Now: אולי החידוש המשמעותי ביותר שקיים ב"סוכריית גומי" (Jelly Bean) הוא Google Now, שיפור לאפשרות החיפוש הקולי שלא רק מציג תוצאות חיפוש בצורה של טקסט אלא יודע להציג את המידע בכרטיסיות ולהקריא אותו למשתמש, למעשה ניתן לתאר כי מדובר בעוד "כפיל סירי" אך למעשה מדובר בהרבה יותר מכך.

למעשה Google Now הוא לא רק הפנים החדשות של שירות החיפוש הקולי, אלא מאפשר לקבל מידע רלוונטי גם מבלי לבקש, כך שאם מופעל יישום ה-Google Now בבוקר, טרם היציאה לעבודה מציג היישום את הזמן שייקח להגיע אל העבודה כולל התחשבות בפקקים או בעומס הקיים בתחבורה הציבורית ואף יציע מסלול חלופי, ככל שעובר הזמן היישום "לומד" להכיר את המשתמש ואת העדפותיו השונות.

Beam: אפשרות שיתוף באמצעות טכנולוגיית ה-NFC, הוצגה לנו בגירסאת הקודמת של אנדרואיד, אך הייתה די מוגבלת, היה ניתן לשתף רק קישורים לתכנים כמו יישומים בחנות ה-Google Play או כרטיסי ביקור, ולמעשה המידע אותו היה ניתן לשתף היה מוגבל בגודלו למספר מחרוזות טקסט. כעת בגרסה החדשה מאפשרים לשתף תכנים גדולים הרבה יותר כמו תמונות או סרטוני ווידאו בין מכשירי אנדרואיד התומכים ב-NFC. בנוסף ניתן אף ל"זווג" את המכשיר עם אביזרי בלוטות' משלימים באמצעות נגיעה בלבד.

התראות פעילות ואינפורמטיביות

ההתראות: וילון ההתראות היה חלק מהותי מחוויית השימוש באנדרואיד עוד מהגרסה הראשונה של וכמעט שלא השתנה כלל. כל תפקידו היה לרכז את ההתראות מהיישומים השונים במקום אחד ובלחיצה על ההתראה להפעיל את היישום הרלוונטי, בסוכריית גומי הופך מרכז ההתרעות ליעיל והסברתי הרבה יותר.

בגרסה החדשה ההתראות לא מוגבלות אך ורק לשורות של מלל, אלא יכולות להציג בנוסף גם תמונות. כך לדוגמה אם חבר העלה לגוגל+ תמונה ניתן מבלי להפעיל את היישום להגיב על התמונה על התמונה או לעשות לה +1, או אם לדוגמה מתקבלת הודעה לזימון פגישה ניתן, מבלי לפתוח את יישום יומן הפגישות, לאשר או לדחות את ההשתתפות בפגישה. כמובן, שלמפתחים יש גישה מלאה להתראות החדשות ויכולים לשלוט באיזה מידע יציג היישום שלהם ואף לבחור את הפעולות המהירות שיהיה ניתן לבצע דרך וילון ההתראות.

קרא עוד:  הניסיון החדש של אנדי רובין הוא טלפון שנראה ממש מוזר

על-מנת לא ליצור עומס של מידע בווילון ההתראות, רק ההתראה הראשונה ברשימה מופיעה בצורתה הגדולה, אך באמצעות מחווה של החלקה מטה באמצעות שתי אצבעות, ניתן להרחיב התראות אחרות ברשימה ולהציג מידע נוסף.

בנוסף, מערכת ההתראות החדשה חשופה יותר לשתילת פרסומות, כמו פרסומות ה-AirPush הידועות לשמצה. הבעיה שעד כה לא היה ניתן לדעת איזה יישום שותל פרסומת (או סתם התראות מטרידות) בווילון ההתראות, מעתה ניתן באמצעות לחיצה ארוכה לקבל מידע מאיזה יישום הגיעה ההתראה ואף לבטל את קבלת ההתראות מהיישום באופן גורף.

מצלמה וגלריה: יישום הצילום קיבל שיפור קטן באופן הפעולה שלו שכעת דומה לאופן פעולת יישום הצילום במכשירי ווינדוס-פון, כעת בעת צילום של תמונה התמונה זזה לצד, בהחלקה לכיוון הנגדי ניתן להציג את התמונה האחרונה שצולמה ובמחווה של צביטה נחשפות תמונות נוספות שצולמו. במידה והתמונה לא מוצלחת, החלקה של התמונה לצד העליון או התחתון של המסך תגרום למחיקה שלה.

מקלדת עם טקסט חזוי

מקלדת והכתבה קולית: בכל ירסה מבטיחים לשפר את המקלדת המובנית של אנדרואיד, אך נראה שזהו שיפור המקלדת הנרחב ביותר, כעת המקלדת כוללת בנוסף להשלמה אוטומטית אפשרות לחיזוי המילה הבאה על סמך המילה הקודמת ותכיפות השימוש, בדיוק כמו אפשרות החיזוי שקיימת במקלדות SwiftKey או A.I. Keyboard אך גוגל החליטו לשפר מעט את המקלדת שלהם ובמקום לחשוף הצעות נוספות על-ידי גלילה לצדדים ניתן בלחיצה ארוכה על המילה האמצעית לקבל עוד הצעות רלוונטיות.

בגרסה 2.3, נוספה האפשרות להכתבה קולית, בגרסה 4.0 שופרה ההכתבה הקולית כך שלא היה צריך להמתין לפעולת פענוח ההכתבה שתתבצע על השרת והמילים הופיעו על המסך בסמוך לאמירתן. כעת בגרסה 4.1 ניתן לבצע הכתבה גם במצב לא-מקוון ולמעשה פענוח המילים מתבצע על המכשיר, כרגע האפשרות זמינה באנגלית בלבד אך צפויה להתרחב עבור שפות נוספות.

זיהוי פנים: כאשר הוצגה האפשרות לפתיחת נעילת המכשיר על-ידי זיהוי של המשתמש, עלו טענות שהיא אינה יעילה ומאובטחת מספיק שכן, מתברר שבאמצעות צילום פנים של המשתמש, שזמין היום בקלות רבה באמצעות הרשתות החברתיות השונות, ניתן לפתוח את המכשיר. למרות שמאז ומעולם התייחסו בגוגל אל האפשרות הזו בתור אמצעי אבטחה בחוזק נמוך, הם החליטו לשדרג אותו מעט. כעת ישנה בדיקת חיות (Liveness Check) אשר מחייבת את האדם למצמץ, זאת על-מנת להוכיח שמדובר באדם ולא בצילום.

קרא עוד:  סמסונג מתכננת גרסת Lite של Note 10, וכנראה גם של S10

ביצועים: בגרסת ה"קסטה", אנדרואיד 4.0, הובטח שיפור בביצועים על-ידי הפעלה של האצת-חומרה לצד תמיכה בליבות כפולות, אך לעיתים קרובות מדי הייתה הרגשה של "גמגום" בביצועים של מערכת-ההפעלה, דבר שהוביל לתסכול ולחוויית שימוש ירודה ביחס למערכות-הפעלה מתחרות כמו ווינדוס-פון או iOS.

עם שיחרור הגרסה הנוכחית, גוגל הכריזו על מלחמת חומרה באיטיות ולהביא למקצה של שיפור בביצועים באמצעות מה שהם מכנים "פרוייקט חמאה" שנועד באמצעות מתן עדיפות למחוות משתמש, חיזוי מיקום הלחיצה וגרירה וטכניקות נוספות להביא לשיפור במהירות התגובה.

עוד שיפור שמביא עימו פרוייקט חמאה, הוא בניהול מסך הבית, שהפך מעט חכם יותר. בעבר אם ניסיתם לשים יישומון (Widget) על מסך הבית ובעקבות סידור הסמלים לא היה מספיק מקום הייתה מתקבלת הודעה על המסך כי אין מספיק מקום, בסוכריית גומי זה לא המצב והסמלים זזים ומפנים את מקומם לטובת מיקום היישומון על-גבי מסך בית. אומנם שיפור קטן אך כזה שנועד להביא לחווית שימוש שוטפת יותר.

לסיכום: למרות שנראה תחילה כי סוכריית גומי תהיה עדכון קטן, שכן היא זכתה למספר הגירסא 4.1, גוגל הצליחה להפתיע ולהציג מספיק חידושים שגורמים לנו להצטער שאנחנו לא בעלי מכשיר נקסוס. נראה שבגוגל הבינו מאז הצגת ה"קסטה" כי חווית השימוש המורכבת מחזות מערכת ההפעלה לצד הביצועים מעולים חשובים למשתמשים לא פחות משימושיות ו"פרוייקט חמאה" הוא בהחלט צעד נכון לקריאת ההפיכה של מערכת-ההפעלה למוצר שיגרום לאנשים לרצות להשתמש בו.

לסיכום: כאשר נחשף כי גרסת סוכריית גומי, הוא תת עדכון (4.1), חשבנו כי יהיה מדובר בעדכון קטן שיכלול רק שיפורים לגירסאת ה"קסטה", אך בכנס המפתחים גוגל בהחלט הצליחו להפתיע אותנו עם הצגה של שירותים כמו Google Now, לצד שיפורים נחוצים בחוויה ומהירות השימוש, נראה שבחברה הבינו כי מערכת-ההפעלה טובה צריכה להיות שימושית אך גם מהירה.

-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.