בעידן הדיגיטלי של ימינו, רבים חוששים מאיבוד המידע האישי. כדי לשמור עליו, בוחרים כיום משתמשים לא מעטים באחד משירותי האחסון בענן כדוגמת Google Drive (גוגל דרייב), Dropbox (דרופ-בוקס) ואחרים ולפעמים אף מפזרים את התוכן בין מספר שירותים שונים.

פתרון גיבוי ואחסון נוסף שאט אט תופס לעצמו אוהדים הוא מעין 'ענן פרטי' שמיושם בפועל ככונן קשיח בעל נפח גדול המתחבר לרשת הביתית ומציע בנוסף גם גישה מרחוק. ווסטרן דיגיטל (Western Digital) הייתה אחת החלוצות בתחום הזה ויש לה מספר מוצרים בתחום. לאחרונה היא השיקה את My Cloud Home, דגם משודרג לכונן My Cloud הוותיק של החברה שמציע מעבד מהיר וחזק יותר, גישה מכל מכשיר וגם אפליקציות ייעודיות המשדרגות את יכולות הענן הפרטי.

מוכן לעבודה

בדומה למוצרי NAS אחרים – התקני אחסון צמודי רשת או Network Attached Storage – גם My Cloud Home אינו זקוק לחיבור פיזי ישיר למחשב. תכונה זו מאפשרת למקם אותו בכל מקום בבית, אם כי הוא חייב להיות בקרבת נקודת חשמל ועם אפשרות להתחבר לרשת הביתית עם כבל. מכיוון שהוא מציע עיצוב אלגנטי למדי, ניתן גם במרחבים מעוצבים בבית, והוא נראה ומשתלב מצוין גם שמניחים אותו על שידת הטלוויזיה.

ההתקנה עצמה מהירה וקלה והיא דורשת שימוש בטלפון בלבד. מחברים את הכונן לחשמל ולרשת הביתית בעזרת כבל רשת הכלול בערכה, מורידים את האפליקציה ומייד עם ההפעלה שלה הכונן מזוהה באופן מיידי. יש לאמת את קוד האבטחה, לפתוח חשבון וזהו – הכונן מוכן לשימוש. אם רוצים לגשת לכונן דרך המחשב יש להתקין תוכנה ייעודית בשם WD Discovery. התקנתה מאפשרת גישה ישירה לכונן החיצוני כאילו היה כונן פנימי במחשב, וזאת באמצעות אות זיהוי כונן נפרדת וייעודית.

התוכנה מאפשרת מספר פעולות נוספות עליהן נרחיב בהמשך.

תפקודיות מורחבת ב-My Cloud Home

הדבר הבסיסי שאפשר לעשות עם My Cloud Home הוא לגשת לקבצים האישיים מכל מקום, בין אם דרך אפליקציה בטלפון או דרך אתר האינטרנט של החברה. אבל כאמור, My Cloud Home מציע יותר אפשרויות בהשוואה לדור הקודם.

אחת התכונות החדשות יותר נקראת Social and Cloud Import. באמצעותה ניתן לגבות ולסנכרן קבצים משירותי ענן אחרים ישירות לכונן. השירותים הניתנים לגיבוי הם Box (בוקס), Google Drive וכן Drop Box. בנוסף ניתן לגבות קבצי מדיה שהועלו לרשת החברתית פייסבוק (Facebook). הגיבוי מתבצע בצורה פשוטה למדי וכל שנדרש הוא לבחור את השירות ממנו רוצים לגבות את הקבצים ולהזין את פרטי החשבון. בנוסף, לאחר מכן, כל קובץ שיועלה לשירותי האחסון בענן המסונכרנים יגובה אוטומטית גם ב-My Cloud Home.

הגיבוי מתבצע ברקע ואינו דורש מהמשתמש פעולה כלשהי. עם זאת, במהלך הבדיקות שלנו נתקלו בבעיות בגיבוי עם Google Drive. הכונן לא גיבה את כל הקבצים הקיימים והיינו צריכים לכבות את השירות בכונן ולהפעיל אותו שוב כדי ששאר הקבצים יועברו. בשאר שירותי הענן לא נתקלנו בבעיות להוציא גיבוי התמונות של פייסבוק אבל מסיבה אחרת: השירות הופסק באופן זמני לאחר שפייסבוק שינתה את תנאי השימוש שלה. בווסטרן דיגיטל יצטרכו לעדכן את האפליקציה בהתאם. נכון לרגע כתיבת שורות אלה, לא ניתן לבצע גיבוי עד שפייסבוק תאשר את האפליקציה החדשה, כשזו תהיה מוכנה.

צריך גם לזכור שגיבוי ראשוני, שסביר להניח מכיל מידע בנפח רב, יתפוס חלק נכבד מנפח התעבורה ברשת הביתית והוא יימשך זמן רב למדי אם נעשה שימוש פעיל במיוחד בשירותי האחסון בענן. מכיוון שכך כדאי להתחיל את הגיבוי הראשוני בשעות בהן לא משתמשים ברשת הביתית. היה נחמד אם הייתה אפשרות להגדיר את זמני העבודה של הגיבוי בהתאם לכך.

בכל מקרה, גיבוי שירותי הענן ב-My Cloud Home הוא פתרון מצוין למי שחושש לשמור את כל הקבצים האישיים שלו 'בסל אחד', כלומר רק בענן.

קרא עוד:  סקירה: Roidmi NEX - מי צריך דייסון?

שני השירותים האחרים היו פחות שימושיים בבדיקות שלנו. הראשון מאפשר לייבא קבצים מכונן My Cloud ישן והשני הוא אפשרות להשמיע קבצי מוזיקה המאוחסנים בכונן בפקודות קוליות על ידי שימוש בעוזרת הוירטואלית Alexa (אלקסה) – לא רלבנטי בישראל בכל מקרה.

יש לזכור כי כדי לגשת לקבצים בכל רגע נתון הכונן חייב להיות מחובר לאינטרנט כל הזמן. כלומר, גם אם מנסים לגשת דרך הרשת המקומית הכונן צריך להיות מחובר לאינטרנט, והסיבה היא שבכל גישה של המשתמש לכונן מתבצעת גם גישה לשרתי החברה. לא ברור לנו מדוע אופן העבודה הוא כזה, ובהחלט היה ניתן לצפות שהעבודה ברשת הביתית תהיה חלקה ומהירה יותר.

שרת מדיה אישי

לצד שלושת השירותים המוזכרים לעיל יש עוד שלוש אפליקציות צד שלישי המרחיבות את יכולת הכונן.

השירות Plex מאפשר הזרמת וידאו למזרימי מדיה או מכשירים שונים כדוגמת טלוויזיה וטלפונים והופך את כל תוכן המדיה בכונן לזמין לצפייה ישירה. Plex זמין כאפליקציה לנייד או כשירות בדפדפן ומארגן את התוכן בצורה נוחה עם אפשרות להוספת תקצירים ותצוגה מקדימה לקבצי הוידאו. 

על מנת לגשת לקבצים אמצעות Plex יש תחילה לאפשר את האפליקציה דרך ממשק הרשת. האישור יוצר תיקייה ייעודית לתוכנה בכונן, ולשם יש להעביר את כל קבצי המדיה שרוצים להזרים. אפליקציית Plex לטלוויזיה חכמה מאפשרת גישה לקבצים בכונן אך ורק כאשר המחשב האישי פתוח. לעומת זאת, הגישה דרך אפליקציה ל-Android TV צריכה בפעם הראשונה לבצע חיבור בין המשתמש לכונן דרך המחשב האישי, ולאחר מכן אין בו יותר צורך.

אנחנו בחנו את הזרמת מדיה לטלוויזיה חכמה בעלת אפליקציית Plex ולמזרים מדיה Mi Box של שאומי (Xiaomi) המבוסס על Android TV והשתמשנו ב-VLC וב-Plex כאשר שני המכשירים מחוברים לרשת קווית. קבצי מוזיקה וסרטים באיכות HD ו-Full HD התנגנו ללא הפסקות או גמגומים, גם כאשר במקום אחר בבית צפו בתוכן מהאינטרנט. עם זאת, כאשר ניגנו סרטים באיכות 4K חווינו תקיעות חוזרות בוידאו, מה שגרם לנו בסופו של דבר להפסיק את הצפייה.

שליטה מלאה דרך הטלפון החכם

לאפליקציה בטלפון החכם יש שליטה מלאה בכונן באופן דומה לממשק הרשת. היא נוחה מאוד לשימוש ומלבד גישה מהירה לתיקיות וקבצים, היא מאפשרת הוספת שני מנגנוני אבטחה כדוגמת קוד גישה או טביעת אצבע מאחר והחשבון באפליקציה פתוח כל הזמן ואינו מתנתק בכל יציאה. בגישה דרך ממשק הרשת עדיין ממשיכים להשתמש בשם משתמש וסיסמה, וחבל שכך. היינו שמחים לקבל תוספת לקוד גישה או אימות דו-שלבי מאחר וסיסמת החשבון כנראה תהיה שמורה בדפדפן המחשב.

בממשק האפליקציה של My Cloud Home ניתן להגדיר משתמשים חדשים אשר יוכלו לאחסן קבצים משלהם. לכל משתמש מוגדרת תיקייה אישית, ויש תיקייה אחת משותפת בשם Family בה ניתן לאחסן קבצים אליהם יוכלו לגשת כל משתמשי הכונן. כמובן שכל משתמש יכול לשתף קבצים או תיקיות עם משתמשים אחרים או בכלל באמצעות קישור ישיר לתיקייה. קבצים אלו מקבלים סימון של שיתוף, כך שהם בולטים בממשק המשתמש וניתן לבטל את השיתוף בלחיצה אחת, ממש כמו בשירותי ענן אחרים.

ניהול המשתמשים הוא בסיסי מאוד ולוקה בחסר, שכן לא ניתן לקבוע כמה נפח יוקצה לכל משתמש, מה מותר לו לשתף ומה אסור. כך יכול להיווצר מצב שמשתמש אחד יתפוס את רוב נפח האחסון של הכונן מבלי שהאחרים יודעים זאת.

האפליקציה מאפשרת בנוסף לגבות תמונות וסרטוני וידאו מהטלפון ישר אל הכונן. ניתן להגדיר גיבוי גם כאשר מחוברים לרשת סלולרית או רק כאשר הטלפון מחובר לרשת אלחוטית (WiFi). בכונן נוצרת תיקייה בשם המכשיר, כך שגם אם מתקינים את האפליקציה במספר מכשירים עם אותו חשבון, ניתן בכל זאת לאתר את הקבצים הרצויים בצורה קלה.

מוקדם יותר הזכרנו את WD Discovery המאפשרת גישה קלה לכונן דרך המחשב לאחר הגדרת שם משתמש וסיסמה. היא מאפשרת לבצע פעולות דומות לאלו שקיימות באפליקציה, אך יש להשאיר את המחשב פועל כי כל איבוד חיבור בזמן הגיבוי, ומכל סיבה שהיא, מצריך חיבור מחדש לכונן או השירות. בעיה אחרת היא שגיבויים אלו אינם קשורים לגיבויים הנעשים באמצעות האפליקציה או ברשת, ולכן ניתן ליצור כפילות תוכן.

WD Discovery היא תוכנה המיועדת לכלל מוצרי החברה, והיא מציגה מספר לשוניות של אפליקציות נוספות שלא ברור האם הן קשורות לשימוש בכונן או לא. אנחנו כבר חשבנו כי ישנה תקלה וכי בבדיקה מול התמיכה של WD והפורומים באתר העלו שהאפליקציות כלל לא תומכות בכונן. השאלה היא, מדוע WD מפנה לתוכנה שאינה תומכת באופן מלא ב-My Cloud Home? ואם כבר הפנתה, אז לפחות שתצרף הערה לתוכנה.

ביצועים

My Cloud Home מחובר לרשת בחיבור RJ45 התומך במהירות מרבית של 1 גיגה-ביט/לשנייה. בבדיקות הביצועים שביצענו דרך המחשב האישי קיבלנו מהירות כתיבה של 72 מגה-בייט/לשנייה ואילו מהירות הקריאה עמדה על 32 מגה-בייט/לשנייה ולעיתים ירדה אף אל פחות מ-20 מגה-בייט/לשנייה בתלות בגודל הקובץ. נתונים מפתיעים לרעה במיוחד לאור העובדה שהשימוש העיקרי בכונן הוא קריאת קבצים ברשת. מה שהפתיע אותנו עוד יותר הם הנתונים שקיבלנו כאשר העברת הקבצים נעשתה ישירות בגישה לכתובת ה-IP של הכונן ברשת הביתית: מהירות כתיבה של 115 מגה-בייט/לשנייה ומהירות קריאה של 68 מגה-בייט/לשנייה. למעלה מ-50% הבדל במהירות הבדל בין תצורות החיבור השונות.

עם זאת, לא ניתן לוותר על WD Discovery לגמרי, שכן כאשר מתחברים לכונן דרך כתובת IP, רוב התיקיות של הכונן אינן חשופות – למעשה יש רק תיקייה ציבורית אחת בשם Public לתוכה ניתן להעביר קבצים כאילו הייתה כונן רגיל. ניתן לגשת אליה אך ורק דרך הרשת המקומית ולא ניתן לעשות בה שום פעולה הניתנת לביצוע דרך ממשק הרשת או האפליקציה.

מלבד חיבור רשת, ל-My Cloud Home יש גם שקע USB 3.0 המיועד אך ורק לחיבור וגיבוי התקני אחסון ניידים בצורה מהירה לכונן, פעולה הנתמכת דרך האפליקציה בטלפון החכם. לאחר חיבור ההתקן החיצוני מתקבלת התראה מהאפליקציה. כניסה להתראה מאפשרת להעתיק בלחיצה אחת את כל התוכן של התקן ה-USB ישירות לכונן או לבחור ידנית את הקבצים אותם מעוניינים להעתיק. היה נחמד אם אותו חיבור היה משמש לא רק להעתקה אלא לגיבוי קבוע או הרחבת נפח הכונן.

מבחינת שרידות, My Cloud Home הוא כונן בודד, כלומר חלילה אם קורה נזק לכונן – סיכוי גבוה כי המידע שבתוכו ייפגע. לכן, הכל שאלה של איזה תוכן נשמר עליו, ובמידה ולקבצים הקריטיים יש גיבוי נוסף – הוא בהחלט מספק. מי שבכל זאת מעוניין בפתרון שרידותי יותר יש לחברה דגם עם שני כוננים הפועלים במערך יתירות (RAID-1).

קרא עוד:  סקירה: חודשיים עם OnePlus 7 - קטן יותר, מהנה לא פחות

השורה התחתונה

My Cloud Home הוא כונן רשת המתאים למי שרוצה לשמור את הקבצים החשובים בסביבתו הקרובה וגם לגשת אליהם מרחוק, זאת מבלי להיות תלויים בשירותי ענן שונים. הוא מציע התקנה ידידות ומהירה וממשק נוח וקל לתפעול גם לאנשים שלא ממש טכניים. התוספות בדמות התקנת אפליקציות הזרמת מדיה וגיבוי שירותי ענן אחרים מספקות לו ערך מוסף חשוב ונוח. עם זאת, לווסטרן-דיגיטל יש עוד עבודה בכל הקשור לצד התוכנה ובראשם לשמור על ביצועי הכונן בעבודה מקומית ולהגדיל את היצע האפליקציות. 

מחירו של My Cloud Home בנפח 2 טרה-בייט הוא 769 שקלים ואילו כונן בנפח 3 טרה-בייט נמכר ב-849 שקלים. פתרון יחסית נוח, מבחינת מחיר, לגיבוי קבצים, זאת במידה ואכן משתמשים בשירותי ענן. אחרת אפשר להסתפק בכונן נייד המחובר ישירות למחשב ב-USB ועולה כמחצית המחיר.