למעלה ממיליארד מכשירי טלפון המבוססים על מערכת ההפעלה אנדרואיד נמכרו במהלך 2014. מישהו מופתע? לא ממש, נכון? אנדרואיד שולטת ביד רמה בשוק הטלפונים החכמים, ולא משנה מה גודלם ומה צורתם. גוגל מוכיחה שוב ושוב מה כוחה, וגם בגלל שאפל ממשיכה כרגיל להתסגר בגן שלה, אין לה ממש תחרות. אולי לקראת סוף 2015 חלונות החדשה תצליח לגרד כמה אחוזים מאנדרואיד, אבל קשה לי להאמין שזה יהיה עד כדי כך משמעותי.
היתרון הגדול של אנדרואיד זה כמובן הפתיחות והיכולת לשנות. זו הסיבה שהחברה של סיאנוג'ן הצליחו כל כך עם הרום שלהם. הם ידעו לזרום עם מה שטוב ולשנות את מה שלא, להוסיף ולהחסיר, ובעצם לבנות מעל האנדרואיד של גוגל מעין מערכת הפעלה משלהם.

ועכשיו ההצלחה הזו גם מובילה אותם לשלב הבא: ניסיון לבנות מערכת אנדרואיד שהיא אינה של גוגל, כלומר להפריד את העטינים מהפרה החולבת ולא להסתמך על גוגל מהבחינה של היישומים שמגיעים עם המכשיר וכן לא מבחינת חנות היישומים והיישומים שאפשר להתקין במכשיר.

אני בטוח שלא מעט חברות לא ממש יצטערו אם המהלך הזה של החברה החוצפנית, מבחינה חיובית, יצליח לקרום עיר וגידים אמיתיים. אנדרואיד היא בסופו של דבר לא של גוגל. מה שאנחנו משתמשים בו הוא האנדרואיד של גוגל, כולל כל היישומים שהיא רוצה לדחוף לנו, וגם עושה זאת לפעמים ישירות בתוך מערכת ההפעלה עצמה. הניתוק הזה, בין מערכת ההפעלה שעובדת בסופו של דבר היטב, לבין גוגל יכול רק להועיל ללקוחות הסופיים שיוכלו לבחור בדיוק מה שהם רוצים: אנדרואיד כזה או אנדרואיד כזה – טוב, חוץ מאלו כמובן שבוחרים שוב ושוב ב-iPhone.

קרא עוד:  תמונות אמיתיות ראשונות של Galaxy Note 10

מה שקצת הפתיע הוא ההחלטה של מיקרוסופט, לפחות לפי הדיווחים, להשקיע בסיאנוג'ן עשרות מיליוני דולרים. זו הדרך שלהם לנקום קצת בגוגל? אולי. אבל אני בטוח שיש רבים שלא מבינים את הצעד הזה: הרי החברה מרוויחה מאות מאות מיליוני דולרים בשנה, אם לא הרבה יותר מהמכירות של מכשירי אנדרואיד. אז אל דאגה, זה לא ישתנה אלא אם מיקרוסופט תבחר אחרת: למיקרוסופט יש זכויות יוצרים באנדרואיד עצמה, ולא רק בגרסה של גוגל. את הכסף הזה היא תמשיך לקבל, אלא אם היא תבחר, כאמור, לוותר לחברות שיתקינו את האנדרואיד לפי סיאנוג'ן.

כך או כך, ממחשבות בקול רם והחלטות בקול רם לא פחות ועד היישום בפועל יש מרחק רב. בכל מקרה, זה בטח סיפור שיהיה שווה לעקוב אחריו.

הטור השבועי פורסם במקור בניוזלטר השבועי של TGspot. עוד לא נרשמתם? לחצו כאן כדי להצטרף.