ההכרזה המרכזית שיצאה מכנס המפתחים השנתי של אפל (Apple) היא הגרסה הבאה למערכת ההפעלה הניידת, iOS 10. העדכון הראשון הזה, שהושק כאמור ב-WWDC 2016, מספק הצצה למה שצפויים המשתמשים לראות בחודש ספטמבר הקרוב, סמוך למועד השקתו של ה-iPhone 7 והשקת המערכת לכלל המשתמשים. הוא כולל כמה שינויים ושיפורים שאת רובם, לפחות את המרכזיים שבהם, תמצאו בסקירה להלן.

עיצוב רענן

כבר במבט הראשון ניתן לראות את השינוי בעיצוב שעברה מערכת ההפעלה לאורכה ולרוחבה, כשהדבר בא ליד ביטוי כבר במסך הנעילה. הצבעים כעת כהים יותר כמו גם ההתראות שמעתה מופיעות על רקע לבן שקוף למחצה. 'מרכז הבקרה' (Control Center) המהיר, שמופיע בביצוע החלקה מלמטה, עבר גם הוא ליטוש משמעותי, ומעתה המתגים יופיעו בצבעים כשהאייקונים עצמם הפכו לכהים יותר. הסך הכל נראה יפה ומזמין יותר. בנוסף, החלקה ימינה על מרכז הבקרה תפתח את אופציית נגן המוזיקה ופעם נוספת את פלטפורמת הבית החכם, אם קיימת כזו.

אפל שילבה כעת גם כמה אלמנטים תגובתיים בשימוש השוטף. אם עד עכשיו, בעת קבלת התראה, נדרש המשתמש לבצע לחיצה על כפתור הבית כדי להדליק את המסך, הרי שבגרסה החדשה מספיק להרים את המכשיר. למעשה, הדלקת המסך האוטומטית באה לידי ביטוי לא רק בקבלת התראה, אלא גם סתם אם מעוניינים לבדוק מה השעה מבלי ללחוץ על כפתורים מיותרים.

אלמנט חשוב נוסף הוא שכעת ניתן לפתוח את המצלמה ישירות ממסך הנעילה על ידי ביצוע החלקה ימינה, בניגוד לגרסה הנוכחית של מערכת ההפעלה בה צריך להחליק את המסך כלפי מעלה. כמו כן, הסירה אפל את הכיתוב "החלק לפתיחה" כשבמקומו, על-מנת לשחרר את הנעילה, יש ללחוץ על כפתור הבית. החלקת המסך ימינה תוביל למסך הווידג'טים שגם הם עברו שינוי ומיקום, עליהם נרחיב בהמשך.

Apple iOS 10 Lock Screen replay
שימוש מוגבר ב-3D Touch

ווידג'טים, ווידג'טים בכל מקום

אי שם, בימי iOS 8, הוסיפה אפל ווידג'טים לאחר שנים ארוכות של ציפייה מצד המשתמשים, אליהם ניתן לגשת מרכז העדכונים בעזרת החלקת המסך מלמעלה למטה. כעת, במערכת ההפעלה העשירית, ניתן לגשת אליהם בעזרת הסטת המסך לצידו הימני (בעת שהות ממסך הבית) וכן משיכת מרכז העדכונים והסטתו שמאלה בעת שהות אפליקציה.

קרא עוד:  סורק טביעות אצבע במסך ה-iPhone - רק ב-2021

כמו כן, הוסיפה אפל ווידג'טים משל עצמה כדוגמת גישה מהירה לאנשי הקשר, פתקים, לוח שנה ומרבית הווידג'טים שעד עתה היו נאלצים המשתמשים להוריד מחנות האפליקציות. בנוסף ווידג'טים כעת יותר אינטראקטיביים, מספקים יותר מידע על האפליקציה עצמה וכוללים אלמנטים של וידאו חי במקרה שהאפליקציה תומכת בכך.

גלריית התמונות המובנית כמעט ולא עברה שינוי משמעותי בשנים האחרונות, מלבד מספר אפשרויות חדשות, אם כי לא הכי מהפכניות. בגרסת 10 הנוכחית, משאילה אפל מספר אלמנטים משרות הגיבוי Google Photos ובהם היכולת לזהות עצמים, יכולת לתייג ולזהות אנשים בשמם וכן אופציה חדשה בשם Memories. האופציה החדשה למעשה תאתר לכם את כל הרגעים המיוחדים (לדוגמה: חופשת סקי) ותיצור מהם אלבום בדיוק כמו בשרות הגוגל פוטוס. כמו כן, מדי פעם, יווצרו לכם סרטון קצר מהתמונות ששייכות לאותו רגע – אותו ניתן לשנות כרצונו של המשתמש ולהוסיף מוזיקה, תמונות ועוד. יחד עם זאת, חשוב לציין כי בניגוד לשרות גיבוי התמונות של גוגל, כל תהליך העיבוד מתבצע על המכשיר עצמו בלבד – דבר השומר על פרטיותם של המשתמשים שתמונותיהם אינן חשופות לעיני כל.

Apple iOS 10 Widgets
ווידג'טים בכל מקום

6s נהנים יותר

במכשירי הדור הנוכחי iPhone 6s ו-6s Plus, נוספה טכנולוגיית זיהוי עוצמת הלחיצה המכונה 3D Touch, אולם היא הייתה מוגבלת למדי. כעת ב-iOS 10, הטכנולוגיה המדוברת זוכה למקצה שיפורים נרחב שבא לידי ביטוי בין היתר גם במסך הנעילה. כך למשל, ניתן לענות לכל התראה והתראה שתופיע בכל מקום במכשיר בעזרת לחיצה ארוכה על ההתראה עצמה. לדוגמה, בעת קבלת הודעה באפליקציית המסרים וואטסאפ יוכל המשתמש לבחור באם לענות להודעה מאותו המקום מבלי לעזוב את מיקומו במכשיר או לחלופין לצפות בהודעה באפליקציה עצמה. אפליקציות שאינן תומכות במענה מהיר, יופיעו בהן אפשרויות אחרות.

אפשרות נוספת, שהגיעה, מאוחר מידי לטעמנו, מאפשרת למשתמשי לנקות את כל ההתראות בלחיצת כפתור ישירות ממסך הנעילה. לפי שעה האפשרות זמינה בביצוע לחיצת 3D Touch על האיקס בצידו הימני של המסך, ובמכשירים ישנים, שאינם תומכים בטכנולוגיה המדוברת, לחיצה כפולה.

Apple iOS 10 control center

מלבד זאת, בלחיצה ארוכה על הכפתורים במרכז הבקרה יוצגו אפשרויות נוספות, למשל: קביעת עוצמת תאורת הלד, העתקת המספר האחרון שהופיע במחשבון ועוד.

קרא עוד:  ל-HTC יש טלפון חדש שעונה לשם Wildfire X

עם זאת, לא כל הפיצ'רים החדשים זכו להתייחסות מיוחדת בכנס. אחד מהם הוא הסרת אפליקציות מובנות שבאות כברירת מחדל עם המכשיר והורדתן לאחר מכן מחנות האפליקציות. חשוב לציין שלא ניתן למחוק את כל האפליקציות המובנות וכי אפל טוענת שמחיקתן לא ממש מסירה אותן מהמכשיר אלא רק את האייקון והמידע הקיים בהן. כמו כן, יש לקחת בחשבון כי הסרת כל האפליקציות המובנות תפנה סה"כ כ-180 מגה בלבד. לא משמעותי.

סירי, תזמיני לי מונית

אף שסירי הייתה מספיק חכמה גם בגרסאות הקודמות, שדרגה אפל את העוזרת האישית שלה מספר מונים. כעת, סירי יודעת לפעול מתוך אפליקציות צד שלישי וניתן לומר לה פקודות קוליות כמו "שלחי הודעה בוואטסטפ לאיתי", "תזמיני לי מונית לכתובת הנוכחית", "נגני את ג'סטין ביבר ביוטיוב" ועוד ועוד. כמו כן, יש לקחת בחשבון כי מפתחי האפליקציות יצטרכו לעדכן את האפליקציות שלהם כך שתדענה לפעול עם העוזרת האישית.

iMessage

אז אמנם משתמשי האנדרואיד (וגם אנחנו) מעט התאכזבו מכך שאפל לא פתחה את ההודעות המידיות שלה גם לפלטפורמות אחרות, אך משתמשי האייפון זוכים לשדרוג בהודעות הרגילות. מלבד אופציית תצוגה מקדימה לקישורים, נוספה יכולת לשלוח הודעות מיוחדות ככתב סתרים, ציור על תמונה, כתיבה בכתב יד ועוד. אופציה נוספת, חשובה לא פחות, היא שמעתה מפתחי אפליקציות יכולים להוסיף גם הם אפליקציות צד שלישי כך שייתמכו בהודעות המיידיות ולשלב אותן פנימה.

Apple iOS 10 remove apps and imessege
חידושים ב-iMessege והסרת יישומי מערכת

ועוד

מעט ארוך למנות את כל האפשרויות בסקירה אחת ולכן בחרנו את המובחרות ביותר. אופציות נוספות אותן הוסיפה אפל היא בגזרת המפות (רובן לא זמינות בארץ), אפשרויות קטנות נוספות לטכנולוגיית ה-3D Touch, אפליקציה ייעודית לבית החכם וכן מספר שיפורים ואפשרויות נוספות.

חשוב לציין שמערכת ההפעלה נמצאת עתה בבטא למפתחים רשומים בלבד, כאשר גרסת הבטא הציבורית תשוחרר בסביבות יולי והגרסה המלאה תשוחרר בחודש ספטמבר. כך או כך, נציין כי מכיוון שמדובר בגרסת בטא מכילה זו לא מעט באגים ועלולה לגרום לקריסה מוחלטת של המכשיר, כך שלא מומלץ לעתה עתה לנסות ולהתקין אותה על מכשירכם.