גוגל, כמתחרה חדשה בשוק הניווט הישראלי וכמובילה בשוק העולמי יש לה רקורד מבטיח עם ניווט קולי, פנייה אחר פנייה, חיפוש בתי עסק ועוד. לקחנו אותה בהשוואה ראש בראש מול ה-Waze הוותיקה ואפשר לומר גם השולטת בתחום הסמארטפונים.

עברית ללא עברית
בתפריט הראשי של האפליקציה ישנם ארבעה לחצנים גדולים שאחד מהם הוא קישור מהיר "סע הביתה" אשר מאפשר להגדירו ככתובת הראשית שלנו. ב-Waze ניתן לבחור מתוך שני מקומות מועדפים בתפריט הראשי. לתחילת הניווט ניתן לבחור בין הקלדת היעד או לחלופין בזיהוי קולי, שעובד נהדר בשלושת השפות שבדקנו:  אנגלית, רוסית ועברית. וכאן התגלתה הבעיה הגדולה הראשונה של האפליקציה. באפליקציות של גוגל שפת ממשק משתמש תלויה בשפת המערכת ולא ניתנת לשינוי באפליקציה. דוגמה: בטלפון שהשתמשנו בו שפת המערכת היא אנגלית, כל התפריטים, התאריך ועוד מוצגים באנגלית. אבל בזמן הניווט אנו מעדיפים  ששמות הרחובות על המפה יוצגו בעברית וכך גם ההוראות הקוליות. בניווט של גוגל לא ניתן להגדיר שפה שונה בתוך האפליקציה. למעשה, כל מה שאנחנו יכולים לשנות בניווט של גוגל אלו אפשרויות הנתיב, בהן הימנעות מנתיב האגרה וכבישים מהירים, ואפשרות לעמעם את המסך בין ההנחיות לחסכון בצריכת החשמל וכן לבצע חיפוש בעברית. לעומת זאת ב-Waze ניתן לבחור בעת הפעלת האפליקציה בפעם הראשונה את שפת הממשק ללא קשר לשפת המערכת. מי שהתרגל לשמוע את הנשיא פרס מנחה אותו בזמן הנסיעה, יישאר עם Waze כי עם גוגל יש רק אופציה אחת. 1:0  ל-Waze.

ממשק הניווט
בבוקר של נסיעת מבחן הראשונה נסענו מאור עקיבא, לקיבוץ געש. בגלקסי נקסוס הפעלנו את ה-Waze  ובנקסוס 4 של את אפליקציית הניווט של גוגל. עם הצגת המפה רואים את ההבדלים בין האפליקציות: ב-Waze רואים חץ ימינה לפניה ראשונה ומתחתיו חץ שמאלה לפניה שניה. בניווט של גוגל בחרו לשים את הוראות לפני שנייה מהצד הנגדי של המסך עם צבע רקע שונה. בנוסף לחצן המאפיינים בשורה התחתונה שונה מלחצן המאפיינים של "הולו". שוב חוסר עקביות בממשק המשתמש.

קרא עוד:  החל מהיום: הסייענית של גוגל היא גם מתורגמן אישי

googlenavigation3ניווט של גוגל קבעה מסלול נסיעה דרך כביש 2 ו-57 דקות עד היעד ואילו Waze חישבה מסלול נסיעה דרך כבייש 4 ו-48 דקות עד היעד. בחנו לנסוע דרך כביש 2 בכדי לבחון את הערכת זמן הנסיעה של ניווט של גוגל. Waze חישבה מחדש את המסלול וקבעה זמן של 49 דקות נסיעה. בסופו של דבר זמן הנסיעה הסתכם ב69 דקות. טעות של 12 דקות לניווט של גוגל ו-20 דקות ל-Waze.

בזמן הנסיעה, ב-Waze נבחר מסלול שונה וארוך יותר בגלל פקק בהמשך הכביש. גם במקרה זה בחרנו לנסוע על פי ההוראות ניווט של גוגל רק כדי לגלות שכלל לא היה פקק. נקודת זכות לניווט גוגל.

דיווחים והתראות
לאורך הנסיעה WAZE התריעה על תקלות בכביש, עדכונים בתנועה, מיקום ניידות משטרת התנועה ומכמונות מהירות. מה שלא קיים כלל בניווט של גוגל. בנוסף, Waze מציגה מידע כגון שעה משוערת להגעה וכמות הקילומטרים הנותרים. הבדל נוסף בין האפליקציות הוא באופן הצגת מסלול הנסיעה. ב-WAZE ניתן לראות את מצב התנועה ללא התערבות הנהג. בניווט של גוגל צריכים להיכנס להגדרות, לבחור ב"שכבות" ואחרי זה ב"תצוגת תנוע". רק אז נצפה במבט על של כל המסלול, מחולק לצבעים שונים על פי חומרת התנועה. ברגע שנלחץ על לחצן הניווט, נחזור לתצוגה רגילה של מסלול הנסיעה.

googlenavigation4

גם בכל מה שקשור להתראות הקוליות, ידה של Waze על העליונה. בשבועיים בהם אנו בודקים את הניווט של גוגל גילנו הרבה תקלות. לדוגמה, באחד המקרים הודיעה לנו אפליקציית הניווט של גוגל על פניה ימינה בכיכר בעוד 600 מטרים, התראה קולית הבאה התקבלה שהיינו כבר בתוך הכיכר והתחלנו את הפניה רק מתוך היכרותנו את מסלול הנסיעה.

קרא עוד:  הטלפון מפריע לריכוז? גוגל מביאה את החידוש הכי חשוב של אנדרואיד 10 לכולם

תמונה שווה אלף מילים
אבל לא הכל שחור, לניווט של גוגל יש גם נקודות זכות. אחת מהן היא אפשרות תצוגת תמונת לווין, בדומה למפות של גוגל, מה שיוצר לעתים, מראה יפה במיוחד של הכביש. ניווט של גוגל קשור ישירות ל-Street View. לחיצה על שורת המידע העליונה בה מופיע הפניה הבאה, מובילה ל"מבט על" של המקום והופעת לחצנים נוספים. אחד מהם הוא לחצן עם דמות בן אדם. לחיצה עליו מציגה לנו תמונה של הפניה מ-Street View עם סימון הפניה על הכביש. התכונה הזאת יכולה לעזור במקומות לא מוכרים.

googlenavigation7

לתכונה זו גם תקלות שעלולות לבלבל, כמו במקרה זה, בכיכר בכניסה לקדימה. במבט על רואים בבירור שעלינו לפנות שמאלה בכיכר. בתמונה רואים את החץ מורה לנו להמשיך ישר. זו לא תקלה שקשורה לישראל בלבד. זו תקלה שמופיע במקומות רבים.

בסיום הנסיעה מתקבלת תמונה של היעד. התכונה שימושית ביותר במקרה ומגיעים למקום ומתחילים לחפש את הבית אליו אתם צריכים להגיע.

googlenavigation6

עדכונים
בכל מה שקשור לעדכון המפות, גיליתי שהיכולת של משתמשים להתריע על שינויים בכבישים, מציבה את Waze במקום גבוה יותר מניווט של גוגל. בעיר מגוריי גיליתי מספר טעויות במפות של גוגל, כמו למשל כיכר חדש שעודכן במפה של Waze, אך לא קיים עדיין במפה של גוגל כך שיש עוד לאן להשתפר

סיכום
ניווט של גוגל נמצא בבטא מזה חמש שנים, כמנהגה של גוגל עם מוצרים רבים שלה, אך זו לא סיבה לא לנסות אותה. פשטות ההפעלה שלה יראה לחלקינו כחיסרון. אני באופן אישי רואה בה יתרון לרבים ממשתמשים, שכל רצונם, להגיע מנקודה לנקודה.

כתב: יצחק אגרונוב ופורסם לראשונה באתר iAndroid.