תפוצאת הגירסאות, iOS מול אנדרואיד

מאוד מעצבן לא לקבל שדרוג לגרסה העדכנית ביותר של מערכת ההפעלה, אתם יודעים מה, זה אפילו נורא למדי. חוסר היכולת לשדרג באופן מוחלט את אנדרואיד (Android) אפילו הצליחה להוציא את איתי שלנו משלוותו. אך הרגשת התסכול לא בלעדית רק לו ולבטח לא נעלמה מעינייה של אפל (Apple) כאשר בחודש שעבר זו הכריזה על הגירסה החדשה של מערכת ההפעלה שלה, iOS 6. באחת המצגות שלחה החברה עקיצה ביקורתית כלפי ענקית החיפוש שמציגה את אנדרואיד במערומיה: רק 7% מכלל מכשירי האנדרואיד מריצים את הגרסה העדכנית ביותר ששוחררה  לפני-כן (היום 10%), זאת בהשוואה ל-iOS 5 שמותקנת ביותר מ-80% מכלל מכשירי ה-iDevice.

קללת הקוד הפתוח

תפוצאת הגירסאות, iOS מול אנדרואיד

כידוע, אנדרואיד היא מערכת-הפעלה בקוד פתוח. יצרניות החומרה יכולות לשנות ולהתאים את מערכת ההפעלה וזאת על מנת ליצור בידול. בעקבות כך קיבלנו אין-ספור ממשקים מותאמים אישית כמו סנס וטאצ'וויז במקרים הקלים יותר או במקרה הקיצוני יותר ממשק משתמש הקיים בקינדל פייר, מחשב הלוח המוזל של אמזון (Amazon), שאף לא כולל את יישומי גוגל השונים כמו מפות, ג'ימייל ויו-טיוב ואף לא את חנות התוכן של גוגל (Google).

גוגל בעבר ניסתה להסדיר את נושא העדכונים על-ידי יוזמת העדכונים (Android Update Alliance), חברות שחתומות על יוזמה זו מחוייבות להמשיך ולעדכן את המכשיר עד שנה וחצי לאחר שחרורו. הבעייתיות ביוזמה הזו שהיא יוזמה לא מחייבת ונגד יצרניות שלא יעדכנו את המכשיר שלהם לא ינקטו שום סנקציות מצד גוגל. כראיה 8 חודשים לאחר שיחרור גירסא 4.0 אשר ידוע בשם הקוד "קסטה" רק 10 אחוז מכלל מכשירי האנדרואיד מריצים אותה ונראה שיצרניות הסלולאר לא ממהרות.

קרא עוד:  מוטורולה תשיק את One Zoom עם אפליקציות של אמזון

למעשה נראה כי לצרכן הלא טכנולוגי כלל לא אכפת מעדכון הגרסה האחרון, למעשה הוא כלל אינו מודע אליו ויעדיו על כך מכשירי האייפון של מכריי אשר כוללים עשרות של יישומים לא מעודכנים.

נראה כי אוזלת היד של גוגל כנגד יצרניות הסלולר מגיע מתוך הדאגה שאלו ייקחו את אנדרואיד ויהפכו אותה לדבר שונה לגמרי, בדיוק כמו שקורה עם הקינדל פייר של אמאזון אשר לא מייצר הכנסות לגוגל משום שהוא אינו כולל את יישומי גוגל השונים.

קללת חופש הבחירה
כאשר יצרנית מכשירים בונה מכשיר אנדרואיד יש לה את החופש המוחלט לבחור את סוג המעבד, גודל המסך, תמיכה בכרטיסי זיכרון ועוד. זאת בניגוד לגישה של מיקרוסופט (Microsoft) עם מכשירי ה-Windows Phone, שקובעת שיצרנים יכולים לבחור מבין תצורות קבועות מראש עד לרמת המעבד, מעין גן נעול בחלקים.

לצד היתרונות של החופש הזה נלווה חיסרון בדמות חוסר תאימות, כאשר מושקת גרסה חדשה יצרנית החומרה לא יכולה להתחיל להתאים את מנהלי ההתקנים (הדרייברים) ואת הממשק אל הגרסה החדשה עד לשחרור קוד המקור ולכן גירסות חדשות נופלות עליהן כ-"רעם ביום בהיר". בכנס המפתחים של השנה הכריזה גוגל על ה-PDK, פלטפורמת פיתוח שתהיה זמינה כחודשיים-שלושה טרם שיחרור גירסה חדשה של אנדרואיד ואמורה לקצר את משך הזמן שייקח ליצרניות החומרה לבצע את ההתאמות הנדרשות.

רק לנקסוס גב של גוגל

נקסוס, מכשיר עם "גב" של גוגל

קרא עוד:  בחודש הבא: LG תכריז על טלפון עם 3 מסכים

בכנס המפתחים שנערך החודש הודיעה גוגל בדומה לאפל, אילו מכשירים יקבלו את העדכון לגירסה 4.1 אשר ידוע בשם הקוד "סוכריית גומי" (Jelly Bean). היו אלה מכשירי הגלקסי נקסוס, נקסוס אס וה-Xoom Tablet של מוטורולה (Motorola), אשר שימש כמכשיר הייחוס עבור גירסה 3.0. כל אלו יקבלו את העדכון באמצע חודש יולי. רק מכשירי הנקסוס הם המכשירים האמיתיים אשר מאחוריהם עומד המותג "גוגל". רק מכשירים אלה מקבלים את העדכונים ישירות מהחברה וללא המתנה.

כאשר רוכשים מכשיר מתוצרת סמסונג או HTC (שלא דרך המפעילה הסלולרית) רק הן האחראיות על העדכונים, ונראה שעם שחרור ה-PDK, גוגל נותנת ליצרניות את הכלים לשחרר עדכונים באופן מהיר יותר. אין ספק שאני מעריך את מדיניות העדכונים של אפל, אך עלינו להשוות תפוחים לתפוחים ורק מכשירי הנקסוס ניתנים להשוואה אל מכשירי ה-iDevice.

האם ה-PDK אכן יגרום ליצרניות לשחרר עדכונים מהירים יותר, את זה הזמן יגיד. אך במידה ובין קוראי ועורכי האתר קיימים משתמשי אנדרואיד שלהוטים לשים את ידיהם על הגירסה העדכנית ביותר, להם אני אמליץ לרכוש מכשיר נקסוס.

-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.