בהתחלה קצת קשה להבין איזה התקן בדיוק הוא ה-Vphone S8. האם זה טלפון? שעון חכם? נגן מוזיקה? למעשה, אם אנחנו לא היינו יודעים מראש, ככל הנראה היינו מנחשים כי מדובר בשעון חכם, שכן מערכת ההפעלה שלו היא בדיוק כמו של השעונים הסינים האחרים. אך היצרן מתעקש שזהו טלפון, אז מי אנחנו שנחלוק עליו? ולא רק שזה טלפון, הוא ככל הנראה הטלפון הקטן בעולם, לפחות מבין אלו שמצוידים במסך מגע.

גודלו של S8 הוא 4.6×3.7 ס"מ בלבד ועוביו של 99 מ"מ. הוא נראה כמו כקובייה קטנה ופשוטה מפלסטיק. הוא קטן יותר מ-Mudo (מודו), הטלפון המיתולוגי של דב מורן. אפשר גם לומר כי הוא אולי מספק יותר יכולות ממנו, למרות שאם תשאלו אותנו כנראה רובכם לא תסתפקו בזה. על כל פנים, Vphone S8 אכן קטן, ובאופן משעשע למדי. זה מכשיר שאם מכניסים אותו לכיס, הוא בקלות יכול להישאר בו בטעות לכביסה.

מה עושים עם טלפון כזה קטן?

אפשר להשתמש ב-Vphone S8 כטלפון עצמאי לכל דבר. כלומר, אין צורך בשימוש בטלפון חכם בסביבה. יש לו תושבת סים ואפילו מקום לכרטיס זיכרון. אפשר לבצע שיחות טלפוניות דרך הרמקול הלא ממש איכותי שלו או דרך דיבורית אלחוטית תומכת בלוטות', אם כי האפשרות האחרונה היא תאורטית. לא ממש הצלחנו להפעיל אותה. אפשר גם לקבל ולשלוח הודעות, אבל לא בעברית כמובן.

vphone s8 - הטלפון הקטן בעולם

נקודת הדיון המשמעותית של הטלפון הזה היא מערכת ההפעלה שלו . למרות הצהרת היצרן, לא מדובר ב-'טלפון חכם' של ממש כי המערכת שלו היא סגורה, ללא אפשרות התקנת אפליקציות צד שלישי, וכאמור היא זהה לזו הקיימת בשעונים הסינים. אפשר למצוא בין היתר אפליקציית מסרונים, עם מקלדת מאתגרת במיוחד שדורשת אצבעות ממש (אבל ממש) קטנות כדי להקליד. יש גם אפליקציית חיוג הכוללת גישה לאנשי הקשר אם הם שמורים בכרטיס הסים או אם מתחברים מרחוק לטלפון העיקרי.

קרא עוד:  מבט לאחור: הטלפונים האלה היו אמורים להיות מושלמים בדבר אחד - ונכשלו בגדול

מלבד זאת, יש עוד כמה וכמה אפליקציות, אם כי ברובם לא מצאנו ממש שימוש. יש אפשרות לפקודות קוליות שגם הן דורשות חיבור לטלפון, יש אפליקציית מזג אוויר, יש פנס שרק מפעיל את המסך ברקע לבן, יש אפשרות לרטט ולא ברור ממש מדוע, ויש גם מד דופק שנמצא בגבו של המכשיר. עוד אפליקציה מאפשרת לאתר את הטלפון מרחוק, ואפליקציה די שימושית היא זו של המוזיקה המאפשרת לשלוט בנגן מרחוק אם מחובר לטלפון חכם, ואם לא, אז כדי לנגן מוזיקה מתוך הזיכרון הפנימי. יש גם שליטה מרחוק במצלמה של הטלפון, אם כי צריך לדאוג כי הטלפון לא יהיה נעול כדי להשתמש בה, וכן יש גישה לאפליקציות הצ'אט QQ ו-WeChat, מה שסביר כי לא רלוונטי לקהל הישראלי. חוץ מזה יש עוד כמה שמיותר לציין אותן.

שעון חכם בתחפושת

טלפון או לא טלפון, Vphone S8 לא מחייב שילוב של סים כדי להשתמש בו. כפי שהזכרנו לעיל, ניתן פשוט לחבר אותו לטלפון עם אפליקציה בשם MediaTek SmartDevice שמסנכרנת את כל ההתראות להצגה במכשיר. לא ציפינו אמנם לקבל את ההתראות באופן מסוגנן כמו ב-Android Wear, אבל האופן שבה הן מוצגות מוציא את החשק מלהשתמש בזה. מלבד העובדה כי אין תמיכה בעברית, ההתראות מוצגות כרשימה קטנה שבקושי הצלחנו לקרוא שם משהו. יותר מעצבן זה הצפצוף שחוזר על עצמו כל מספר דקות אם לא מבטלים את ההתראה.

מבחינת חומרה, Vphone S8 מצויד במסך בגודל 1.54 אינץ', ברזולוציה 240×240 פיקסלים, שדווקא הפתיע אותנו לטובה. הוא מגיב היטב לתגובה וגם זוויות הצפייה שלו לא רעות בכלל. בחלקו התחתון של המסך יש שלושה כפתורי מגע כמו במכשירי האנדרואיד (חזרה, בית והגדרות) וכן כפתור פיזי בדופן ימין לכיבוי/הפעלה של המסך. בחלק התחתון יש חיבור microUSB לטעינת הסוללה, שההספק שלה הוא 380 מילי-אמפר/שעה. היא החזיקה לנו כיום וחצי, שבעיקר בזמן זה הוא היה במצב המתנה ללא שימוש רב.

קרא עוד:  תמונות גב של LG V60 ThinQ הודלף, בדרך להכרזה בברצלונה

vphone s8 - הטלפון הקטן בעולם

כדי להכניס כרטיס סים (microSIM) או כרטיס זיכרון (microSD) יש להוציא את המכסה בגב ה-Vphone S8. שם נמצא את הסוללה עם אזהרה כי יש להזיז בעדינות יתרה, שכן זו מחוברת בשני חוטים ישירות ללוח של המכשיר והיא לא ניתקת, כלומר לא ניתן להחליף אותה. מתחתיה מסתתרים כרטיס הסים וחריץ הזיכרון.

Vphone S8 משתמש בשבב MTK2502 של מדיה-טק (MediaTek) הקיים בלא מעט שעונים חכמים. זיכרון העבודה עומד על 64 מגה-בייט בלבד והאחסון הפנימי הוא בנפח 128 מגה-בייט. הוא תומך בתקשורת סלולרית בדור שני בלבד, כך שרשת פלאפון בישראל היא מחוץ לתחום בשבילו.

שורה תחתונה

Vphone S8 הוא גימיק, לא יותר. משהו שהיינו נותנים לילדים שלנו לשחק אתו. מוזר שאין לו מקום לרצועות, כי היה יותר הגיוני לענוד אותו לפחות על היד (יש דגם נפרד, מתברר). אפשר למצוא לו שימושים מסוימים מאוד כמו האזנה למוזיקה, או מי שרוצה מכשיר משני למקרה חירום, אבל הוא לא מתאים לקהל הרחב. העובדה כי הוא נוח לנשיאה, ויש לו מד דופק, יכולה לסמן אותו כפתרון טוב לחובבי הספורט שרוצים להישאר זמינים לשיחות בזמן האימון. מצד שני, מחירו עומד על פחות מ-30 דולר, כ-115 שקל בלבד, אז זה לא כזה נורא שיהיה צעצוע נוסף בבית.

וידאו: Vphone S8