מזרימי המדיה בימים אלו, בעיקר אלו המבוססים על אנדרואיד כיום הם קטנים, זריזים והכי חשוב – זולים. ויותר מכך, בהרבה מקרים מדובר למעשה במחשבים קטנים שיכולים להחליף, בתפקידים לא מעטים, אפילו מחשבים ביתיים, במיוחד במקרים בה משתמשים במחשבים כמרכזי מדיה. שאומי (Xiaomi), עם ה-Mi TV שלה, תרמה רבות למגמה הזו, אבל אחריה הגיע מבול של מוצרים דומים, והפעם אנחנו בודקים אחד מכשיר נוסף מההיצע הגדול הזה, Z6 Plus של וורק (VORKE) שעל הנייר יש לו יתרון אחד גדול.

קופסה קטנה ומלאת כל טוב

וורק עוסקת בתחום המחשבים הקטנים ומזרימי המדיה כבר מספר שנים ומקפידה על עיצוב פשוט, כזה שיכול למצוא את מקומו על כל שולחן הטלוויזיה. גם Z6 Plus עונה לקווי הגזרה הללו והוא נראה כמו מקלט שחור קטן ומרובע. הצג מקדימה עם תצוגת השעון בצבע לבן מעניקה לו מראה של ממיר טלוויזיה, וכלל לא רומזת על מה שיש בתוכו.

אז בואו נצלול פנימה. Vroke Z6 Plus מציע את כל הטוב שיכול להציע כיום מזרים מדיה מודרני. זה אומר תמיכה בניגון וידאו ב-UHD 4K בקצב של עד 60 פריימים-בשנייה, תמיכה בכל הפורמטים המקובלים בשוק כמו HDR10, DTS וקידוד H.265 VP9. בנוסף הוא מסוגל להציג תוכן מקומי בחיבור התקן חיצוני, או דרך הרשת הביתית וכמובן הזרמת וידאו בשירותי רשת.

Z6 Plus פועל על שבב Amlogic S912 עם מעבד מתומן ליבות בתדר מקסימלי של 1.5 ג'יגה-הרץ ומעבד גרפי Mali-T820MP. שבב זה נחשב למעט מהיר יותר מאשר דגם ה-S905 הנמצא ב-Mi Box של שאומי, אך עיקר היתרון הוא במעבד הגרפי החזק יותר. לזה מצטרף גם זיכרון עבודה בנפח 3 ג'יגה-בייט וכן אחסון פנימי של 32 ג'יגה-בייט עם אפשרות הרחבה בכרטיס microSD.

בחלקו הקדמי כאמור ממוקם צג LCD המציג את השעה ואת מצב חיבור הרשת. בחלק העליון ממוקם כפתור ההדלקה, אשר נצבע בצבע כחול בעת שהמכשיר פועל. ת החיבורים למזרים ממוקמים מאחור והם כוללים יציאת HDMI בתקן 2.0 התומכת בשידור וידאו באיכות המקסימלית הקייימת בטלוויזיות כיום, כניסת רשת (RJ45), חיבור אודיו דיגיטלי (SPDIF) ושתי כניסות USB 2.0. זה אגב אחד החסרונות שמצאנו בו, שכן שתי יציאות לא מספיקות לטעמנו: אם מחברים התקן אחסון לכניסה אחת ודונגל לעכבר לכניסה השניה, כבר אין יותר מקום.

אנדרואיד, זה כל ההבדל

אבל חומרה אינה שלמה בלי מערכת ההפעלה שתדע לנצל את כל היכולות הללו. ב-Z6 Plus בחרה וורק, באופן לא מפתיע יש לומר, במערכת האנדרואיד. זו אינה מהדורת המזרימים המיוחדת של גוגל (Google), קרי Android TV, אלא אנדרואיד בגרסה 7.1.2 המלאה. כלומר זו אותה מערכת המוכרת היטב מתחום הטלפונים החכמים – וזה גם התגלה כאחד היתרונות הגדולים של המזרים הזה.

כאן המקום לציים שוורק עשתה עבודה לא קטנה בהתאמה של ממשק המשתמש לצרכים. המערכת מגיעה עם מעטפת ידידותית מאוד לשליטה ועבודה באמצעות השלט. המעטפת כוללת גישה מהירה ליישומים מועדפים, שלל היישומים שיש במערכת וכן גישה לממשק הגדרות שהותאם גם הוא למסך הגדול.

מה לגבי אפליקציות? כאן טמון היתרון הגדול של Z6 Plus. מלבד העובדה כי הוא מגיע עם YouTube ו-Netflix באופן מובנה, יש עוד מספר אפליקציות מותקנות שונות, ויותר חשוב, גישה ל-Google Play. עד כאן הכל רגיל. אבל, מי שינסה להוריד אפליקציות בחנות יגלה כי רובן זמינות להורדה זאת לעומת מזרימים הפועלים על Android TV שלה היצע מוגבל מאוד של אפשרויות. זה אומר כי ניתן להוריד את האפליקציות של מאקו, ערוץ 10, קשת, סלקום TV ואפילו פייסבוק (Facebook), כל זאת בהורדה ישירה מהחנות בלי צורך לחפש דרכים להתקין באופן עקיף.

היתרון בשימוש במערכת האנדרואיד המלאה מתבטא גם ביכולת של המזרים לספק גישה לדוגמה באופן מלא לחשבון גוגל האישי, כולל קריאת מיילים ב-Gmail ועוד, פונקציות שכאמור לא פועלות באופן מובנה ב-Android TV. יש גם כמובן את אפליקציית ניהול המדיה Kodi שאליה ניתן להוריד הרחבות ותוספים שונים בהתאם לצורך.

מראה (כמעט) הכל

במהלך הבדיקות של Z6 Plus השתמשנו ב-Netflix (נטפליקס), צפינו בספריית המדיה האישית שלנו ברשת דרך Kodi (קודי) וצפינו בתכנים ב-YouTube. כל התקשורת התבצעה דרך WiFi בלבד, אך עם זאת נציין כי הנתב היה סמוך מאוד למזרים.

בבדיקה כל התכנים ששידרנו עבדו באופן חלק, עד מגבלה מסוימת. כשניגנו וידאו באיכות 1080p בקובץ שמשקלו כ-4 ג'יגה-בייט מתוך הרשת הביתית דרך נגן VLC, הוידאו הוצג באופן חלק וללא קטיעות. שימוש ב-Netflix או YouTube גם כן עבד חלק וללא כל בעיה. אבל כן נתקלנו בבעיה בעת שניסינו להציג סרט וידאו באיכות גבוהה יותר, בקבצים שמשקלם כ-11 ג'יגה-בייט עם תמיכה ב-7.1 ערוצים ו-Dolby Atmos. הוידאו נקטע לפרקים ולבעיה הזו אחראית ככל הנראה תקשורת ה-WiFi.

בבדיקת מהירות של WiFi גילינו כי הוא מצליח להגיע לעד 40 מגה-ביט/לשנייה, זאת לעומת 90 מגה-ביט /לשנייה באותה עת בטלפון סמוך, וזה מסביר אולי את הבעיה בניגון של קבצים גדולים מאוד – למרות שהמכשיר תומך ב-WiFi בתקן 802.11ac ב-5 ג'יגה-הרץ, מגבלת קצב העברת הנתונים שלו לפי המפרט הוא 50 מגה-ביט/לשנייה לכל היותר.

כן גילינו כי הפעלת יישום Mircast מובנה, לצורך הזרמה ממכשירים אחרים – לדוגמה הזרמת סרטון YouTube מהטלפון, גורמת להאטה משמעותית של תקשורת ה-WiFi ואף לניתוקים של הרשת.

זה שלט זה?

אבל היה דבר אחד שהציק לנו יותר מכל – השלט. לפני שנקפוץ לבעיה המרכזית שלו, נציין כי הוא שלט קטן עם מינימום כפתורים. יש לחצן עגול המשמש לניווט, שבמרכזו כפתור אישור, כפתור מהיר להשתקה, גישה למסך הבית, חזרה, שליטה בעוצמת השמע וגם כפתור למעבר לסמן עכבר. זה יכול לסייע כאשר נדרשים ללחוץ על כפתורים שבהם הניווט אינו פועל כראוי כמו בחנות האנדרואיד, אך עם זאת לא מדובר בעכבר 'אוויר' אלא בתנועה קשה ולא חלקה המתבצעת דרך כפתורי הניווט. בקיצור עדיף לוותר.

אבל הבעיה המרכזית של השלט היא תקלות תפקוד רציניות שמופיעות בזמן שהוא לא נמצא בדיוק מול מזרים המדיה. מספיקה הטיה קטנה אל מחוץ לקו המסוים הנדרש, והוא אינו מגיב. זה מוביל ללא מעט לחיצות חוזרות ונשנות על כפתורים ולתסכול רב. הפתרון שמצאנו היה להשתמש במקלדת בה משולב גם עכבר. זה אמנם פתר את הבעיה, אבל לא מחק את הרגשת התסכול והאכזבה מכך שהחברה לא השתמשה בטכנולוגיה אלחוטית מודרנית יותר.

השורה התחתונה

Vorke Z6 Plus הוא מזרים מדיה שעונה על כל הדרישות של המשתמש הממוצע. הוא מסוגל לנגן כמעט את כל סוגי הקבצים, הוא מגיב בזריזות ומספק ביצועים לא פחותים מהמתחרים בשוק. היתרון הגדול שהוא פועל על מערכת האנדרואיד המלאה, כך ניתן להתקין כמעט כל אפליקציה שרוצים. מצד שני החיסרון שלו הוא השלט הרחוק, שאינו נוח לעבודה.

אבל הנוא נהנה עוד יתרון מהותי וזהו המחיר: Z6 Plus נמכר בעלות של 55.99 דולרים באתר Geegbying שממנו קיבלנו אותו לסקירה, שהם קצת פחות מ-200 שקלים. זה מחיר תחרותי אפילו מול המזרים של שאומי.