דגמי הטלפונים של 2018 לא הביאו בשורה משמעותית במיוחד, ולמעשה חלקם אפילו לא ממש עמדו בציפיות, ואף חסרו משהו. לא, אנחנו לא מתכוונים לתקלות השונות של מכשירי ה-iPhone או לבאגים של מכשירי ה-Pixel, אלא דווקא מה שנעלם מהם: החתיכה החסרה במסך, המגרעת, ה-Notch או שאיך שאתם אוהבים לכנות את הדבר הזה שם למעלה. הכרנו אותה בתחילה עם בטלפון של אסנשייל (Essential) ואז באה אפל (Apple) והציגה אותה לראווה ב-iPhone X. את שקרה אחר כך אפשר לתאר במילים כמו כדור שלג. כמעט כל השוק 'הדרדר' ואימץ את הפשרה העיצובית הבולטת ודי מכוערת, לפחות לטעמנו.

עם זאת, לכולם היה ברור שהמגרעת היא רק שלב בדרך למסך מלא, והנה כמעט שנה עברה וכבר יש מספר חברות בשוק שמצאו פתרון איך לוותר על נוכחותה. אחת מהן, ובין הראשונות יש לציין, היא וויוו (Vivo) שהציגה את Nex S עם מסך מלא מקצה לקצה, ללא מגרעת ועוד כמה חידושים מעניינים. כך נראית האבולוציה הבאה? כנראה שכן, אבל יש עוד כמה בעיות בדרך לשלמות שאותן תגלו אם תקראו את הביקורת המלאה.

מסך מלא להמונים

הבטחות על מסך מקצה לקצה נשמעו בלי סוף והיו אף יצרניות שנתפסו על שקרים. אכן, מדובר באתגר טכנולוגי לא פשוט כפי שזה נראה, וכשחושבים מה עושים עם החיישנים השונים הנמצאים בקצה העליון של המסגרת מבינים שיש לכך השלכות. במקרה של ה-Nex S של ויוו המסך מכסה כמעט את כל השטח הקדמי, או 91.24% ליתר דיוק. כמובן זה בזכות העובדה כי אין לו מגרעת והשול התחתון קטן למדי, אף יותר מזה של מטלפונים עם מגרעת.

המסגרת בחלק העליון ובצדדים דקיקה למדי ואין אפילו רמקול בחלק העליון. Nex S משתמש בטכנולוגיית המשוב החוזר ומעביר את הקול דרך מבנה המכשיר היישר לזכוכית עצמה. מבחינת המשתמש זה לא משנה דבר שכן איכות הקול נשמעת זהה לשימוש ברמקול, אם כי השימוש בשיטה הזו גורם לכך שהסביבה יכולה להאזין לשיחות שלנו בקלות רבה יותר.

כל מי שהציץ לרגע על המכשיר שאחזנו ביד נפעם. מדובר במראה כלל לא שגרתי, והמסך כמובן אחראי לזה. הוא מרשים מאוד, מרגיש גדול ויציב ביד, אבל גם כבד יחסית שכן משקלו הוא 199 גרם – מידותיו אף גדולות יותר מאשר אלו של ה-Galaxy Note 9 או Mate 20 Pro. זה לא גודל שמתאים לכל אחד.

אבל במבט מאחור הוא לא ממש מרשים כמו מקדימה. Nex S מחופה זכוכית ובעל טקסטורה בצבע כחול עם שוליים קמורים. כשמתבוננים לעומק, רואים כי הגוון משתנה בהתאם לאור המשתקף על משטח הזכוכית. מאחור בקצה השמאלי העליון ממוקמות זוג המצלמות אחת מתחת לשנייה. עוביו הוא 8 מ"מ, והמסגרת העוטפת אותו מיוצרת ממתכת בגימור מבריק.

לא ראינו צורך לציין את הכפתורים, אבל פרט לכפתור שליטה בשמע וכפתור ההפעלה/כיבוי שבדופן שמאל, יש גם כפתור נוסף בדופן ימין. זה משמש לצורך ההפעלה של המסייעת האישית Google Assistant. שימושי עבור מי שמשתמש בזה, מפריע, וממש, עבור כל האחרים.

מסך גדול מאוד

המסך של Nex S הוא כאמור שולט על רוב שטח המכשיר וגודלו 6.6 אינץ'. זהו מסך גדול מאוד, וזה אומר שצריך להתאמץ מאוד כדי להגיע עם האצבעות עד לקצוות. העובדה כי המסך ללא מגרעת ונמתח עד הקצה, גורם למכשיר להיראות גדול ואכן הוא כזה. במקום זאת אפשר היה, לדוגמה, להקטין את גודלו ל-6 אינץ' מה שהיה יותר סביר ונוח לדעתנו למשתמש הממוצע.

קרא עוד:  מהדורת המפתחים הראשונה ל-Android 11 יצאה לדרך

המסך הוא מסוג OLED שאנו מאוד אוהבים, כך שהצבעים טובים ועמוקים יותר בהשוואה ל-LCD. עם זאת, המסך של Nex S מגיע ברזולוציית +Full HD, ולא 2K כמו המסכים המתחרים. כך על פריסה רחבה יותר של שטח, צפיפות הפיקסלים יורדת ל-388 פיקסלים לאינץ', זאת לעומת 516 פיקסלים לאינץ' למסך ה-6.4 אינץ' של ה-Galaxy Note 9.

מלבד זאת גם הבהירות שלו נמוכה יחסית מהסטנדרט המקובל בשוק, והיא עומדת על 470 ניט. זה בעיקר אומר שבאזורים ללא צל ועם שמש ישירה קשה מאוד לראות משהו.

חיישן טביעות אצבע מתחת למסך

מלבד המסך המלא, Vivo Nex S הוא גם בין המכשירים הראשונים ששילב חיישן טביעות אצבע מתחת לזכוכית המסך. זה אומר כי כדי לפתוח את המכשיר מנעילה יש להניח את האצבע על הסימון במסך וזה הכל. התלונה שלנו לגבי המיקום זהה לזו שהעלינו בעת לגבי מיקום החיישן ב-OnePlus 6T: הוא ממוקם נמוך מידי, במיוחד לאעור העובדה שמדובר בטלפון כה גדול.

אבל הבעיה העיקרית שלו הוא כי מדובר בחיישן איטי יחסית – הוא לא מתפקד באותה מהירות כמו חיישן פיזי. לפעמים עוברת יותר משנייה עד להשגת הזיהוי ופתיחת המכשיר מנעילה. במידה ומניחים את כרית האצבע במרכז ולוחצים חזק אז הזיהוי מהיר יותר, אבל עדיין לא מהיר כמו שימוש בחיישן פיזי.

via GIPHY

אהבנו עם זאת כי הטלפון מזהה הרמה מהשולחן ומיד מציג את מיקום החיישן, ושבהגדרות גם ניתן להחליף את אפקט האור סביב החיישן אם רוצים לגוון.

המצלמה העולה

כדי לספק מסך מלא ללא מגרעת, הפתרון של וויוו ב-Nex S הוא להחביא את המצלמה הקדמית בתוך גוף המכשיר.  זו עולה מיד כאשר עוברים למצב סלפי ויורדת כשסוגרים את אפליקציית הצילום. השימוש במנגנון מכני הוא משהו שלדעתנו אינו מומלץ לשילוב בטלפון חכם, אבל זה פתרון שהוא טוב יותר, ושוב לדעתנו, לעומת זה שמציעים מוצרים אחרים שכבר קיימים כיום בשוק. כמו לדוגמה ה-Mi Mix 3 שבו המצלמה עולה בהחלקה מלאה של כל גוף המכשיר.

הסיבה שאנחנו לא אוהבים זאת היא כי משהו מכני תמיד עלול להתקלקל, בוודאי אם הטלפון נשמט מהיד בזמן שהמצלמה פתוחה. עם זאת, לטעמנו זה פתרון נכון יותר, לפחות בינתיים – עד אשר ימצאו את התשובה איך להטמיע את המצלמה בתוך המסך. לדברי ויוו, המנגנון מסוגל לעמוד בדחף של עד 45 ק"ג ובנוי לשימוש של 50,000 פעמים. מה גם שזה נבדק ואנו נוטים להאמין כי הוא לא יישבר בשימוש הסביר.

via GIPHY

מבחינת יכולות הצילום, Vivo Nex S לא מציע משהו יוצא דופן. המצלמה הקדמית היא בעלת חיישן של 8 מגה-פיקסל עם מפתח צמצם f/2.0. המצלמות מאחור מצוידות בחיישן של 12 מגה פיקסל כחיישן ראשי ייצוב תמונה אופטי ומפתח צמצם f/1.8, ואילו החיישן המשני הוא בגודל 5 מגה פיקסל ומפתח צמצם f/2.4.

קרא עוד:  גם לשארפ יש טלפון 5G והוא מגיע בתצורה גבוהה, וגם שתי מגרעות מקדימה

אפליקציית הצילום עשירה למדי, וכוללת מגוון גדול למדי של אפשרויות: אפקטים שניתן להחיל על התמונה, סטיקרים ועוד. יש גם מצב יופי למצלמה הקדמית אשר מלטשת את העור.

חומרה כמו שצריך, התוכנה פחות

Vivo Nex S מגיע עם מיטב הטכנולוגיה שהשוק יודע להציע כיום. הוא מגיע עם המערכת על שבב Snapdragon 845 החזקה לצד זיכרון עבודה של 8 גיגה-בייט ו-128 גיגה-בייט לאחסון פנימי. נתוני הביצועים מוכחים עם יישום AnTuTu בו קיבל המכשיר 288,171 נקודות.

כמובן שהוא עובד מהר ולא התקשה במשימות יום-יומיות, זאת למרות הממשק העמוס לעייפה. Funtouch OS המבוססת על גרסת האנדרואיד 8.1, היא המערכת הכי עמוס שראינו בטלפונים מודרניים, עם שלל יישומים, אפשרויות וגימיקים. גם התקנת משגר כמו Nova Launcher לא ממש עוזרת, כי החברה שילבה פונקציות רבות השונים בתכלית מהמראה וחווית השימוש המוכרת במכשירי האנדרואיד. כפתורי ההפעלה המהירים זמינים בהחלקה מלמטה, בדומה למכשירי ה-iPhone, ואילו החלקה מלמעלה למטה מציגה את שורת החיפוש המובנית. כדי להגיע לשורת ההתראות נידרש למתוח את האצבע עד הקצה העליון ואז להחליק מטה.

הוא מגיע עם חנות ה-Google Play לצד חנות מקומית של היצרנית וכן שירותי גיבוי ושחזור, גם הם של החברה, זאת לצד כלי אבטחה, ניהול ושיתוף. עם זאת, אין אפשרות להחליף את שפת הממשק לעברית, למרות כי כן יש תמיכה בהצגת הודעות ובכתיבה.

הסוללה המובנית היא בהספק של 4,000 מילי-אמפר/שעה שזה בהחלט מכובד. היא החזיקה לנו בקלות יום שלם של עבודה אינטסיבית ושני ימי שימוש לכל היותר. הסיבה לכך אגב היא ניהול זיכרון אגרסיבי למדי של מערכת ההפעלה אשר סוגרת יישומים הפועלים ברקע. זה גורם לכך שגם התראות לא מתקבלות בזמן – אם כי ניתן להגדיר על אלו יישומים לא רוצים שההגדרה הזו תחול.

בין הדברים שאין לו אפשר למנות טעינה אלחוטית, חסינות למים ואבק, ואפשרות להרחבת זיכרון. כניסת האוזניות בגודל 3.5 מ"מ נותרה בסביבה והיא ממוקמת בחלק העליון. יש גם תמיכה בסים כפול (Dual SIM), וזה עובד מצוין. באריזה יש גם כיסוי מגן.

השורה התחתונה

Vivo Nex S הוא דור ראשון למכשירים עם מסך מלא מקצה לקצה ללא מגרעת. ככזה, הוא מכשיר גדול והוא גם מגיע עם כמה מחלות ילדות כמו חיישן טביעות אצבע שדורש שיפור או משקל ומימדים גדולים למדי. מצד שני הוא מכשיר עם המסך המרהיב והמסקרן ביותר שראינו לאחרונה, עם מצלמה קופצת שמלהיבה כל אחד והמפרט בהחלט מתקדם ומפתה.

סביר כי ב-2019 נראה המון מכשירים שכאלה שמשפרים את הקיים, אבל תמיד למכשיר הראשון תמיד יישאר מקום בלב.

ה-Nex S אינו נמכר בישראל, אלא באתרים כמו GearBest שממנו קיבלנו את המכשיר לסקירה. שם הוא נמכר ב-630 דולרים, שהם כ-2,350 שקלים לפני מיסים.