במשך תקופה ארוכה יחסית נחשבה VIA לאחת האפשרויות היחידות למי שחיפש מעבדים קטנים וחסכני אנרגיה עבור המחשבים שלהם ולא רצה לבחור באופן אוטומטי במה שיש לאינטל (Intel) המעבדים שהוציאו במשך השנים האחרונות, ובמיוחד ה-C7 שכונה אסתר, זכו ללא מעט תשבחות, ולפחות במזרח הרחוק, הם שובצו בלוחות לא מעטים של מחשבים קלים במיוחד, ובמיוחד במחשבים ששימשו תחנות קצה "טיפשות". מעבר לכך ניתן היה גם למצוא אותם במחשבי ה-MID שניסו להופיע בשוק ולא צלחו במיוחד. אבל מזה שנה ויותר VIA כמעט נעלמה מהתודעה של המשתמשים, ולא שלפני כן היא הייתה שם בעוצמה גבוהה מדי.

אבל עכשיו VIA מנסה לחזור לתמונה עם מעבד מפתיע למדי: לא פחות מ-4 ליבות נמצאות על שבב הסיליקון של המעבד שנקרא, בפשטות יש לציין, VIA QuadCore. למעשה מדובר בשתי פיסות שכל אחת מהן מכילה שתי ליבות Isaiah (ליבת 64 סיביות) שפועלות במהירות של 1.2 גה"ץ ומעלה ומציעות מעטפת תרמית של 27ץ5 וואט לכל היותר, וזה מרשים עבור מעבד עם 4 ליבות. למה 1.2 גה"ץ ומעלה? כי אחת מתכונות המעבד היא היכולת לתמוך בהמהרה (Overclocking), רק שבדף הנתונים לא כתוב עד כמה. המעבד מגיע 4 מגה-בייט זיכרון מטמון משותף ברמה ורוחב פס נתונים פנימי (להעברת נתונים בין חלקי המעבד) של 1,333 מגה-הרץ.

מה שמפתיע הוא התאימות של המעבד לתושבות הישנות של החברה. כלומר, אם יש לכם לוח שמתאים למעבד C7 או למעבדים מסדרת ה-Nano-E, התושבת שבו תתאים גם למעבד החדש של החברה. דרך אגב, מבחינת ליטוגרפיית ייצור, מדובר במעבד 40 ננו-מטר. VIA אף פעם לא הייתה בחזית הטכנולוגיה מבחינת מזעור, אבל מבחינת גודל המעבד וייעודו, צריך להזכיר שמעבדי האטום (Atom) הנוכחיים מיוצרים ב-45 ננו-מטר ורק בתחילת השנה הבאה הם אמורים לעבור לפסי ייצור של 32 ננו-מטר, דור אחרי המעבדים העיקריים של החברה.

קרא עוד:  סקירה: SteelSeries Apex Pro - מקלדת גיימרים למתקדמים בעיצוב מיוחד

מעבדי ה-Quadcore לא מיועדים אולי למיינסטרים, אבל מי שמעדיף מחשב זעיר, מסוג כזה או אחר, יכול אולי להתעניין. מעבר לכך מכוונת VIA אל עבר שווקים עסקיים יותר עם שילוב של טכנולוגיית וירטואליזציה בשבב עצמו שאמורה לאפשר להפעיל תוכנות ויישומים שונים וישנים בסביבה וירטואלית מבלי להשפיע על כוח העיבוד. המעבד כולל גם תכונה שמכונה VIA PadLock המשתמשת בצופן AES כדי לבצע קידודים בעזרת המעבד עצמו, באופן מהיר במיוחד.

-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.