הבוקר (שני), בעקבות דיון שאותו ערכו השופטים בנושא, הודיע בית המשפט הגבוה לצדק כי אין בכוונתו להתערב במדיניות הכלכלית שאותה קובעת ממשלת ישראל – ובכלל זאת בפטור ממס הניתן לייבוא אישי של פריטים שערכם עד 75 דולרים. הדיון נערך בעקבות עתירה שאותה הגישו יבואנים ויצרניים מקומיים כנגד שר האוצר, ראש הממשלה ומנהל רשות המיסים בדרישה ״לבטל את האפליה״ וליצור כללי משחק אחידים עבור עסקים בישראל, ואתרי אונליין המאפשרים משלוח מוצרים בדואר.

בעקבות הודעת בית המשפט הודיעו העותרים כי הם מושכים את פנייתם, אולם בכך לא מסתיים הניסיון לביטול הפטור ממס על קניות בחו״ל. ״החלטנו לרדת מהזירה המשפטית ולהעביר את המאבק ביתר שאת מול רשויות המדינה, ולקיים פעולות הסברה מעמיקות יותר על האפליה החמורה שמתקיימת כיום נגד המגזר הקמעונאי והיצרני בישראל לטובת ספקי חוץ״, כך לפי הודעת איגוד לשכות המסחר המארגן את העתירה.

הפטור מהזמנות של מוצרים ברשת נותר, אם כן, ללא שינוי, ועומד על 75 דולרים. בהזמנות שערכן 75 עד 500 דולרים הרוכש עדיין פטור מתשלום מכס, אך מחויב בתשלום מע״מ (17 אחוזים) ומס קנייה (בהתאם למוצר הנרכש). במוצרים שערכם בין 501 ל-1000 דולרים נדרש תשלום מס מלא, בעוד שברכישות שערכן מעל 1000 דולרים מצטרפות אגרות ותקנות החלות על יבואנים מסחריים.

אמש הודיעה שופרסל על פתיחת אתר חסר מקוון חדש, American Outlet. האתר מציע מעל 2.5 מיליון מוצרים שונים מארה"ב בייבוא אישי ומשלוח עד הבית ב-15 דולר. המחירים והנתונים שבאתר מוצגים באנגלית וכי הוא מאפשר לרכוש מספר רב של מוצרים מארה"ב ולאגד אותם למשלוח אחד. חוקי המס הקיימים בישראל לייבוא האישי חלים גם כאן, כלומר עד 75 דולר ללא מע"מ או מיסים. מדובר בניסיון החברה להתחרות באמזון וכרגע אתר American Outlet נמצא בהשקה רכה.

קרא עוד:  בקרוב בכרום: שליטה על נגנים בלשוניות אחרות

עוד בנושא: היכונו: חודש הקניות בפתח וזה מה שמצפה לנו