מאז הבחירות האחרונות לנשיאות ארה"ב לפני כחודש וחצי הולך ומעמיק הקרע בין המפלגה הדמוקרטית למפלגה הרפובליקנית. שיא הקרע, לעת עתה, הוא התנהלות השלטון סביב עניין המצוק הפיסקלי. במשך שבועות ארוכים התכתשו הפילים השמרנים והחמורים הליברלים בעקשנות רבה, כאשר כל אחד מאשים את השני ביצירת הבעיות הכלכליות, תפישות שידרדרו את השוק עוד יותר וחוסר נכונות לפשרות. רק לפנות בוקר, 3 שעות בלבד לפני שהמשק האמריקאי נכנס לסרור חסר מוצא שסופו קריסת המעצמה הגדולה בעולם, נמצאה סוף-סוף פשרה שאושרה ברוב קולות בסנאט וצפויה לקבל אישור סופי הערב בבית הנבחרים.

אך מסתבר שלא בכל נושא קיימים חילוקי דעות חריפים כל כך בין המפלגות: אתמול, רגע לפני המרתון להצלת הכלכלה, הספיק הנשיא אובמה לחתום על מסמך שעבר בשבוע שעבר בסנאט ברוב מוחץ (73 בעד, 23 נגד, 4 נמנעים) וכמעט ללא התנגדות, לאחר שבספטמבר עבר ברוב מוחץ רק קצת פחות (301 בעד, 118 נגד) בבית הנבחרים. החוק, המכונה "FISA AA", או "חוק התיקונים לחוק הפיקוח על מודיעין זר". החוק, שהוא הארכה של תקנה שנחקקה ע"י ממשל בוש, קובע כי לרשויות בארה"ב זכות לעקוב אחר התקשורת של כל אזרח במדינה עם גורמים הנמצאים מחוצה לה, ללא ידיעתו וללא צורך בצו בית משפט, במשך עד לשבוע. החוק אף פוטר את ספקיות התקשורת מאחריות לאספקת נתוני התקשורת של אזרחים לרשויות, ולמעשה קובע כי אין לאזרח אמריקאי זכות לתבוע ספקית תקשורת על מסירת מידע התקשורת שלו לרשויות.

"עצרו את האח הגדול", עיצוב: צ'ארלס פטינגר

החוק השנוי במחלוקת כה מקובל על נבחרי הציבור במדינה, עד כי ארבע הצעות שונות להגבלתו – שכללו הצעה לקצר את משך המעקב המותר והצעה להתנות את התרת המעקב בשקיפות שתאפשר לאזרחים לדעת האם עוקבים אחריהם – נדחו ברוב מוחלט ובהצבעות זרירות ביותר, גם בבית הנבחרים וגם בסנאט. משמעות הארכת החוק היא שעד 1.1.2017 יוכלו השלטונות להמשיך ולעקוב בחשאי אחרי כל אזרח אמריקאי.

תגובות נזעמות מצד ארגוני זכויות הפרט לא איחרו לבוא: ה-EFF (ארגון החזית האלקטרונית) קרא לחוק "בושה" ו"חרפה", והוסיף כי "ההצבעה הזו היתה לא פחות מהתפטרות של הסנאט מתפקידו ככלב השמירה של הכוח הניהולי (כינוי לנשיא), וכישלון חובתו העצמאית להגן על מגילת הזכויות (כינוי לעשרת הסעיפים הבסיסיים הראשונים של החוקה האמריקאית)". איגוד זכויות האזרח האמריקאי אמר ש"זוהי אירוניה טרגית ש-FISA, שנחקקה במקור על-מנת להגן על אזרחי אמריקה ממעקב ממשלתי ללא צו, הפך למוטציה הפוכה לחלוטין בגלל התיקון".

איור: צ'ארלס פטינגר