מלחמת אפל בקבוצות הפריצה למערכת ה- iOS תמיד הייתה ידועה כמלחמה עקובה מדם, שכן אפל מנסה בכל כוחה לחסום את פתיחת הרשאות המנהל למשתמשי הקצה, (ע"ע Jailbreak) פן יבצעו שינויים כלשהם במערכת. במערכת ההפעלה אנדרואיד לעומת זאת המוגדרת כקוד פתוח, ניתנה האפשרות למשתמשים לבצע שינויים, למעט שינויים מרחיקי לכת. כמובן, שגם כאן ניתנה האפשרות לפתוח עוד יותר את הרשאות המנהל לרמה הגבוהה ביותר ע"י פריצה המוכרת בשם Root (רוט) למכשירים מבוססי אנדרואיד. אולם, מתברר שכפי הנראה חברת גוגל הולכת בעקבות מתחרתה הוותיקה, ובגרסת האנדרואיד הבאה (4.5) תחסום את האפליקציות הדורשות הרשאות Root.

עפ"י דבריו של מפתח בכיר בקהילת מפתחי האנדרואיד האחראי על מספר אפליקציות מוכרות, שיקוליה של גוגל לצעד החריף הזה יש לומר, נובע בעיקר משיקולי אבטחה כבדים, וכי אין בכוונתה של גוגל לחסום את הרשאות ה-Root לחלוטין ואת האפשרות לפריצה עצמה. כחלק מהעניין, גוגל תחסום למעשה את הרצת אפליקציות במחיצת ה-Data (שם למעשה מרוכזות אפליקציות הדורשות Root) ובכך תמנע, בין היתר מאפליקציות זדוניות להשתלט ולשתול קבצי רוגלה ונוזקה שיפגעו במשתמש. חשוב לציין, כי בבסיס הרעיון עומד בראש ובראשונה טובת המשתמשים, שכן לטווח הרחוק – שיקול זה יכול לשפר פלאים את יציבות המערכת ובכך להקטין את היכולת מאפליקציות זדוניות לפגוע במשתמש.

עוד בנושא

קרא עוד:  סופית? המקבילה ל-AirDrop באנדרואיד תיקרא Nearby Sharing

לא הכל שחור
חשוב לזכור שיתרונה של מערכת ההפעלה אנדרואיד נובעת למעשה מהיותה קוד פתוח, ובכך ניתנת האפשרות למפתחי האפליקציות מבוססות פריצת ה-Root להקדים את גוגל ולבצע שינויים ותיקונים כלשהם ביישומיהם, כך שבכל זאת יתפקדו באופן מלא חרף שינויי האבטחה הכבדים אותם מתכננת גוגל, כך שאם במקרה אתם מריצים על המכשיר האנדרואיד שלכם אפליקציות הדורשות הרשאות Root – זה הזמן לבדוק האם מתוכנן עדכון לשינוי זה. עוד מוסיף המפתח כי ישנם מספר דרכים לעקוף את המגבלה הזו אם נדרש.

ייתכן ובטווח הרחוק כי חלקם הגדול של מהמשתמשים "יכעסו" על גוגל וייאלצו לוותר על מספר אפליקציות, אך אין ספק שבטווח הרחוק מרביתם ייראו בו כצעד לטובתם.

תמונה:  Andrew Mason cc flickr