את המערכת של אובונטו (Ubuntu) למובייל כבר ראינו ואף סיקרנו בעצמנו בעבר. נראה כי משנה לשנה, קנוניקל (Canonical), הגוף העצמאי העומד מאחורי פיתוח המערכת מצליח להשתפר משנה לשנה, ונדמה כי הפעם יש להם (סוף סוף) מוצר אמיתי ביד.

בביתן של קנוניקל בכנס המובייל MWC 2015 בברצלונה פגשנו קבוצה של חבר'ה חדורי מוטיבציה: "אנחנו נצליח לכבוש את השוק" הם אמרו. בביתן כבר הוצגו שני מכשירים, האחד הוא Aquaris E4.5 מבית חברת BQ הספרדית שכבר החל להימכר באופן ישיר (169,90€), ואילו השני, מכשיר מבית היצרנית הסינית מייזו (Meizu), שאת מכשיריה אנחנו כבר מכירים טוב מאוד בישראל. למעשה, המכשיר שהוצג הוא אותו אחד שכבר סקרנו כאן לאחרונה, ה-Meizu MX4 רק שהפעם הוא הריץ את הגרסה העדכנית ביותר של Ubuntu Mobile.

באה לעבוד
המערכת החדשה-ישנה היא בהחלט נושא מעניין לשיחה, שכן אם מסתכלים על שלל המערכות המתחרות הנוספות, היא מבין היחידות שבאמת מסוגלת להתחרות כנגד אנדרואיד ו-iOS (סליחה, גם Windows Phone). כבר בעת השימוש הראשון שלנו איתה ניתן להבחין כמה קל העבודה איתה. החל משורת ההתראות המאובזרת, תפריט הקיצורים הנחשף בהחלקה לימין (הדומה לזה הקיים במערכת השולחנית) ועד למסך היום שבו מוצג לנו תקציר יומי, יישומים פופולריים וגישה לשאר הגדרות המערכת. הממשק עצמו צבעוני, מהנה, מהיר וחלק להפליא.

ubuntu_meizo_mx4_2

ויש גם עברית: בבדיקה שלנו על המכשירים במקום, העברית מתגלה, היא כחלק מברירת המחדל של המערכת, כך שברגע ששיננו את שפת הממשק שלה לעברית, נוספה לנו גם מקלדת מלאה, וכל התפריטים, ההגדרות וכו' שונו והותאמו לעברית כולל יישור לימין, דבר שכזכור לקח הן לאנדרואיד והן ל-iOS שנים לעשות בשבילנו. גם אפליקציות בהחלט לא חסר, וכבר ראינו בחנות שלל לא קטן של יישומים להורדה, כולל עבור הרשתות החברתיות השונות, ניווט ועוד.

את המערכת קנוניקל כבר מאפשרת להוריד למספר מכשירי נקסוס שונים, אבל אלו רק מעין גרסאות בטא, הוכחת יכולת של המערכת. אנחנו בהחלט מצפים לראות מהם משהו שיכול להתאים למגוון גדול יותר של מכשירים, כפי שיש רומים עבור מכשירי האנדרואיד וגם לצפות ולראות יצרניות נוספות מנסות את מזלן עם המערכת החדשה, כי לנו היא בהחלט נראית כאפשרות מעניינת ובעלת פוטנציאל לא קטן להיכנס לשוק.

וידאו: כך נראית אובונוטו בעברית