במסגרת ועידת מפתחי אובונטו השנתית שתערך במהלך השבוע הקרוב, מתכננת החברה להכריז על כניסתה לשוק הסלולרי ועל רצונה להציג מערכת הפעלה אלטרנטיבית עבור סמארטפונים, טאבלטים ואפילו טלוויזיות. האם השוק הסלולרי זקוק לעוד מערכת?

בלינוקס זה היה קורה
מארק שאטלוורת' (Mark Shuttleworth), מקים חברת Canonical העומדת מאחורי אובונטו, מתכנן להכריז במסגרת ועידת מפתחי אובונטו השנתית, כי מערכת ההפעלה מתוכננת להגיע גם אל סמארטפונים, טאבלטים ואפילו טלוויזיות.

הצעד הראשון בדרך יהיה להפוך את גרסת אובונטו 12.04 יציבה ככל האפשר – ורק לאחר מכן תוכל להתחיל לעבוד על התאמתה למגוון הפלטפורמות הפופולאריות בשוק, מלבד המחשב הביתי.

בראיון שנתן לאתר ZDnet, הסביר שאטלוורת' כי מדובר בצעד הטבעי הבא של החברה, בדרך להגשמת מטרתה להפוך את לינוקס זמינה לכל המשתמשים. בעקבות המגמה שניתן לראות לאחרונה אצל משתמשים, בו הם עוברים משימוש במחשב הביתי אל שימוש במכשירים נישאים – חשוב לאובונטו להגיע אל כל הקהילה, בכלל הפלטפורמות. לכן, החברה מתאימה את עצמה להתפתחות בשוק ומייעדת את מערכת ההפעלה למכשירים הפופולאריים ביותר.

שאטלוורת' חושף כי החברה עובדת על המעבר כבר כ-18 חודשים, במסגרתו משוחחת עם שותפים פוטנציאלים ושוכרת מתכנתים לפלטפורמות הרצויות. למרות העבודה המתמשכת, הוא מאמין כי גרסת אובונטו הראשונה שתהיה מוכנה ואכן תתמוך בכלל הפלטפורמות הרצויות תגיע רק בגרסת 14.04 – כלומר, בגרסה שתצא באפריל 2014. נכון להיום, אין אפילו גרסת אלפא ראשונית שהחברה יכולה להציג.

קרא עוד:  בקרוב בוואטסאפ: הודעות המשמידות את עצמן

אובונטו מעדיפה לקחת את הזמן, לפתח את המערכת בצורה נכונה ומושלמת עד כמה שאפשר, מכיוון שהיא רוצה להציג למשתמשים מערכת הפעלה עובדת ומתפקדת – ולא גרסה התחלתית שאותה יהיה לשפר ולתקן כל הזמן ומטרה העיקרית תהיה רק להביא כמה שיותר משתמשים, בלי להציע להם תמורה ראויה.

מלחמת הפלטפורמות
לטענת שאטלוורת', המתחרה העיקרית של אובונטו היא מערכת ההפעלה של גוגל, אנדרואיד. שתי המערכות מבוססות לינוקס ויש להן את הפוטנציאל להציע את אותן האפשרויות, בצורה מעט שונה. למרות זאת, בעקבות רכישתה של חטיבת המובייל של מוטורולה על ידי גוגל – שאטלוורת' טוען כי ייתכן והחברה מתכננת להציג בעתיד אלטרנטיבות שאינן מבוססות אנדרואיד, כך שאין אפשרות לדעת לאן השוק יתפתח ומה יוצע למשתמשים בעתיד.

נדמה שרוב החברות כיום מבינות כי העתיד הוא לא במחשבים הביתיים, אלא במכשירים הניידים – ועליהן לפעול שם במידה והן רוצות להשאר במשחק. אובונטו מציעה למשתמש הביתי מערכת הפעלה אלטרנטיבית ואין ספק שקיימת לה קהילה גדולה, שבחרה לאמץ את המערכת במקום Windows או אפילו iOS. כך נראה שהמעבר אל הפלטפורמות הסלולריות אינו הפתעה, אלא באמת מהלך טבעי שצריך לקרות אם אובונטו מעוניינת להמשיך להשאר פופולארית.

פורסם במקור באתר Newsgeek.co.il

-פרסומת-
אתר TGspot.co.il, המתמקד בסיקור עולם המחשבים, המובייל והגאדג'טים מביא את החדשות האחרונות בתחום בזמן התרחשותם. האתר נוסד בשנת 2007 ומאז נחשב למקור החדשות הגדול והעצמאי ברשת הישראלית ומבין המובילים בתחום.