כיום מכשירי הטלפון החכמים הם חזקים מתמיד, מצויידים במעבדים מרובי-ליבה הסמארטפונים שלנו הם יותר מחשבים זעירים מאשר מכשירי טלפון. שנה שעברה חברת מוטורולה כבר ציינה כי כוח העיבוד הרב של המכשירים לא מנוצל והם הציגו את קונספט ה-WebTop, תחנת-עגינה הכוללת מקלדת, משטח-מגע ומסך ובאמצעות חיבור המכשיר-הנייד אל תחנת-העגינה עולה מערכת-הפעלה שולחנית לכל-דבר המבוססת לינוקס כאשר הסמארטפון מתפקד כ"מוח" של החשב.

בכל סמארטפון מסתתר מחשב
בגלל מספר סיבות נמנע מקונספט ה-Webtop של מוטורולה להיות להצלחה, ובראש עומד התמחור של תחנת-העגינה אשר היה גבוהה מדי בשביל אביזר-נלווה. כעת מנסה חברת Canonical האחראית על הפצת הלינוקס אובונטו (Ubuntu), להיכנס לתחום הזה ומביאה את מערכת-ההפעלה אובונטו אל מכשיר האנדרואיד הקרוב אליכם. אומנם לא מדובר בהפצת לינוקס שאמורה להחליף את מערכת ההפעלה של המכשיר, אלא כזאת שתוצג ברגע שהמכשיר יזהה חיבור אל מסך גדול יותר באמצעות מחבר ה-Mini HDMI או מחבר ה-MHL.

חולקים את אותה הליבה
כידוע, מערכת-ההפעלה אנדרואיד מכילה ליבת (Kernel) לינוקס והליבה תשמש את גירסת האובנטו הייעודית והן את אנדרואיד, כך שבעצם שתי מערכות-ההפעלה חולקות את אותה הליבה ובעצם, לא תהיה בניהם חציצה וכל המידע, המדיה והיישומים אשר זמינים למערכת-האנדרואיד יהיו זמינים גם לגירסה השולחנית של אובנטו. כך יהיה ניתן להריץ יישומי-אנדרואיד על-גבי אובנטו, לרבות יישום הדוא"ל, אנשי-הקשר, המסרים-המיידים ועוד. מעניין יהיה לראות אם יישומים אשר עברו התאמה גם למחשבי-לוח מבוססי אנדרואיד ירוצו על הממשק-השולחני של אובנטו כיישומי-טאבלט או בדומה לצורה בה הם רצים על-גבי מסך הטלפון.

קרא עוד:  יש OnePlus 7T בצבע זהב - אך לא בטוח שתוכלו לרכוש אותו

מחשב בדרכים
אין ספק שכרגע מכשירי הסמארטפון עדיין לא יכולים להחליף את המחשב-השולחני, אך האפשרות שמציעים Canonical בדומה לקונספט ה-Webtop הם אינסופיות, לדוגמא: איש עסקים אשר נמצא בדרכים יכול לעבוד על מסמך וורד דרך יישום ה-Google Docs וכאשר הוא מגיע למשרד לחבר את הטלפון לעריסה ייעודית ולהמשיך לערוך את המסמך באמצעות מקלדת ועכבר. לחלופין, ניתן להתחיל לצפות בסרט בדרכים, להגיע הביתה ולחבר את מכשיר הטלפון לטלוויזיה ולהמשיך את הצפייה על גבי המסך הגדול.

לא בקוד-פתוח, רגע מה?
בניגוד להפצת אובנטו השולחנית של החברה, הגירסה עבור אנדרואיד לא תהיה בקוד-פתוח ובחברה מקווים לעבוד בצמוד עם יצרניות הסלולר שאלו ייכללו את ההפצה הייעודית על-גבי מכשירי העתיד והצפי הוא לראות מכשיר הכולל את ההפצה כבר בחציון הראשון של 2012.

דרישות מערכת
דרישת המינימום להפעלה של אובונטו לאנדרואיד, היא מכשיר בעל מעבד כפול-ליבה במהירות של 1GHz לפחות, זיכרון RAM בנפח של 512MB, זיכרון פנימי פנוי בנפח של 2GB, יציאת HDMI או MHL ותמיכה בהאצת-ווידאו. רוב מכשירי ה-High-End תומכים בהגדרות המינימום הללו, כולל ה-Galaxy S II שכל-כך נפוץ בארצנו. אנו ממתינים בשקיקה לתערוכתMobile World Congress שתערך בשבוע הבא בברצלונה על-מנת לקבל עוד מידע על אובונטו לאנדרואיד. עד אז מידע נוסף ניתן למצוא בדף הפרוייקט של אובונטו לאנדרואיד. (מקור)

וידאו: כך זה נראה בפעולה

-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.