גרסה 13.04 של מערכת ההפעלה אובונטו (Ubuntu), הגרסה החדשה של הפצת הלינוקס (Linux) מבית קנוניקל (Canonical) תהיה זמינה מהיום להורדה.

הגרסה החדשה של מערכת ההפעלה השולחנית אמורה להיות גרסת שולחן העבודה הסטנדרטית האחרונה. החל מהגרסה הבאה, 13.10, כבר תשלב את מה שבקנוניקל מכנים Ububuntu Touch, ואלו הם שינויי הממשק שיספקו את הצד הנייד של מערכת הפעלה כך שתתאים גם לטלפונים חכמים ולטלפונים. כזכור, כבר בפברואר האחרון הכריזה החברה על שחרור גרסה לפיתוח של אובונטו לתחום הנייד, והחזון שלה הוא מערכת הפעלה אחת שתתאים לכל סביבת עבודה.

שינוי אחד משמעותי בדרך להפיכת אובונטו לכללית עדיין לא בוצע. מערכת הממשק הגרפית X Windows עדיין נמצאת בבסיס של גרסה 13.04 והיא תוחלף ב-MIR רק בגרסה 13.10. מפתחים שרוצים להתכונן יכולים עם זאת לשלב את MIR כבר בגרסה הנוכחית כדי להתכונן.

הגרסה החדשה, לפי קנוניקל, מציגה שיפורים מסוימים בדרך למהפך. היא עולה יותר מהר מאשר בגרסאות קודמות, חוזרת יותר מהר ממצב שינה, משתמשת בפחות זיכרון עבודה, משתמשת בקבצי תמונה קטנים יותר ואפילו צורכת פחות חשמל. כמו כן קל יותר לכבות את ה-WiFi עבור מה שמוגדר כמצב טיסה. עם זאת, מבחינה גרפית אין שינויים משמעותיים.

"אנחנו דוחפים את אובונטו להיות מערכת הפעלה אחודה על פני תצורות מכשירים שונות – טאבלט, טלפון ושולחן עבודה. הרבה מהעבודה היסודית שתגרום לכך לקרות התרחשה כבר במחזור הפיתוח הזה. מבחינת נקודת המבט של המשתמש, ניתן להבחין בגידול אמיצי במהירות ובאופן החלק יורת של התצוגה. מדובר בצחצוח של חוויית המשתמש", אמרה ג'יין סילבר, מנכ"לית קנוניקל.

-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.