נשיא ארה״ב דונלד טראמפ, הודיע אתמול בערב בחשבון הטוויטר (Twitter) שלו כי מחירי המוצרים של אפל (Apple) עשויים להתייקר עוד יותר בעקבות מסים כבדים שהמדינה תגבה על סחורות המיובאות מסין. הפתרון של הנשיא האמריקאי? שאפל תתחיל לייצר על אדמת ארה״ב.

לדברי טראמפ, הפתרון למיסים הכבדים פשוט למדי; כל מה שעל חברות כדוגמת אפל לעשות הוא להעביר את המפעלים שלהן לארה״ב, ולצאת מסין. בעשותן כך, לא רק שהמיסים יהיו אפסיים, הן גם יהנו מתמריצי מס למיניהם. ״עברו לייצר את המוצרים שלכם בארצות הברית במקום בסין. תתחילו לבנות מפעלים חדשים עכשיו. מרגש!״, כתב טראמפ. את הציוץ שלו הוא סגר כמובן עם ההאשטאג ״MAGA״ – Make America Great Again.

נכון לעכשיו, המוצרים שצפויים להיות מושפעים מהמכסים הם בעיקר ה-Apple Pancil, אוזניות ה-AirPods, השעון החכם של החברה, Home Pad ו-Mac Mini. כמובן שבסופו של דבר מי שיישא בעלויות הן לאו דווקא אפל – אלא צרכני הקצה, שיתחלקו בנטל ביחד איתה.

קרא עוד:  התגלה כי iPhone 11 בודק את מיקום המשתמש כל הזמן; אפל: ככה זה

העברת פעילות הייצור כולה לארה״ב מאדמת סין תדרוש מאפל לא מעט מאמצים, השקעה כספית כמובן וגיוס מרובה של עובדים. יחד עם זאת, יכול להיות שמדובר בברירה היחידה שלה, שכן על פי החברה, המיסים שממשל טראמפ יגבה ממנה יכולים להגיע לעד 25% משווי המוצרים. כמובן שגם אם החברה תיכנע ללחץ של טראמפ היא צפויה לספוג עלויות עצומות שנובעות מהעתקת הפעילות לארצות הברית, הקמת מפעלים, גיוס והכשרת כוח אדם וכמובן תשלום משכורות בהתאם לסטנדרט האמריקאי.

ומה לגבי האייפון? בינתיים אפל לא מציינת אותו ברשימת המוצרים שיושפעו, אבל בהתחשב בכך שטראמפ מאיים לגבות מכסים על סחורה בהיקף של קרוב ל-300 מיליארד דולר שיוצרה בסין, בהם טלפונים, בהחלט יתכן שגם אלו לא יהיו חסינים לנצח. לא ברור האם ומתי הסנקציות יצאו לפועל, אך לדברי טראמפ, הדדליין מתקרב.

פורסם לראשונה באתר GeekTime