מצלמות תרמיות יוצרו לראשונה בהיקפים גדולים לשימוש צבאי בזמן מלחמת קוריאה (1950) כאמצעי לראיית לילה. במשך השנים שחלפו מאז הלכו וגדלו השימושים האזרחיים של המצלמה התרמית, עד כי כיום דימות תרמי משמש כמעט בכל תחום בחיינו.

מצלמה תרמית (נקראת גם מצלמה אינפרא-אדומה, או מצלמת דימות תרמי), מייצרת תמונה המשקפת "מפת חום" המבוססת על קרינה אינפרא אדומה, בדומה למצלמה רגילה המייצרת תמונה המבוססת על האור הניראה.
מצלמות תרמיות מודדות אורכי גל של עד 14µm, כאשר ככל שהעצם הנימדד חם יותר, כך הוא פולט יותר קרינה אינפרא-אדומה, דבר המאפשר למצלמה התרמית ליצור הדמייה של האובייקט המבוססת על מפת החום שלו.

במקור הדימוי התרמי הינו מונוכרומי, אולם מאחר והעין שלנו מורגלת יותר בשינויי צבעים מאשר בשינויי דחיסות צבע אחד, רוב התמונות התרמוגרפיות עוברות עיבוד המוסיף להן צבע בהתאם לרמת החום הנימדדת, כאשר האיזורים החמים ביותר נצבעים בגוון לבן, אחריהם איזורים חמימים נצבעים באדום וצהוב, והאיזורים הקרירים ביותר בגוונים כהים הנוטים לשחור.
לצד התמונה התרמוגרפית יוצג לרוב מקרא המשייך כל גוון לטווח הטמפרטורות שהוא מייצג.

רזולוציית התמונות התרמית נמוכה מהרזולוציה של מצלמות אופטיות, ולרוב נעה סביב ה – 160X120 או 320X240 פיקסלים, למרות שהמצלמות היקרות ביותר בתחום יכולות להגיע גם לרזולוציות גבוהות יותר אף של 1280X1024 פיקסלים.


דימוי תרמי בשדה תעופה ביוון לאיתור חום גוף גבוה – אחד מהסימנים לזיהום.

מצלמה תרמית אינה תלויה בתנאי תאורה ומסוגלת לייצר תמונה גם בחושך מוחלט, דבר המהווה יתרון משמעותי בכל הקשור לראיית לילה וכן למטרות חילוץ שונות (למשל איתור ניפגעים באיזורים מוכי אסון או אפופי עשן).
אין פלא אם כך שבמקור מצלמות תרמיות פותחו למטרות צבאיות, אולם עם הזמן הלכו והתרחבו היישומים שלהן גם לתחומים אזרחיים רבים וביניהם:

 1. איתור נפגעים באיזורים מוכי אסון/ עשן
 2. איתור נקודות התחממות יתר בקווי חשמל למטרות תחזוקה שוטפת
 3. איתור זליגת חום או קור במערכות מיזוג אוויר
 4. איתור נזילות בקווי צנרת וביוב
 5. טכנולוגיית ראיית לילה למצלמות אבטחה ולתנאי נהיגה בחושך (למשל – לרכבים אוטונומיים)
 6. דימוי תרמי למטרות רפואיות
 7. דימוי תרמי במעברי גבולות, למשל למניעת הפצה של מחלות זיהומיות (מצלמה תרמית מסוגלת להתריע לגבי נוסעים הסובלים מחום גוף גבוה)
 8. דימוי תרמי בטלסקופים למטרות מחקר
 9. דימוי תרמי למטרות חיזוי ומחקר מטאורולוגי
 10. אמצעי דימוי תרמי למחקר ארכיאולוגי
 11. מצלמות תרמיות לשימושים תעשייתיים: מצלמות תרמיות משמשות לבקרת איכות ואיתור נקודות כשל בתהליכי ייצור שונים הכוללים טיפול בחום, כמו למשל בתעשיית הפלסטיק, הזכוכית והמתכת.
קרא עוד:  מעכשיו אפשר לשלם בביט גם ברמי לוי

דימוי תרמי של קטר המונע באמצעות קיטור.

לסיכום

מאמצעי שפותח במקור למטרות צבאיות, אנו רואים שימוש הולך וגובר במצלמות תרמיות למטרות אזרחיות רבות בתחומי המחקר, הפיתוח, הרפואה, התעשייה ועוד.
שימושים אלו אף ילכו ויגברו בעתיד, עם כניסתן של טכנולוגיות חדשות כגון רכבים אוטונומיים ובתים חכמים לחיינו.

חברת IBT  מייבאת מצלמות תרמיות לשימושים תעשייתיים מתוצרת חברת Optris הגרמנית, הידועות ברמת האמינות הגבוהה שלהן וביחס עלות תועלת מצויין.

למידע נוסף וקטלוג מצלמות תרמיות אתם מוזמנים לבקר באתר של חברת IBT