אז נכון, עברתם למכשיר הנקסוס החדש של גוגל או אחד ממכשירי ה-Google Play Edition, הכל רץ חלק ופתאום אתם לא מרגישים צורך להתקין רום חדש, מה גם שאת עדכוני המערכת מקבלים על מגש של כסף באופן מיידי ואוטומטי דרך OTA (ר"ת Over-The-Air) וחבל לפספס זאת. אז אם כן מדוע כי למרות שאין בכוונתנו להתקין רום (ROM) אחר, אנחנו עדיין זקוקים להרשאות רוט (Root)? ליקטנו עבורכם את הסיבות העיקריות:

לחסום פרסומות
אם גם לכם כל הפרסומות הרבות ברשת מעצבנות ומציקות, אז כדאי שתצטיידו  באפליקציות כגון Adaway או Adfree, רק שימו לב שגוגל (ענקית הפרסום) לא אוהבת חוסמי פרסומות ולכן מסיבה זאת הסירה אותם מחנות הפלי. מצד שני זה לא מונע מכם מלבצע חיפוש קצר בגוגל בכדי למצוא לא מעט כאלה ברשת ולהתקין על מכשירכם. אפליקציות אלה דורשות רוט כדי לשנות את קובץ הכתובות במכשיר (Host) ולכן נדרשת הרשאה.

Titanium Backup logoלגבות עם Titanium Backup
ה-אפליקציה שאסור לפספס. מאפשרת גיבוי מלא של כל האפליקציות, המשחקים, יומן שיחות, ההודעות, ההגדרות ומה לא בלחיצת כפתור ובקלות רבה. מאפשרת להקפיא אפליקציות סוררות ולהסיר (בזהירות) אפליקציות מערכת, וכן לבצע גיבוים מתוזמנים עם העלאה לשירותי ענן כמו Dropbox, Google Drive וכדומה. שימו לב שיש הבדל בין הגרסה החינמית לזאת שבתשלום מבחינת הפיצ'רים ומהירות השחזור.

להורדה גרסת חינם, ובתשלום (24 ₪)

Xposed Framework
אם עדיין לא הכרתם מהו ה-Xposed Framework , אז הגיע הזמן. Xposed הינו תוסף שלעצמו לא נותן יכולות מיוחדת, אך הוא כולל רשימת של מודולים שמאפשרים לשנות דברים רבים במערכת כגון הזזת השעון בבר התראות, הוספת כפתורים חדשים שלא היו קיימים לפני כן, שינוי של כפתורים בבר התראות, החלפת  הכפתורים הרכים ( Navigation Bar), תפריט כיבוי מורחב ועוד ועוד. את האפליקציה לא ניתן למצוא בחנות, אלא צריך להורידה מ-XDA , לאחר מהתקנה יש לגשת ל"סביבה" או "Framework" ולבחור ב-"התקנה/עדכון" או Install/Update, לאשר מה שצריך כולל אישור הרוט ולבצע אתחול למכשיר. יש לשים לב שבכל הוספה (ע"י סימון ה-V) או הסרה של מודול יש לבצע אתחול. כמו כן במידה ותקבלו עדכון OTA תצטרכו לבצע הסרה של ה-Xposed בלבד בכדי שתוכלו לעדכן בהצלחה.

קרא עוד:  ממשיכה בבידול: שאומי תשיק מערכת הפעלה ייעודית בשם JoyUI 11 לטלפוני ה-Black Shark

המומלץ מבין המודולים הוא GravityBox שמאחד הרבה מאוד אפשרויות ביחד. מודול מומלץ נוסף הינו AppOpsXposed שמחזיר לחיים את ה "App Ops" שגוגל החליטה משום מה להסיר בגרסאות האנדרואיד האחרונות. "App Ops" כזכור נותן שליטה מלאה בהרשאות של כל אפליקציה ומאפשר לכם להחליט איזו הרשאות תדרוש כל אחת. להורדת Xposed Framework (בקרוב נפרסם מדריך מלא).

Xposed Framework

מנהל משימות
מדוע להתאמץ אם אפשר לתת למכשיר לעשות הכל לבד? האפליקציה מאפשרת קביעת פרופילים מותאמים אישית שיופעלו בזמן פעולות מסוימות ובמיקום מסוים, לדוגמה בעת שהתחברנו לדיבורית הרכב אוטומטית תופעל קישוריות ה-GPS ותוכנת הניווט, כאשר אנו בפגישה המכשיר יושתק ותישלח הודעה, בזמן הליכה ניתן לקבוע כי פרופיל השמע ישתנה וכו'. אמנם ישנם עוד לא מעט פתרונות דומים, אולם כדי להצליח ולהגיע לשלל פונקציות המערכת, נדרשת הרשת רוט. ניתן לשלב את האפליקציה ביחד עם Trigger אשר יודעת לקרוא גם תגי NFC .

להורדה בתשלום (14 ₪ )

רדיו FM
מכשירים רבים הפסיקו להגיע עם רדיו FM מובנה, האמנם? מתברר כי ישנם לא מעט יצרניות המטמיעות כחלק מחומרת המכשיר מקלט רדיו, אולם לא מפתחות אפליקציה לשם כך. בדיוק בשביל זה קיימת אלטרנטיבה ברשת בשם Spirit UL שמספקת את הסחורה ומצריכה הרשאות רוט. לא מדובר באפליקציית סטרימינג מהרשת, אלא בשימוש ברדיו המובנה, במידה וקיים בו.

להורדה בתשלום (34 ₪ ), לנושא בפורום XDA.

One Power Guardלאתר אפליקציות סוררות
במערכת האנדרואיד עדיין קשה מאוד לדעת מהי האפליקציה אשר זוללת לנו את הסוללה. ישנם לא מעט אפליקציות שכאלה המסייעות בתהליך ומביאות פתרונות שונים, אולם ללא הרשאות רוט לא באמת ניתן לדעת מה קורה שם בפנים. אפליקציית Greenify היא אחת כזו המאפשרת לאתר ולבטל אפליקציות הגורמות לזלילת סוללה. הגרסה בתשלום מאפשרת בין היתר בעזרת שילוב עם Xposed Framework גם גילוי ועצירה של אפליקציות חשודות בהערת המכשיר. יש לשים לב לא להרדים אפליקציות כגון Gmail במידה ואתם עדיין מעוניינים לקבל עדכונים. פתרון נוסף היא האפליקציה One Power Guard שגם כתבנו עליה.

קרא עוד:  גוגל חשפה פרצה מסוכנת באנדרואיד - שטרם תוקנה

להורדה חינם, ובתשלום (11.20 ₪ )

כמובן  שאם ברשותכם מכשיר אנדרואיד שלא מריץ את ממשק האנדרואיד הנקי,  ישנם סיבות טובות אחרות למה לבצע רוט כמו למשל: להמשיך לקבל עדכונים למכשירים (יותר) ישנים, להוריד את האפליקציות המובנות של יצרניות או חברות הסלולר בגלל חוסר שימוש או מקום בכרטיס הזיכרון, הוספת עברית ועוד.
עוד בנושא

יש לציין שאין מערכת האתר אחראים על כל נזק שיקרה למכשירים בהתקנת האפליקציות הנ"ל. ביצוע רוט מסיר את אחריות היצרן מהמכשיר.

האם לדעתכם צריך או לא צריך רוט ומדוע? שתפו אותו בתגובות